niedziela, 1 sierpnia 2021

Pod skórą. Liz Nugent. Recencja

 

"Chyba mogłabym być aktorką. Udawanie kogoś innego nie jest trudne. Czyż nie robiłam tego przez prawie całe życie?"

"Pod skórą" to szokujący, wywołujący silne emocje thriller psychologiczny, który dostaniecie w księgarni TaniaKsiazka.pl.


Delia O'Flathery dorastała w surowych warunkach irlandzkiej wysepki Inishcrann. Miła trójkę braci, a jej ojciec był rybakiem, a mama Amerykanką. Rodzina żyła dość skromnie, ale dziewczynce zdawało się nic nie brakować. Była niekwestionowaną córeczką tatusia bezkrytycznie przez niego uwielbianą i faworyzowaną. Karmiona irlandzkimi legendami, nazywana przez ojca królową wyspy, dorasta w przekonaniu o swojej wyjątkowości.

"Piękno sięga jedynie skóry, natomiast brzydota przenika do kości"

Zazdrosna o uczucia ojca do matki i braci nauczyła się dość wcześnie zręcznie manipulować dorosłymi. Aż pewnego dnia posunęła się o krok za daleko. Jedno kłamstwo doprowadziło do tragedii…

"Chcesz powiedzieć, że byłaś dzieckiem i nie wiedziałaś co robisz? - wysyczała. Są winni, niewinni albo z gruntu źli. A w tobie zawsze było samo zło. Obserwowaliśmy cię od dziecka".

Osierocona Delia trafiła przypadkiem do rodziny doktora, a potem do sierocińca prowadzonego przez siostry zakonne, by w końcu znaleźć miejsce u boku rodziny zastępczej. Była niezwykłą pięknością, do tego inteligentną i sprytną, ale te cechy wykorzystywała, do tego by manipulować innymi.

"Byli ludzie z którymi lubiłam spędzać czas, którzy się mną opiekowali, karmili mnie i ubierali, ale czy za każdym razem musiałam ich nagradzać deklaracjami miłości? Jedyną osobą ,którą darzyłam silnym uczuciem, był mój ojciec. Jego kochałam".

To historia o zazdrości, manipulacji, egoizmie, sumieniu, krzywdzie, przemocy, poczuciu władzy i bezkrytycznym uwielbieniu. Czytając tę książkę zastanawiamy się istnieją ludzie po prostu źli. Źli do szpiku kości. Czy ich nastawienie do innych, skrajny egoizm wynika z wrodzonych cech czy może są wynikiem określonych przeżyć, traum, dzieciństwa jakie mieli?

Autorka w bardzo dobry, dosadny sposób zobrazowała portret psychologiczny głównej bohaterki. Książka zdecydowanie wywołuje skrajne emocje. Budzi niepokój. Czasem nawet odrzuca i nie mamy ochoty jej czytać dalej. Jest mocna i nie dla każdego.

Jeśli jednak sięgacie po książki opisujące historie skrzywionych psychicznie postaci to jest to lektura dla Was.

Więcej thrillerów na znajdziecie na taniaksiazka.pl.

6 komentarzy:

 1. Nie mogę napisać, że lubię takie książki. To dla osób o silnych nerwach.
  Natomiast czytam je.
  Dużo w życiu przeżyłam i pracując w służbie zdrowia stykam się z przemocą, krzywdą, podłością.
  Ludzie potrafią bardzo ranić i być zwyczajnie źli.
  Tę pozycję przeczytam.
  Irena - Hooltaye w podróży

  OdpowiedzUsuń
 2. Jednak zaryzykuje i sięgnę po książkę, lubię zgłębiać mroczną stronę ludzkiej natury.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam dawno nic o skrzywionej psychicznie bohaterce, więc może się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękna i niebezpieczna kobieta inteligentna kobieta, książka cos czuje że może zostawia czytelnika z pytaniami, zastanawia.... może siegnę po nią

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta opowieść musi też i wzruszać... A ma ona też swoją ciemną stronę...

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę, że powinna mi się spodobać. Chętnie sięgnę po ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)