niedziela, 22 grudnia 2019

Podaruj mi szczęście, Wigilijna przystań oraz Zapach goździków. Wydawnictwo Czwarta Strona

"Święta to nie stół i ozdoby, a ludzie z ich uśmiechami i ciepłymi spojrzeniami. Ludzie są w święta najważniejsi”.
Wigilijna przystań. Sylwia Trojanowska


Jak Wam idą przygotowania do Świąt? 🌟🎄🌟 U nas do przodu, ale bez ciśnienia. Na pewno nie będzie wysprzątanego na błysk domu, ani mnóstwa dań, to nie jest takie ważne. Najważniejszy jest wspólnie, rodzinnie i w miłej atmosferze spędzimy czas.


"Podaruj mi szczęście" to kolejna powieść autorstwa duetu Lidia Liszewska & Robert Kornacki i stanowi ona czwartą już część cyklu "Matylda i Kosma".
Niestety akcent świąteczny pojawia się w tej książce dopiero w ostatnim rozdziale. Osobiście liczyłam, że świątecznego klimatu będzie znacznie więcej.

Fabuła jest bardzo życiowa, z jednej strony ciepła, rodzinna, a z drugiej słodko-gorzka i koncentruje się głównie na losach Kosmy i jego bliskich. Akcja choć pełna emocji, jest dość niespieszna, sporo tu też takich opisów wewnętrznych przeżyć bohaterów.

Książka nie do końca spełniła moje oczekiwania, ale z pewnością znajdzie wielu zwolenników. Szczególnie powinna przypaść do gustu osobom, którym podobały się poprzednie części, a wiem, że ten cykl ma sporo fanów.


„Wigilijna przystań” to dojrzała, uniwersalna, klimatyczna i pełna ciepła oraz zimowego uroku powieść.

Jej akcja toczy się w niewielkiej nadmorskiej miejscowości  Niechorze i ukazuje, często pogmatwane, losy kilku bohaterów, którzy muszą się zmazać z różnymi kłopotami, tajemnicami i marzeniami.

Mamy tutaj rodzinne dramaty, latarnika stroniącego od ludzi, zakazaną miłością, walkę znajdującej się w trudnej sytuacji młodej dziewczyny o studia, problem z nadużywaniem alkoholu, tęsknotę i stres z jakim borykają się żony żołnierzy, a także... klątwę, która ponoć nie pozwala na szczęście.

Tyle różnych osobowości i historii, ale jest coś, co ich wszystkich łączy. Chcą odnaleźć i poczuć szczęście z zwykłej, spokojnej codzienności.

Fabuła powieści rozpoczyna się miesiąc przed świętami Bożego Narodzenia i tydzień po tygodniu, zbliża nas do finału, czyli Wigilii.

Ale czy tym wszystkim bohaterom tej książki będzie dane w Boże Narodzenie usiąść w spokoju i radości przy wigilijnym stole?"Zapach goździków" to wyjątkowa, ciepła, wartościowa i klimatyczna powieść z tajemnicą w tle, autorstwa Agnieszki Lis. Opowiada historię 2 rodzin, których losy spłatają się od lat.

Głównym bohaterem jest  Pan Arkadiusz - postać intrygująca, a jednocześnie dość specyficzna. To wielbiciel dobrego wina i płyt winylowych, który mimo rozwodu, stara się utrzymywać dobre stosunku z byłą żona, jak i całą rodziną. Z drugiej strony jednak często czuje się samotny... Pośród świątecznych przygotowań, w pewien zimny, grudniowy dzień Arkadiusz dostaje telefon od dawnego znajomego. Nie kryje przy tym zdziwienia, gdyż nie mieli kontaktu od wielu lat.... Zgadza się jednak na spotkanie, by powspominać dawne czasy. Wśród zapachu goździków i pomarańczy, w warszawskiej restauracji Prowansja nawiązuje się rozmowa o winnicy w Alzacji, którą jakiś czas wcześniej odziedziczył Klemens. Okazuje się, że zaczyna ona przysparzać problemów.

Autorka w książce ukazuję siłę przyjaźni, rodziny oraz szczerej rozmowy. Wsparcie drugiej osoby choćby i samym słowem lub wysłuchanie kogoś, jest bezcenne. Czasem jednak trudno nam się otworzyć lub poprosić, nawet bliskich, o pomoc. Problemy się nawarstwiają, a ich ciężar zaczyna nam bardzo doskwierać...

"Zapach goździków" to powieść o lojalności, wspieraniu się w trudnych chwilach, a także o tym, jak ważne jest by pielęgnować więzy rodzinne i przyjaźń.


Podaruj mi szczęście. Lidia Liszewska, Robert Kornacki
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Liczba stron: 300
Data wydania: 30.10.2019

Wigilijna przystań. Sylwia Trojanowska
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Ilość stron: 365
Data wydania: 30.10.2019

Zapach goździków. Agnieszka Lis
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Ilość stron: 333
Data wydania: 30.10.2019

Która z tych książek Was najbardziej zainteresowała?
Czytacie książki w klimacie świątecznym?

11 komentarzy:

 1. Bardzo dużo jest książek świątecznych bardzo fajnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam temat Swiat, co prawda najbardziej lubie ksiazki kucharskie z przepisami Swiatecznych dan, ale ogolnie te sa przepieknie wydane i zachecaja do siegania po nie :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety przy dwójce małych dzieci nie mam czasu na czytanie książek, przynajmniej nie tyle ile bym go chciała. Ale wprowadzam nastrój świąteczny w bajkach na dobranoc moim córeczkom :P

  OdpowiedzUsuń
 4. nie wiem czy to książka dla mnie, dawno nie czytałam takiej literatury a przed świętami czasu jest jeszcze mniej

  OdpowiedzUsuń
 5. takie ksiązki są świetne w przyszłym roku muszę się w nie zaopatrzyć!

  OdpowiedzUsuń
 6. Powiem szczerze, że bardzo lubię tematykę i klimat świąt w książkach, szczególnie propozycja autorki Sylwii Trojanowskiej mnie zaciekawiła, chcę ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Obie, bo są z tematyką świąteczną w tle, a takie ostatnio chętnie czytam

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękne zdjęcia <3 Tyle jest wspaniałych książek o tematyce świątecznej, że nie sposób wszystkich przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Każdą z tych ksiażek chętnie przeczytam. Mają niezwykle piękne i magiczne okładki.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawie się ta książka prezentuje u Ciebie. jest pięknie wydana

  OdpowiedzUsuń
 11. Uwielbiam książki związane z Bożym Narodzeniem. Niestety, w tym roku udało mi się kupić tylko jedną.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)