niedziela, 27 czerwca 2021

Cienie Paryża. Paulina Kuzawińska

 

„Chociaż świat zbliża się do początku nowego wieku, w miejscach takich jak to czas nie chce płynąć. Jest rozwleczony w nieskończoność, niczym dzień z życia skazańca.”


„Cienie Paryża” z księgarni TaniaKsiazka.pl, to bardzo klimatyczna, niesamowita, nieco mroczna, romantyczna powieść grozy z czasów pary i elektryczności, z autentycznymi wydarzeniami oraz postaciami historycznymi w tle.


Paryż, rok 1889. Rozpoczyna się Wystawa Światowa. Młody, świetnie zapowiadający się architekt, Viktor Argent, trafia do szpitala psychiatrycznego po tym, jak podpalił restaurację w wybudowanej niedawno wieży Eiffla.

Jeszcze niedawno miał wymarzoną pracę i planował przyszłość u boku pięknej narzeczonej. Lecz życie bywa czasem niesamowicie nieprzewidywane. Teraz musi dowieść, że nikogo nie zabił, zastanawiając się przy tym, czy aby naprawdę nie postradał zmysłów. Co go pchnęło do tego czynu? Mężczyzna, poddany hipnozie, próbuje odpowiedzieć sobie na nurtujące go pytania, przeżywając od nowa historię romansu, przez który utracił wszystko. W miarę rozwoju opowieści wychodzą na jaw kolejne niewiadome. Nie wszystko okazuje się tym, na co wygląda…

„Ona wydała mu się niepokojąco uwodzicielska. A jednocześnie pełna melancholijnej, przejmującej słodyczy. Zdawała się być istotą utkaną z niematerialnej substancji — eteryczna niczym muza czuwająca w ciemności nad snem artysty.”

Książkę czytałam z zapartym tchem.

Świetny klimat oddający ducha tamtych czasów, intrygująca, trochę pokręcona fabuła, ciekawi, ekscentryczni bohaterowie, tajemnice, niedomówienia, niecodzienne, czasami nieco odrealnione zdarzenia i piękne opisy krajobrazów. Do tego zaskakujące zakończenie.

"Paryż jest pełen niespodzianek, w tym mieście doprawdy wszystko jest możliwe." 

Dzięki tej powieści możemy zanurzyć się w klimat la belle époque nad Sekwaną i odkryć co tak naprawdę wydarzyło się w cieniu wieży Eiffla.

Oryginalna i ciekawa książka, po którą warto sięgnąć.

Więcej ciekawych nowości znajdziecie w księgarni internetowej taniaksiazka.pl.


7 komentarzy:

 1. bardzo lubię kiedy książka przenosi mnie do innych czasów, na pewno sięgnę :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna recenzja, aż chce sie czytać 👍

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiem czy w przypadku romansu zaskakujące zakończenie jest atutem :D Bo groza grozą, ale jak ona taka piękna, a on taki dzielny, to czy nie powinno być jak w bajce? :p A na serio: pomysł z hipnozą, ze szpitalem psychiatrycznym i zagadką uważam za ciekawy. Chyba się skuszę ;) Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiele elementów przemawia za ty, aby chwycić za książkę, co z przyjemnością uczynię. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Przyznam, że zawsze tak byłam rozmarzona, kiedy słyszałam słowo Paryż, kiedy czytałam książki, w których był miejscem akcji, aż sama nie odwiedziłam tego miasta, niestety Paryż mocno mnie rozczarował. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam jeszcze tej książki, ale myślę, że może spodobać się mojej siostrze.

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam ten okres historyczny książka zdecydowanie wpadnie do mojego koszyka podczas zakupów .

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)