niedziela, 3 lipca 2016

Książki z Wydawnictwa Babaryba

Książki dla dzieci z Wydawnictwa Babaryba są oryginalne, kreatywne i niestandardowe. Wielu zachwycają, ale nie każdemu mogą przypaść do gustu.
W naszym odczuciu, większość z nich jest naprawdę świetnych, podobają się zarówno mnie, jak i moim dzieciom, ale są też takie, które nas niezbyt przekonują.

Na spotkaniu blogerek w Rabce dostaliśmy 5 książek widocznych na zdjęciu.
Zacznę od tej, która najbardziej zachwyciła zarówno mnie, jak i moje dzieci.


Czas czarodziej Isabel Minhos Martins i Madalena Matoso, to niezwykła książka, która w sposób prosty, ale trafny i ciekawy, pokazuje czym jest czas.

Jak to zrobić? Na przykład za pomocą ołówka, który robi się coraz krótszy, ubrań, z których dzieci wyrastają, cieni tańczących wokół drzew, ścieżki, która zamieni się z czasem w drogę.
Książka pobudza myślenie, wyobraźnię, nie tylko przez słowa, ale również i dzięki barwnych, ciekawych ilustracjom.

Na końcu mamy bardzo optymistyczne przesłanie - I choć wszystko minie, nasi bliscy zawsze będą przy nas!


Mały żółty i mały niebieski to najsłynniejsza oraz najczęściej nagradzana książka Leo Lionniego, uznana m.in. przez New York Timesa oraz American Institute of Graphic Arts za najlepszą ilustrowaną książkę dla dzieci (Best Illustrated Children's Book). Stała się też inspiracją dla Herve Tulleta, autora bestsellera "Naciśnij mnie".

Jak powstała ta książka? Autor podróżował z wnukami pociągiem. By dobrze spędzić ten czas wydarł trzy kolorowe skrawki papieru i zaczął opowiadać różne historie, które zainteresowały dzieci.

Kółka bawią się, skaczą, ale też uczą o sile przyjaźni oraz tolerancji. Każdy, bez względu na wiek, może wyczytać z tej historii swoją własną.


Zęboszczotki, autorstwa duetu Pittau & Gervais, to opowieść o... szczoteczkach do zębów.
W książce znajdziemy przegląd różnych szczotek, niemal dla każdego. Nie wszystkie jednak ilustracje do mnie przemawiają.

Oprócz tych ewidentnie zabawnych, jak np. szczotka z rybami dla rybaka, w kształcie bagietki dla piekarza, z marchewkami dla królika, czy zakręconej na supeł dla zapominalskich, są też takie z nożami dla rzeźnika, czy piłą dla stolarza.
Jakoś mi to nie pasuje i może tworzyć nieprzyjemne skojarzenia w wyobraźni dziecka.

A co na to moje dzieci? Dwuletnia córka w sumie oglądała tylko wybrane ilustracje, ale jak na ten moment, to średnio ją ta książka zainteresowała. Syn, który jest starszy z wielu rysunków śmiał się. Za najlepszą uznał płonącą szczotkę dla strażaka, ale były też takie, które nie podobały mu się.


Dwie książki autorstwa Mo Willems o przygodach słonia Leona i świnki Malinki zachęcają młodych czytelników do samodzielnej lektury. Mają one formę komiksu. Bohaterowie nawzajem się uzupełniają i rozśmieszają siebie oraz młodego czetelnika. Są niczym Flip i Flap albo Asterix i Obelix.

Dla ciekawostki napiszę, iż autor tych książek zaczynał swoją karierę jako scenarzysta oraz animator Ulicy Sezamkowej, zdobył wówczas sześć nagród Emmy. Tworzył także filmy dla Cartoon Network oraz Nickelodeon, został tez wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość dla najmłodszych.


Znacie książki z Wydawnictwa Babaryba?

Ja polecam jeszcze książki, które już mamy od dłuższego czasu, córka bardzo je lubi - Liczę do 100, Kto prowadzi (totalnie zaczytana, część kartek jest poklejonych już taśmą), Naciśnij mnie oraz Kliknij mnie.INNE WPISY NA BLOGU O PODOBNEJ TEMATYCE:

15 komentarzy:

 1. bardzo fajne książeczki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie czytam recenzje książek dla dzieci, zwłaszcza te pisane przez mamy. Kaiążka Leo Lionniego przypomina mi ,,Kolory,, Herve Tullet

  OdpowiedzUsuń
 3. bardzo fajne, nie dziwię się , ze Twoje dzieci polubiły te książki. a przesłanie na końcu jednej z nich bardzo ważne.

  OdpowiedzUsuń
 4. Sama powoli będę się interesować takimi książkami :) dwie bliskie koleżanki urodziły niedawno a czas tak szybko leci że wnet bedzie cioteczka czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie znam ale ja już nie interesuje się takimi książkami...pozdrawiam...

  OdpowiedzUsuń
 6. "Zęboszczotki" są świetne!

  OdpowiedzUsuń
 7. Niektóre naprawdę nas bawią, ale niektóre...nie rozumiem dlaczego tak przyciągają dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Babaryba jest fenomenalna, uwielbiam jej książki, a Czas Czarodziej skradła moje serce.

  OdpowiedzUsuń
 9. fajne słonik jest śmieszny :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)