niedziela, 19 września 2021

Bezpieczna przystań. Nicholas Sparks

 

"(...) nic, co wspaniałe, nie trwa wiecznie. Radość jest równie ulotna jak spadająca gwiazda, która w jednej sekundzie przecina wieczorne niebo, a w następnej nie pozostaje po niej nawet ślad."


„Bezpieczna przystań" to kobieca, piękna, ale też okraszona cierpieniem miłosna historia, która niesamowicie trzyma w napięciu.

Mimo, iż jest to romans, fabuła nie jest banalna i przewidywalna. Autor nie boi się poruszać niełatwych tematów, jak np. przemoc domowa, samotne macierzyństwo czy trudne, życiowe wybory.

Historia została pokazana tutaj z trzech perspektyw: ofiary, oprawcy oraz mężczyzny, z którym związuje się kobieta, która przeszła przez piekło. Autor w genialny sposób ukazuje przemyślenia oraz emocje bohaterów.

Książkę „Bezpieczna przystań” znajdziecie w księgarni TaniaKsiazka.pl i jak większość powieści Sparksa, czyta się ją naprawdę szybko i ciężko ją odłożyć.


„Nigdy nie jest za późno, aby postąpić właściwie.”

Kiedy w nadmorskim miasteczku pojawia się tajemnicza młoda kobieta, niektórzy zadają sobie pytanie, co skłoniło ją do porzucenia dawnego życia i przeprowadzki w miejsce, w którym nic ciekawego się nie dzieje. Piękna, ale zamknięta w sobie Katie pracuje w lokalnej restauracji i wyraźnie unika nowych znajomości. Do czasu. Kiedy poznaje Alexa, wdowca z dwójką dzieci, wbrew sobie zaczyna coraz bardziej angażować się w życie jego rodziny.

„Istnieją marzenia, które nawiedzają nas tuż po przebudzeniu. To one sprawiają, że warto żyć.”

Między tym dwojgiem rodzi się uczucie. Katie zdaje sobie jednak sprawę, że przyszłości i szczęścia nie da się zbudować na kłamstwach i ukrywaniu prawdy o własnej przeszłości. W najczarniejszej godzinie jedynie miłość może dać jej bezpieczne schronienie...


„- Nie o takim życiu marzyłam dla siebie.

- Wiesz - zauważył łagodnie Alex - nie jestem pewny czy komukolwiek życie układa się dokładnie tak, jak sobie zamarzył. Możemy jedynie starać się ze wszystkich sił realizować nasze dążenia. Nawet jeśli wydaje nam się to niemożliwe."

 

„Wiesz, nikt nie spodziewa się burzy, póki ta się naprawdę nie rozpęta. Stale słyszymy w prognozie pogody ostrzeżenia przed burzą, więc przestajemy jej oczekiwać. Jeśli pogoda jest lepsza, niż zapowiadano, narzekamy. Jeśli jest gorsza, narzekamy jeszcze bardziej. A jeśli dokładnie sprawdzają się przewidywania, również się skarżymy, ponieważ wcześniej tak często się nie sprawdzały, że nie braliśmy pod uwagę, iż tym razem będą prawdziwe. Każdy powód jest dobry, aby utyskiwać.”


Bardzo dobra, pełna emocji, wzruszająca i poruszająca książka.

W 2013 roku powstał te film na podstawie tej książki.

Więcej romantycznych powieści dla kobiet znajdziecie na taniaksiazka.pl.


13 komentarzy:

 1. Nie przepadam za tego typu literaturą, ale na pewno książka znajdzie swoich zwolenników.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam film na podstawie tej książki. Jest ciepły i uroczy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja jeszcze nigdy nie czytałam nic tego autora, jakoś nie mogę się przekonać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czasem lubię przytulić się do takiej ciepłej powieści, dać słowom ukoić wyobraźnię. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam, choć z inną okładką . Bardzo miło wspominam tę lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Autora znam ze słyszenia jedynie, książkę chętnie przeczytam -i film obejrzę.

  OdpowiedzUsuń
 7. może to i wydać się dziwne ale nigdy nie czytałam jego książek choć wiele histori zna, czy widziałam filmy na nich oparte

  OdpowiedzUsuń
 8. To coś zdecydowanie dla mnie. Oczywiście zapisałam na liście i zamierzam przeczytać tę książkę 😉

  OdpowiedzUsuń
 9. Zachęciłaś mnie do przeczytania tej powieści.
  Serdecznie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo lubię filmy na podstawie książek tego autora, ale czytałam też kilka powieści.

  OdpowiedzUsuń
 11. Książka idealna na jesienne wieczory, chętnie przeczytam. Dużo w niej emocji, akurat aby się oderwać od rzeczywistości.

  OdpowiedzUsuń
 12. dużo słyszałam o tym autorze, ale jakoś mi z nim nie po drodzę, może zacznę od jakiejś ekranizacji ;-)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)