Ostatnio
dużo się mówi na temat ekologii, zarówno pod względem lokalnym, jak i
globalnym. Coraz więcej ludzi, w tym i dzieci, ma całkiem dużą świadomość
ekologiczną. Zmieniają się nasze zachowania: segregujemy śmieci, oszczędzamy wodę,
kupując dane produkty zastanawiamy się nad ich pochodzeniem, chodzimy na zakupy
z własną siatką, ograniczamy używanie plastikowych słomek czy sztućców oraz
ogólnie staramy się dbać o przygodę wokół.
Niestety i tak śmieci zalewają
nas z każdej strony. Smutnych i przerażających zdjęć plaż pełnych plastiku czy
zwierząt zaplątanych w reklamówki nie brakuje. Nadal wiele osób, firm,
dużych koncernów podchodzi do tematu ekologii lekceważąco. Niektórzy też
po prostu nie mają świadomości, że dane zachowania, tak bardzo szkodzą naszej
planecie i w konsekwencji nam samym.
Dlatego mimo licznych akcji dotyczących
ochrony środowiska i zaangażowania coraz większej ilości ludzi, pozytywne
zmiany są tak mało widoczne...
Najgorszy
jest atakujący nas z każdej strony plastik...
Młode
pokolenie może jednak wiele zmienić, jeśli oczywiście nauczymy dzieci
odpowiednich zachowań. Niestety, jak na razie, nie mówi się na temat ekologii
zbyt dużo w szkołach - jest akcja sprzątania świata, sadzenia roślin czy
godzina dla ziemi, ale to ciągle bardzo mało. Brakuje też odpowiednich
materiałów edukacyjnych i książek.
Wydawnictwo Egmont wydało jednak ostatnio dwie ciekawe książki skierowane do dzieci, które
pokazują w jaki sposób żyć bardziej ekologicznie i dbać o środowisko. Pomagają
też budować poczucie odpowiedzialności za naszą planetę.
Książki
„Ratujmy Ziemię. Wielka księga zabaw” oraz najnowsza część z serii Basia, w sposób ciekawy zachęcają dzieci i rodziców do rozmów na temat ekologii.