piątek, 30 lipca 2021

Dziewczyna z ferajny. Teresa Carpenter

 

„Jak opisać dziewczynę z ferajny? Są różne rodzaje dziewczyn. Są takie, które śpią z jednym kolesiem i są jakoś tam powiązane z mafią. Są takie, które sypiają z całą masą kolesi i dostają mnóstwo prezentów. Była Virginia Hill – laska, która naprawdę nieźle się urządziła. No i byłam ja. Uważałam się za dziewczynę z ferajny.”


Autorką powyższych słów jest Arlyne Brickman – żydówka, członkini gangów, pracująca dla rodziny Colombo, która po traumatycznych przejściach zdecydowała się zostać informatorem FBI. Jej zeznania doprowadziły w 1986 r. do skazania Anthony'ego Scarpatiego i innych członków rodziny Colombo.

Książka „Dziewczyna z ferajny”, którą znajdziecie w księgarni TaniaKsiazka.pl, ukazuje prawdziwą historię kobiety mafii.

Teresa Carpenter, dziennikarka kryminalna oraz zdobywczyni nagrody Pulitzera, a także bestsellerowa autorka, przedstawia niesamowicie ciekawą, rzetelnie opisaną historię, która stanowi połączenie reportażu i biografii, ale ma w sobie też sporo z dobrego kryminału czy thrillera. Dzięki bardzo dobrej oprawie literackiej, książkę czyta się bardzo dobrze i szybko. 


To niezwykle wciągająca i fascynująca historia, która z jednej strony ukazuje okrucieństwo podziemnego świata mafii, a z drugiej przedstawia losy kobiety, która postawiła na szali całe swoje życie i przechodzi całkowitą przemianę.

Arlyne Brickman urodziła się w roku 1934 i dorasta na Lower East Side, w gangsterskim towarzystwie. Od najmłodszych lat fascynuje się Virginią Hill, słynną kochanką mafiosów. Chce być jak ona i wieść życie pełne bogactwa, luksusu oraz emocji.

Arlyne  zaczyna pogoń za wpływami jako dziewczyna na posyłki. Wkrótce samodzielnie rozkręca biznes bukmacherski oraz narkotykowy i staje się pełnoprawny członkiem mafii.

Ale gangsterski świat nigdy nie jest piękny i kolorowy. Brutalizm podziemnego świata dotyka Arlyne w niemal najgorszy sposób – pada ofiarą zbiorowego gwałtu i – jako kobieta, i z pochodzenia Żydówka – nie otrzymuje pomocy od nikogo. Gwałt, lata przemocy i wreszcie – groźby pod adresem jej córki sprawiają, iż w tytułowej Dziewczynie z Ferajny dokonuje się ogromny przełom i kobieta mimo wielu obaw, przechodzi na drugą stronę.

Ta niesamowita opowieść nie mogła nie doczekać się ekranizacji. Wkrótce premiera filmu „Mob Girl” na podstawie książki w reżyserii Paolo Sorrentino z Jennifer Lawrence w roli głównej.

Więcej  reportaży oraz literatury fakty znajdziecie w księgarni Taniaksiazka.pl.

5 komentarzy:

 1. Jestem ciekawa tej ekranizacji, więc może wcześniej skuszę się na wersję książkową.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fabularnie bardzo mi odpowiada, więc na pewno nie przejdę obok niej obojętnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak historia jest wciągająca to ja chyba chętnie się skusze :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Z zainteresowaniem sięgnę po książkę, tematyka, która może mnie wciągnąć, tytuł będę miała na uwadze. :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)