poniedziałek, 28 czerwca 2021

Ekstremista. Cykl: Gerard Edling. T. 3. Remigiusz Mróz


„Nie rozwiążemy tego problemu, idąc tym samym tokiem myślenia, co wtedy, kiedy go stworzyliśmy.”


Częściej czytacie książki polskich czy zagranicznych autorów?

Znacie powieści Remigiusza Mroza?

W kraju, gdzie podobno mało kto czyta, jego książki rozchodzą się w milionach egzemplarzy. A wieku 30 lat został chyba najpopularniejszym współczesnym polskim pisarzem.

Ja przeczytałam sporo książek Mroza i zdecydowana większość podobała mi się. Ten autor zawsze mnie czymś zaskoczy. Jego historie są nieprzewidywalne i bardzo wciągające.

Szczególnie polecam serię thrillerów prawniczych z Joanną Chyłką, cykl political fiction W kręgach władzy, pentalogię z Wiktorem Forstem czy dylogię o Damianie Wernerze.

Niedawno ukazała się trzecia część cyklu o byłym prokuratorze Gerardzie Edlingu, nazywanym Behawiorystą.

Początkowo „Behawiorysta” miał być zamkniętą w jednym tomie historią, ale pojawienie się kontynuacji rozwaliło mnie na łopatki. „Iluzjonista” to zdecydowanie jedna z moich ulubionych książek Mroza – dopracowany, bardzo zaskakujący i niezwykle wciągający thriller psychologiczny z elementami kryminału. Autor postanowił jeszcze raz powołać do życia bohaterów i tak powstał trzeci tom „Ekstremista”, który możecie nabyć w księgarni TaniaKsiazka.pl.

Jest to naprawdę dobra kontynuacja losów Edlinga, polecam jednak zaznajomić się wcześniej z poprzednimi  częściami, gdyż fabuła częściowo się zazębia. 


Tym razem bohater rusza śladem cyberprzestępcy, który za pomocą aplikacji, a także świetnej wiedzy psychologiczno-manipulatorskiej doprowadza młodych ludzi do popełnienia strasznych czynów…

W Opolu znika maturzystka, a jedynym pozostawionym przez nią śladem jest karta tarota z symbolem sprawiedliwości. Rodzina nie zamierza iść na policję, gdyż twierdzi, że dziewczyna zmagała się z problemami i nieraz deklarowała, że któregoś dnia ucieknie z domu.

Jedyną osobą, która dostrzega w tym coś więcej, jest lokalna dziennikarka, Małgorzata Rosa. Od kilku miesięcy śledziła powracający w internecie motyw kart do wróżenia, zdający się mieć związek ze zdarzeniami, w które wplątany był niedawno Gerard Edling. Nie widząc innej możliwości, próbuje szukać pomocy u człowieka, który z nieznanych jej przyczyn nie chce mieć z nią nic wspólnego…

„Już miała się zgodzić, kiedy spojrzeli sobie prosto w oczy i nagle oboje jakby otrzeźwieli. Znów dawali się złapać na iluzję, że wszystko między nimi może być dobrze. Znów gotowi byli uwierzyć, że tym razem będzie inaczej.”

„Ekstremista” to thriller psychologiczny z elementami sensacji i kryminału oraz z kontrowersyjnym wątkiem romansowym. 

Fabuła wciąga od pierwszej strony, bohaterowie są ciekawi i wyraziści. Intryga bardzo interesująca i dająca do myślenia. Przeraża, jak bardzo można manipulować ludźmi, szczególnie młodymi, ale też takimi o słabszej psychice, wrażliwymi lub borykającymi się z problemami. Każdy z nas, w różnych okolicznościach, może stać się ofiarą.

Książka trzyma w napięciu, wszystko dzieje się szybko, do tego niesamowite zwroty akcji i mocny finał, choć jak dla mnie, trochę przekombinowany.

Książka warta polecenia. Jeśli nie czytaliście jeszcze książek Mroza, to warto zacząć od tej serii Gerardem Edlingiem.


Więcej thrillerów znajdziecie w księgarni Taniaksiazka.pl.


7 komentarzy:

 1. czytałam wszystkie książki autora i ten cykl i pomysł na fabułę tego tomu bardzo mi się podobają.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam recenzję tej książki już wcześniej i nie wszyscy są nią tak zachwyceni. Chyba zależy to od oczekiwań.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta przygoda czytelnicza, podobnie jak inne książki autora, jeszcze przede mną, wciąż obiecuję sobie, że się za nie wezmę, ale na obietnicach się kończy. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta czytelnicza propozycja już za mną, miło można spędzić czas z taką publikacją.

  OdpowiedzUsuń
 5. ciągle się do niego przymierzam, ale boję się, ze jak zacznę to nie skończę ;-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ha, niedawno jak tydzień temu przeczytałam "Behawiorystę" :) Może nie kocham, ale lubić - lubię tę postać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam póki co jedną książkę Mroza, ale była średnia :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)