sobota, 20 marca 2021

Czytam sobie. Bestsellerowa seria wydawnictwa HarperKids

Czytam sobie to bestsellerowa seria wydawnictwa HarperKids, która wspomaga naukę samodzielnego czytania. Skierowana jest głównie do dzieci w wieku 5-7 lat. Książeczki z tej serii mają trzy poziomy trudności oraz różnią się formułę.

Poziom 1 jest idealny dla dzieci, które jeszcze składają słowa. Książeczki zawierają ok. 150-200 wyrazów w tekście (23 podstawowe głoski), zdania są krótkie, a dodatkowo pojawią się też ćwiczenia z głoskowania.

Poziom 2 przeznaczony jest dla młodych czytelników składających zdania. Mamy tu ok. 800-900 wyrazów w tekście (23 podstawowe głoski oraz "h"), zdania są dłuższe, także złożone plus elementy dialogu oraz ćwiczenie sylabizowania.

Natomiast poziom 3 jest dla tych, którzy już połykają strony. Mamy ok. 2500-2800 wyrazów w tekście, użyte zostały też wszystkie głoski, a zdania są dłuższe i bardziej złożone. Dodatkowo w książkach znajduje się alfabetyczny słownik trudnych wyrazów.


Seria tworzona jest przez najlepszych polskich autorów oraz ilustratorów, a także konsultowana i rekomendowana przez ekspertów dzięki temu już od 10 lat zdobywa zaufanie rodziców i daje radość dzieciom.

Przez ten czas powstało ponad 100 tytułów, opowiadających ciekawe historie literackie, przedstawiające polskie legendy, przybliżających ważne wydarzenia z historii i nauki czy ukazujące ważne, aktualne problemy bliskie dzieci.

Seria stała się inspiracją do kolejnych edycji Akcji społecznych Czytam sobie, których hasłami przewodnimi stały się hasła: Czytam sobie. Pierwsza klasa! czy Czytam sobie! Mogę być, kim chcę! Zwracają one uwagę na fakt, jak ważna jest nauka samodzielnego czytania od najmłodszych lat. Dzięki czytaniu, można odkryć swoją pasję i wybrać przyszłą drogę zawodową, a także osiągnąć w życiu sukces.

W jednej z akcji akcji wzięli udział m.in. Olga Bołądź, Mateusz Kusznierewicz, Wojciech Malajkat, Karolina Malinowska, Borys Szyc, Julia Chmielnik, Małgorzata Berwid, Marcin Michalak czy Justyna Sobolewska.

Czytam sobie. Chrapka na apkę. Poziom 1

Maja lub bawić się telefonem mamy. Gdy więc nadarza się okazja, by w niego poklikać bez nadzoru, robi to bez wahania. Lecz co to? Kiedy otworzyła nieznaną apkę, dziewczynka zostaje dosłownie wciągnięta do internetu… Na początku jest fajnie: bawi się z ikonkami, uczy się nowych rzeczy… wkrótce jednak czuje się bezgranicznie przytłoczona ilością informacji, które płyną zewsząd nieprzerwanym strumieniem. Co gorsza, nie wie, jak się stamtąd wydostać!

Choć jest to dość krótka historia, to przekazuje dzieciom bardzo istotne przesłanie: Internet jest okej, ale wyprawy tam – tylko pod okiem mamy albo taty. 

Czytam sobie. Letni koncert. Poziom 2

Owady szykują na łące wspaniały koncert. W przygotowaniach każdy ma przydzielone zadanie i wykonuje je jak najlepiej – tylko Biedronce, choć tryska entuzjazmem, wszystko wychodzi na opak. Kiedy zaś nieopatrznie poi scenografkę Stonkę naparem z melisy i ta zasypia – organizacja koncertu zawisa na włosku. Na szczęście Biedronka bierze się w garść i okazuje świetną organizatorką.

Historia ta w ciekawy sposób pokazuje dzieciom na czym polega praca zespołowa oraz zachęca do tego, by w razie problemów nie załamywać się, ale próbować je rozwiązać.


Czytam sobie. Lola i ptaki. Poziom 3

Dziadek Loli stworzył stracha na wróble – a że ubrał go w stare ubrania mamy, dzieci orzekły, to to nie strach, a „straszka” – Pani Galotka. Lola bardzo ją lubi. Pani Galotka stoi na polu przez całe lato, jesień i zimę… aż pewnego dnia znika. Dzieci z sąsiedztwa pomagają zmartwionej Loli w poszukiwaniach. Lecz kto wie, czy udałoby im się ją wytropić, gdyby Lola nie zaczęła nagle rozumieć mowy ptaków…!

Świetna i bardzo klimatyczna opowieść, której akcja rozgrywa się wiosną 1983 roku.

Wszystkie pozycje na końcu mają też naklejki, które większość dzieci uwielbia. Stanowią one dodatkową atrakcję tym książek.

Polecam książeczki z serii Czytam sobie dzieciom, które zaczęły już samodzielnie czytać, ale nie tylko. Mogą być też świetną lekturą, którą rodzić przeczyta dziecku przed snem.


Wszystkie książki możecie kupić na stronie: https://egmont.pl/ksiazki
Warto też odwiedzić IG wydawnictwa: instagram.com/harperkids_polska
Oraz FB: facebook.com/KsiazkosferaHarperKids

12 komentarzy:

 1. tę serię dopiero zaczynam poznawać, ale jestem nią totalnie zachwycona, bardzo fajne historie :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa seria i grafika zdecydowanie zwróciła moją uwagę, jest taka inna i nietypowa

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta seria jest bardzo ciekawa, dobrze, że jest tyle książek.

  OdpowiedzUsuń
 4. Urocze historie! Szczególnie jeśli ten morał nie jest wsadzany do głowy łopatologicznie :) Jak byłam mała była w korkach seria pisemek "Już czytam" - opowiadanie, zagadki w oparciu o tekst i komiks o rodzinie Gołąbków. Fantastyczne do nauki czytania :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Takie książki szalenie się przydają do szlifowania umiejętności czytania, a i wciągają dzieci w pasję zanurzania się w przygodach. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem przekonana, że seria spodoba się młodym czytelnikom, a pomysł na udane prezenty książkowe chętnie podchwytuję. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. ciekawe! Pierwszy raz o nich słysze :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Te książeczki są prześlicznie wydane! Ze względów "zboczenia zawodowego", mnie najbardziej zaciekawiła pozycja "Chrapka na apkę" - sama widzę, że coraz więcej dzieci w coraz młodszym wieku rzeczywiście ma taką chrapkę...;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Te współczesne książeczki, zachwycają szatą graficzną i różnorodnością.

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetne takie książeczki, na pewno wspomagają pierwsze kroki w przygodzie z literkami.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)