wtorek, 12 marca 2019

Madame Pylinska i sekret Chopina. Éric-Emmanuel Schmitt

"Oto co proponuje Chopin: miejsce, w którym się kocha. Kocha to, co składa się na życie, czyli zamęt, strach, niepokój, zgiełk. Czyni pięknym to, co piękne nie było, i rozpala to, co piękne już było. Bynajmniej nie zapewnia nam schronienia, zmusza nas do przenikliwości, szafując mądrością polegającą na akceptacji i nasilając nasze upodobanie do kondycji ludzkiej. Dzięki Chopinowi miałam udane życie."


Choć książka „Madame Pylinska i sekret Chopina” jest niewielkich rozmiarów (ja przeczytałam ją w godzinę), wywołuje sporo emocji, daje do myślenia i na długo zapada w pamięć.
Zawiera wspomnienia Erica-Emmanuela Schmitta (autora min książki Oskar i Pani Róża) z wczesnej młodości, kiedy to spotkał intrygującą, ekscentryczną Polkę, która kochała muzykę Chopina ponad wszystko inne. Miał u niej pobierać lekcje gry na fortepianie, ale dzięki Madame Pylinskiej odkrył, swoje prawdziwe powołanie.

Ta historia pokazuje, że warto dokonywać nieoczywistych wyborów, delektować się każdą sekundą i smakować melodię dni oraz pamiętać że w małych, często niepozornych rzeczach kryją się wielkie inspiracje.


Jeśli poszukujecie pewnej odmiany po kryminałach, powieściach sensacyjnych pełnych szybkiej akcji czy romansach, to warto sięgnąć po tę książkę, szczególnie, że zawiera ona wiele cennych myśli i ciekawych wskazówek.
To idealna pozycja na wieczorny relaks, która jednocześnie zachęca, by delektować się każdą chwilą naszego życia.


Madame Pylinska i sekret Chopina
Éric-Emmanuel Schmitt
Wydawnictwo: Znak
Ilość stron: 96
Data wydania: 27 luty 2019

8 komentarzy:

 1. Dawno nie miałam w rękach tak krótkiej książki, a brak czasu aż wołs o taką :)

  OdpowiedzUsuń
 2. kocham opowieści kryminalne ;) Myślę, że ta pozycja dla mnei i stron też nie ma za dużo. To dobrze, o aktualnie mam mało czasu na czytanie. Więc mogłabym ją "połknąć" nie odkładając zbyt długo.

  OdpowiedzUsuń
 3. bardzo podoba mi się okładka książki i chyba głównie ze względu na nią sięgnęłabym po tę książkę :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja wlasnie uwielbiam wartka akcje i kryminaly, ale ta fabula rowniez mnie bardzo zaciekawila, zwlaszcza interesuja mnie te wskazowki :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Właśnie jestem w trakcie czytania tej książki!

  Zapraszam do siebie: https://alpama-alpama.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak jak piszesz na wieczorny relaks w sam raz :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)