czwartek, 27 maja 2021

Porachunki bezimiennej pisarki. Vani Sarca. Tom 1

 

„Wielu ludzi uwielbia zapach papieru. (…) Kiedy kupują książkę, przyciskają ją do nosa i mocno się zaciągają, zamykając przy tym oczy. Czasami aż pomrukują z zadowolenia. Gdy wchodzą do biblioteki, nabierają powietrza głęboko w płuca, jakby byli w wysokich górach, następnie wyciągają jakiś stary tom z najbliższej półki i zanurzają w nim twarz z ewidentnym zamiarem złożenia na nim pocałunku.”


Co ostatnio przeczytaliście?

Ja miło spędziłam miniony weekend w towarzyskie książki ''Porachunki bezimiennej pisarki'' z księgarni TaniaKsiazka.pl. To lekka komedia kryminalna z wątkiem miłosnym, którą czyta się błyskawicznie. Dużym jej atutem jest niebanalne poczucie humoru oraz ciekawa i wciągająca fabuła.


Główną bohaterką książki jest świetna w swoim fachu ghostwriterka, zatrudniona w dużym włoskim wydawnictwie.

Vani Sarca ma niezwykły talent do czytania w ludziach, jak w otwartych księgach. Ma też cięty język, intrygujące spostrzeżenia na otaczającą rzeczywistość, niesamowity dystans do siebie oraz barwną osobowość. No i potrafi sprawnie przelewać swoje – i cudze – myśli na papier. Dlatego idealnie sprawdza się jako ghostwriterka i dostaje bardzo dużo zleceń. Takie życie całkowicie jej odpowiada, przynajmniej do momentu, kiedy nie wkradają się do niego pewne komplikacje.

Kobieta musi pilnie oddać tekst, który pisze za bardzo popularną autorkę. Jednak ta zostaje uprowadzona, a policja nie może jej znaleźć. Na horyzoncie pojawia się też pewien pisarz, który wydaje się chcieć od Vani czegoś więcej niż maszynopisu nowej powieści. Jedno jest pewne. Część zadań, które stanęły jej na drodze, zdecydowanie wykracza poza zakres służbowych obowiązków.

Książka idealna na weekend lub wakacyjny urlop.

Mamy tutaj zarówno tajemniczy wątek kryminalny, historię miłosną, mnóstwo humoru, różnorodne postacie, a do tego możemy również zajrzeć za kulisy świata wydawniczego.

Autorka, Alice Basso, w wywiadzie, który można przeczytać na końcu powieści, przyznała, iż łączenie wielu wątków sprawiło, że czuła się tak, jakby "wkładała do jednego pudełka wszystko, co lubi najbardziej". A my czytając tę książkę odkrywamy jego zawartość i świetnie się przy tym bawimy.

Jeśli szukacie lekkiej, przyjemniej, zabawnej, niezobowiązującej i wciągającej lektury na letnie popołudnie lub wakacyjny wyjazd to polecam.

W planach są kolejne części tego cyklu, po które też chętnie sięgnę.

Więcej ciekawych nowości znajdziecie w księgarni internetowej taniaksiazka.pl.

6 komentarzy:

 1. ta książka gdzieś już mi mignęła, ale nie miałam okazji się jej przyjrzeć, czasami lubię sięgnąć po takie niezobowiązujące lektury :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam jeszcze nic tej autorki, ale siostra miło spędziła z nią czas.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lektura tej książki była bardzo ciekawa, lubię czytać takie powieści.

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię mieć w zanadrzu takie lekkie lektury, często przeplatam sobie takimi historiami cięższe klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja zdecydowanie należę do osób, które kochają zapach książki, dlatego u mnie w grę wchodzi tylko książka

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)