czwartek, 23 września 2021

Mroczne wody. Philippa Gregory

 

Philippa Gregory, kenijska pisarka, mieszkająca na stałe w Anglii, jest prawdziwą królową powieści historycznych.

Ukończyła historię na Uniwersytecie Sussex. A stopień doktorski z literatury XVIII-wiecznej uzyskała na Uniwersytecie w Edynburgu.

Pisarka, będąc pasjonatką szesnasto- i siedemnastowiecznej Anglii, odkrywa przed czytelnikami pasjonujący świat intryg i romansów, rozgrywających się na królewskich dworach, oraz opowiada niezwykłe losy bohaterów na tle minionych epok.

Philippa Gregory w powieści „Mroczne wody” zabiera nas w przejmującą i niezwykle ciekawą wędrówkę przez dzielnice biedy, a także kapiącą złotem Wenecję, zaglądamy do niesamowitych pałaców XVII-wiecznego Londynu, by w końcu dotrzeć po pionierskiej osady Hadley w Nowej Anglii.

„Mroczne wody” znajdziecie w księgarni TaniaKsiazka.pl


Książka ta stanowi drugi tom wątkowej, skupiającej się na silnych, pragnących miłości i szczęści kobietach, sagi „The Fairmile”. Od wydarzeń z poprzedniej części „Mokradła” minęło już dwadzieścia lat.

Jest  rok 1670, wigilia letniego przesilenia. Do nędznego magazynu na brzegu Tamizy przybywa dwoje nieoczekiwanych gości. Pierwszy to bogacz, James Avery, który szuka kochanki porzuconej dwadzieścia jeden lat temu. Jako protegowany króla Karola II mógłby zaoferować jej wiele, bo właśnie Alinor, uboga właścicielka składu, może dać mu to, czego sam nie zdoła kupić – syna i dziedzica.

Drugim gościem jest piękna wenecjanka w żałobie. Przedstawia się jako synowa Alinor i oznajmia, że Rob utopił się w ciemnych wodach weneckiej laguny. Alinor jest pewna, że jej syn żyje, a wdowa to oszustka. Pisze o tym bratu, który wyjechał do Nowej Anglii i tam stara się ułożyć sobie życie gdzieś na pograniczu ziem zajętych przez angielskich osadników i tych zamieszkiwanych przez Indian.

To bardzo klimatyczna, lekko mroczna, bardzo wciągająca, choć akcja bywa niespieszna, książka. Zajdziemy tu bardzo różnorodnych bohaterów, nie tylko pod względem charakteru, ale również ze wglądu na pochodzenie i miejsce zamieszkania. Autorka skupia się szczególnie na postaciach kobiecych, które muszą wykazać się szczególnym chartem ducha, zapałem, odwagą i niezłomnością, by móc jakoś żyć, a nawet realizować swoje pragnienia i marzenia, w tym niełatwym, zdominowanym przez mężczyzn świecie. Często musiały walczyć o siebie i swoich bliskich.  Autorka ukazała duże różnice społeczne, jakie panowały w XVII wieku i jak trudno było wyrwać się ze środowiska w jakim się danym człowiek urodził i gdzie dorastał.

Bardzo polecam "Mroczne wody", jak i pierwszy tom "Mokradła".


Więcej ciekawych nowości znajdziecie w księgarni internetowej taniaksiazka.pl.

10 komentarzy:

 1. Bardzo dawno nie czytałam nic jej autorstwa, więc będę miała ją na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 2. tę autorkę poznałam przy okazji ekranizacji hiszpańskiej księżniczki, bardzo mi się spodobał ten klimat, więc na pewno sięgnę również po tę serię

  OdpowiedzUsuń
 3. Autorki nie kojarzę, ale Twój opis mnie przekonał do siegnięcia po tą pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 4. Paulina Kwiatkowska24 września 2021 08:32

  Swego czasu czytałam książki tej autorki. Muszę do tego wrócić.

  OdpowiedzUsuń
 5. Paulina Kwiatkowska24 września 2021 08:32

  Swego czasu czytałam książki tej autorki. Muszę do tego wrócić.

  OdpowiedzUsuń
 6. Paulina Kwiatkowska24 września 2021 08:33

  Swego czasu czytałam książki tej autorki. Muszę do tego wrócić.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dawno temu czytałam jej książki. Ma fajne tempo narracji i daje czas bohaterom na przeżycie emocji, a nie tylko instynktów

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawie się zapowiada, tytuł będę miała na uwadze, ale oczywiście najpierw pierwszy tom. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ta książka jest w punkt dla mnie. Uwielbiam historie osadzone w czasach historycznych. Maja swój urok. Tytuł zapisuje, Kinga

  OdpowiedzUsuń
 10. Widzę, że jeśli chodzi o twórczość tej autorki to mam sporo do nadrobienia.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)