sobota, 22 maja 2021

Klinika. Nowy polski thriller medyczny Klaudii Miniak


„Cieszę się, że nie musiała stawać przed tym dramatycznym wyborem, choć w głębi duszy jestem niemal przekonana, że chciałaby mi dać choć odrobinę czasu na świecie, nawet za horrendalną cenę utraty własnego spokoju na zawsze.”


"Klinika" autorstwa Klaudii Muniak, którą otrzymałam z księgarni TaniaKsiazka.pl, to nowy polski thriller medyczny. Choć akcja rozgrywa się w przyszłości, to nie sposób nie dostrzec tu, pewnych nawiązań do aktualnej sytuacji politycznej w naszym kraju.Sam pomysł na fabułę jest bardzo ciekawy. Autorka, która jest absolwentką biotechnologii, w intrygujący sposób porusza ważne kwestie dotyczące inżynierii genetycznej w życiu płodowym oraz metody zapłodnienia in vitro. Widać również, iż inspirowały ją różne wydarzenia, które miały miejsce ostatnio w Polsce czy na świecie. Niemniej samo wykonanie w sensie warsztatowym oraz opisana tu historia nie do końca spełniły moje oczekiwania. Spodziewałam się czegoś bardziej emocjonującego i zaskakującego. Zabrakło mi rozwinięcia pewnych wątków, zarówno tych politycznych czy odnoszących się do nastrojów społecznych, jak również dotyczących głównych bohaterów.

Choć ogólny zamysł był ciekawy, to brak w tej historii jakiejś głębi. W mojej ocenie nie do końca była dopracowana. Niektóre kwestie pozostały niewyjaśnione lub potraktowane po macoszemu.

„Tak właściwie bycie dzieckiem zmodyfikowanym od bycia dzieckiem z probówki nie różni się niczym poza tym, że istnienie tego pierwszego jest popierane przez rząd, a tego drugiego już zdecydowanie nie. Łączy nas coś jeszcze: stale rosnąca społeczna niechęć. Wielu patrzy na nas z najwyższą pogardą, chcę wierzyć, że jedynie z tego względu, iż staliśmy się kością publicznej niezgody.”

Gaja zawdzięcza życie rozwojowi medycyny i leczeniu metodą modyfikacji genomu w okresie prenatalnym. Podobnie jak Kajtek, z którym przyjaźniła się od lat. Byli jak rodzeństwo, którego żadne z nich nigdy nie miało. Jednak jakiś czas temu Kajtek zniknął. Tymczasem nastroje społeczne gęstnieją: rząd zakazuje metody in vitro, dochodzi do masowych protestów. Gaja czuje się zastraszona i napiętnowana. Próbuje rozwikłać sprawę zniknięcia przyjaciela. To, co odkryje, okazuje się znacznie bardziej przerażające, niż mogłaby sobie wyobrazić.

Książkę czyta się błyskawicznie.

Czy ją polecam?

No cóż, do mnie nie trafiła i mimo poruszonych tu trudnych, ważnych tematów oraz dramatycznych opisów, nie wywołała we mnie emocji i raczej nie pozostanie w mojej pamięci na dłużej.

Jeśli jednak lubicie thrillery medyczne lub po prostu jesteście ciekawi tej książki i chcecie sobie wyrobić o niej własne zdanie to sięgnijcie po „Klinikę”.

Więcej thrillerów znajdziecie w księgarni Taniaksiazka.pl.

12 komentarzy:

 1. Po thrillery medyczne praktycznie nie sięgam, może dlatego, że są tak rzadko wydawane? Widzę, że tu zostały poruszone ważne kwestie - może być np: dla mnie ta książka ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 2. to taka trochę książka na siłę. Mogła by być ciekawa, ale za bardzo autorka chciała żeby tak było

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię thillery medyczne i mimo, iż do Ciebie nie do końca przkonał, to chyba się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Szkoda, że nie wywarła na Tobie większych emocji. Uwielbiam ten gatunek.

  OdpowiedzUsuń
 5. Raczej nie sięgam po tego typu książki, ale dla innych może być ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Thiller medyczny - to brzmi bardzo ciekawie:) Bardzo lubię ten gatunek.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czasami jest tak, że coś nie zagra. Naprawdę wielka szkoda.

  OdpowiedzUsuń
 8. thriller medyczny - to brzmi ciekawie. Szkoda że ta publikacja Cię nei zachwyciła.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jestem ciekawa, jak wygląda thriller medyczny w polskim wykonaniu, lubię ten gatunek literacki, może nie wszystko w tej ksiązce jest tak, jak być powinno, lecz uwzględnię ją w planach czytelniczych. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Pomysł na fabułę fajny, ale rozumiem, że cała książka wypadła jednak słabo...

  OdpowiedzUsuń
 11. Ale mnie zainteresowałaś tą książką :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie czytałam tej książki :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)