sobota, 11 lutego 2023

Seria niefortunnych zdarzeń. T. 3 i 4. Lemony Snicket

 

„Mieć siebie nawzajem w zamęcie nieszczęśliwego życia to było tak, jakby mieć żaglówkę w zamęcie huraganu.”


Seria Niefortunnych Zdarzeń to nietypowy cykl dla młodzieży opowiadający historię trójki sierot Baudelaire - Wioletki, Klausa i Słoneczka.

Po pożarze, w którym zginęli rodzice, życie dzieci zmienia się w jednej chwil. Cała trójka trafia pod opiekę do dalekiego krewnego. Dzieci mają zamieszkać z Hrabią Olafem, którego nigdy nie widzieli ani o nim nie słyszeli.Ich nowy dom nie jest jednak miejscem dla nich przyjaznym. Jedno łóżko dla całej trójki, brak zabawek… . A charakter gospodarza okazuje się być dalekim od ideału. Jest nie miły, obarczał dzieci zbyt wieloma obowiązkami. A na dodatek robi wszystko by pozbyć się dzieci i przejąć rodzinny m Dzieci muszą udaremnić jego nikczemne plany i zdemaskować oszustwa, by w końcu rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci swoich rodziców, przy okazji odkrywając struktury tajnej organizacji i ujawniając sekret zaginionej cukierniczki.


"Seria Niefortunnych Zdarzeń" Spodoba się zarówno starszym dzieciom, młodzieży, jak też wielu dorosłym.


„Gdy człowiek jest nieszczęśliwy, często ma chęć unieszczęśliwić innych wokół siebie, chociaż to nigdy nie pomaga.”

Trzeci tom serii „Ogromne okno” opowiada o dalszych przygody rodzeństwa Baudelaire. Wioletka, Klaus i Słoneczko to dzieci grzeczne i inteligentne, a jednak pech i nieszczęście ciągle depczą im po piętach. Wydaje się, że po dramatycznych wydarzeniach w Gabinecie Gadów życie dzieciaków w końcu zmieni się na lepsze. Cała trójka trafia do domu nieco ekscentrycznej, ale przemiłej i troskliwej Ciotki Józefiny. Szybko jednak okazuje się, że demoniczny Hrabia Olaf gotów jest popełnić każdą podłość, aby osiągnąć swój cel. Sieroty będą musiały zmierzyć się z przeraźliwym huraganem oraz głodnymi pijawkami, a także stawić czoła niezwykle brutalnemu łotrowi.


W czwartej części „Tartak tortur” Wioletka, Klaus i Słoneczko nie mają czasu na psoty, nie wyjeżdżają na wakacje, a jedynym trofeum, jakie mogliby zdobyć, byłby Puchar Pechowca. Tym razem dzieci zostają wysłane do miasteczka Paltryville do pracy w Tartaku Szczęsna Woń. Tutaj za każdą kłodą drzewa czają się groza i nieszczęście. Rodzeństwo będzie musiało zmierzyć się z mechanicznymi szczypcami, człowiekiem z obłokiem dymu zamiast głowy i hipnotyzerką. Również Hrabia Olaf nie odpuszcza i można będzie spodziewać z jego strony kolejnych niecnych czynów. Książki z tej serii mają swój własny, niepowtarzalny klimat. Fabuła lekko mroczna i tajemnicza. Akcja jest bardzo wciągająca. Sporo emocji, ekscytujących zdarzeń, trochę absurdu i humoru. Fantastyczna narracja i ciekawa charakterystyka bohaterów. Styl pisania autora jest lekki i zabawny, co sprawia, że czyta się je bardzo szybko.

Pierwsze polskie wydanie tomu pierwszego „Przykry początek miało miejsce w 1999 roku.

Ostatnio wydawnictwo Harper Collins Polska postanowiło wznowić te serię. A okładki tego wydania nawiązują do serialu, który z pewnością znany jest młodszym widzom.

Książki Lemony'ego Snicketa mają w sobie to coś, co chwyta za serce i sprawia, że Seria Niefortunnych Zdarzeń zyskała miliony wielbicieli na całym świecie, a także została zekranizowana i jest dostępna na platformie Netflix.


Warto też odwiedzić IG wydawnictwa: instagram.com/harperkids_polska
Oraz FB: facebook.com/KsiazkosferaHarperKids


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)