sobota, 31 lipca 2021

Bardzo długie popołudnie. Inga Vesper


"Wczoraj pocałowałam męża po raz ostatni. On oczywiście jeszcze nie zdaje sobie z tego sprawy, sama zresztą też nie do końca mogę w to uwierzyć, ale kiedy obudziłam się dziś rano, wiedziałam że to prawda..."


"Bardzo długie popołudnie" to klimatyczny, wielowątkowy kryminał w stylu retro, który dostaniecie na TaniaKsiazka.pl.

Inga  Vesper, w swoim debiucie ukazuje barwną panoramę obyczajowości i stylu bycia ludzi żyjących pod koniec lat 50. ubiegłego wieku na przedmieściach Los Angeles. Atmosfera i klimat jaki panuje w tej małej społeczności jest dość duszny i specyficzny.

Autorka porusza w powieści wiele ważnych tematów takich jak dyskryminacja, rasizm, walka płci, dbanie o idealne pozory, brudy i dramaty skrywane pod płaszczykiem pozornie perfekcyjnego życia.


Tłem historii jest bogate osiedle białych mieszkańców Sunnylakes.

Lato 1959 roku. Gorące, kalifornijskie słońce wypala wypielęgnowane trawniki przed domami. W powietrzu czuć zapach rozgrzanej ulicy, a w pięknie urządzonych, czystych domach słuchać rozmowy i szum wentylatora. Eleganckie, zadbane kobiety czekają z obiadem na wracających z pracy mężów, a ich ciemnoskóre pomoce domowe zajmują się dziećmi.

Atmosfera jest dość senna i spokojna. Ale ten spokój jest tylko pozorny. W kobietach tu mieszkających tkwią różne demony przeszłości, skrywane problemy, które się nawarstwiają oraz tłamszone pragnienia.

„Trzeba podlać pelargonie. Sama nie mogę tego zrobić, bo mam ostatni dzień miesiączki. Frank nie lubi, kiedy podlewam kwiaty w czasie menstruacji. Mówi, że więdną od kobiecych miazmatów, dlatego lepiej zostawić to służącej. Ale Ruby przyjdzie dopiero po południu. Trudno, będą musiały zaczekać.

Zgadzam się z nim, rzecz jasna, nie komentuję tego, że jednocześnie twierdzi, iż Murzyni nie potrafią o nic zadbać, dlatego w oknach ich domów nie uświadczysz skrzynek na kwiaty, a ich dzieci często umierają w niemowlęctwie”.

Pewnego bardzo długiego popołudnia w tej "sielskiej" atmosferze przedmieścia znika Joyce Haney. Tego samego dnia, czarnoskóra Ruby Wright udaje się do pracy, spodziewając się, że czeka tam na nią to, co zawsze: obowiązki domowe, których nie cierpi, obolałe stawy, pogarda ze strony białych pracodawców… a także światełko w mroku codzienności: życzliwość Joyce. Zamiast tego znajduje dwójkę przerażonych dzieci i plamę krwi na podłodze w kuchni. Po pani domu nie ma śladu.

Do sprawy zostaje przydzielony detektyw Mick Blanke, który niedawno trafił do Sunnylakes z Nowego Jorku i szybko odkrywa, że klucz do zagadki znajduje się w rękach Ruby, nikt bowiem tak dobrze jak ona nie zna tajemnic kryjących się za wykrochmalonymi, idealnie gładkimi zasłonami.

Tyle że czarnoskórych pomocy domowych na amerykańskim Południu nie prosi się o pomoc w śledztwie. Ich o nic się nie prosi…

Intrygujący, wywołujący emocje, nieco tajemniczy, klimatyczny kryminał z przesłaniem.

Warto przeczytać.

Więcej kryminałów znajdziecie w księgarni Taniaksiazka.pl.

13 komentarzy:

 1. Moja lista książek do przeczytania z każdym Twoim wpisem książkowym się wydłuża.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawie się zapowiada. Lubię klimat retro w kryminałach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię klimatyczne kryminały z przesłaniem, więc będę miała ją na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 4. zainteresowałaś mnie tą książką :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa propozycja. Kolejna pozycja do przeczytania wskakuje na moją listę lektur.

  OdpowiedzUsuń
 6. okładka mi się podoba, często daje szanse takim książkom :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wcześniej nie zwróciłam uwagi na ten tytuł, ale teraz już będę miała go na uwadze, przygoda czytelnicza w moich ulubionych klimatach, może mi się spodobać. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Musi być bardzo ciekawa ta książka. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Myślę, że warto dać szansę tej książce. Dziękuję za recenzję.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie widziałam tej nowości, opis brzmi całkiem ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo zaciekawiłas mnie ta książka , chętnie po nią sięgnę

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawie się zapowiada :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Na pewno z przyjemnością skuszę się na ten klimatyczny kryminał, dziękuję za polecenie.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)