środa, 13 marca 2019

Nowe życie, czyli jak największe umysły wszech czasów odkryły, skąd się biorą dzieci. Edward Dolnick

Na pytanie “Skąd się biorą dzieci?” przez tysiące lat nikt nie umiał odpowiedzieć.

Przez długi czas ludzie wiedzieli tylko jedno – ciąża ma jakiś związek z seksem.
Ale co dalej?
Dlaczego kobieta nie zachodzi w ciążę po każdym stosunku?
Co takiego dzieje się we wnętrzu jej ciała i w jaki sposób tworzy się dziecko?

Długo wierzono, że „gotowy” mały człowiek czeka w mężczyźnie lub w kobiecie na sygnał, by zacząć rosnąć. Przez dekady spierano się też, czy to mężczyzna, czy kobieta noszą w sobie życiodajne nasienie. W wielu krajach panował pogląd, że organizm kobiety w ogóle nie współtworzy dziecka, a jest jedynie swego rodzaju inkubatorem dla potomka mężczyzny. Z kolei geniusze tacy jak Newton twierdzili, że sperma to pasożyty niemające nic wspólnego z początkiem życia.

Wokół spraw związanych z ciążą i początkiem nowego życia narosło wiele mitów, a niektóre  z nich do tej pory nadal funkcjonują. Ludzie wstydzili się na ten temat rozmawiać, przez co snuto różne domysły i powstawały sprzeczne informacje.


Edward Dolnick w książce "Nowe życie, czyli jak największe umysły wszech czasów odkryły, skąd się biorą dzieci" przedstawia fascynującą historię poszukiwania odpowiedzi na pytanie, które jako dziecko zadawał sobie chyba każdy z nas.
Ukazuje naukowców jako detektywów na tropie największej biologicznej zagadki. W porywający sposób przedstawia ich szaleńcze teorie, nowatorskie metody badań i obrazoburcze wnioski. Pokazuje tę niepohamowaną ciekawość, która kazała im odkryć, jak i gdzie bierzemy swój początek.

Edward Dolnick to dziennikarz naukowym, który przez lata związany był min. z “The Boston Globe”, “The New York Times” czy “The Washington Post”.
Jego znakomity warsztat pisarski oraz rzetelność w publikowaniu informacji, popartych stosownymi źródłami, wyraźnie widać w tej książce.
Absolutnie jednak nie przynudza. To fantastyczna książka popularno-naukowa, która oprócz porządnej dawki wiedzy, dostarcza nam również rozrywki.
Zawiera też ciekawe czarno-białe ryciny, grafiki, obrazy, rysunki np. Leonarda da Vinci, obrazujące wyobrażenia ówczesnych tęgich umysłów na temat tworzenia się nowego życia, a także innych odkryć medyczno-naukowych.


Autor z dużą klasą i właściwym sobie poczuciem humoru odtworzył historię rozwikłania zagadki, która spędzała sen z powiek uczonym przez wieki.

Książkę polecam wszystkim, którzy lubią ciekawostki naukowo-historyczno-medyczne.


Nowe życie, czyli jak największe umysły wszech czasów odkryły, skąd się biorą dzieci.
Edward Dolnick
Wydawnictwo:  Znak Horyzont
Ilość stron: 366
Data wydania: 13 marzec 2019

10 komentarzy:

 1. Wiele blogów recenzujacyh książki raczej mnie odrzuca, ale twój faktycznie zachęca do sięgnięcia po książki, które wnoszą coś do naszego życia - wiedzę. Spisałam sobie tytuł i autora i mam nadzieję, że będzie to moja kolejna lektura 😊 Zdecydowanie powinnaś kontynuować recenzowanie książek, ponieważ bardzo dobrze się czyta twoje posty.

  PS. Naprawdę przeczytałam twój wpis 💕

  OdpowiedzUsuń
 2. bardzo mnie zaciekawił ten artykuł :) i chętnie bym przeczytała tą książke !

  OdpowiedzUsuń
 3. Skąd się biorą dzieci i w jaki sposób zachodzi się w ciążę wiem 😁 ale być może gdy znajdę chwilę, to sięgnę po ten tytuł. Zapiszę sobie na moją listę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo interesująca pozycja
  Chętnie sięgne po tą książkę

  OdpowiedzUsuń
 5. Pozycja dla mnie, lubię takie ciekawostki :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawa fabula i ten humor, oj spodobalaby mi sie :D

  OdpowiedzUsuń
 7. ksiazka moze byc ciekawa, ale obaiwam sie ze nie w moim guscie

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka Dilnicka to idealna propozycja dla wszystkich ciekawskich, ktorzy podbnie jak ja, chcieli kiedys znalezc taka pozycje, ktora w interesujacy sposob strescila droge rozwiklania zagadki ludzkiego poczecia. Pelna humoru i abstrakcyjnych teorii, ktore wieki temu mialy swoich oddanych wyznawcow. Profesjonalne podejscie autora do podejmowanego tematu, poprzedzone wnikliwa analiza zrodel i dostepnych materialow w polaczeniu z wyjatkowymi ilustracjami, tworza swietna calosc. Idealna na prezent dla bliskiej osoby, sprawdzi sie rowniez jako rozrywka na nudniejsze wieczory i poranki. Goraco polecam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawa propozycja na rynku wydawniczym, na pewno warto po nią sięgnąć, a ten wpis tylko do tego przekonuje.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)