niedziela, 2 maja 2021

Seria Pomóż mi przetrwać: Reginka szuka domu i Miron w pułapce

 

Seria edukacyjno-przyrodnicza „Akademia Mądrego Dziecka. Pomóż Mi Przetrwać” z wydawnictwa HarperKids została stworzona dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym oraz ich rodziców, którzy chcą mądrze wspierać przyrodę.

Każda książka z tego cyklu zawiera ciekawe opowiadanie, którego bohaterem jest inne zwierzę, plansze edukacyjne oraz słowniczek trudnych pojęć.

Do tej pory ukazały się 4 książki z tego cyklu. My mamy dwie, których bohaterami są: foka szara (szarytka morska) Miron oraz królowa trzmieli ogrodowych Reginka.


Reginka szuka domu.

Wiosenne słońce budzi Reginkę ze snu zimowego. Jest ona królową trzmieli ogrodowych i jak najszybciej musi znaleźć pokarm oraz bezpieczne miejsce na gniazdo. Ale kiedy rusza w świat, napotyka na swej drodze różne zagrożenia. Niektóre są od strony człowieka, a inne czyhają w świecie przyrody.

Jak się okazuje każdy z nas może pomóc takiemu stworzonku przetrwać. Bo gdy my mu pomożemy odwdzięczy nam się w niesamowity sposób. Może nie bezpośredni, ale rola trzmieli w naszym świecie jest niezwykle ważna. Są one kluczowymi zapylaczami kwiatów wczesnowiosennych, niemogących liczyć na usługi innych pszczół, które nie obudziły się jeszcze z zimowego snu. Owady te są niezwykle pożyteczne dla środowiska, a także gospodarki człowieka. Warto mieć taką świadomość i nie wyrządzać krzywdy trzmielom, a w razie potrzeby im pomóc. Jak? Okazuje się, że jest to bardzo proste, nawet dla małych dzieci.


Miron w pułapce.

Miron to foka szarytka, która w lutym rodzi się na bałtyckiej plaży. Gdy wiosną mamie kończy się pokarm i wraca do morza, Miron musi się usamodzielnić. W Bałtyku zaplątuje się w starą sieć rybacką. Jak się uwolni z pułapki? Jak może pomóc jemu i innym morskim stworzeniom mała Helenka?

Foki doznawały przez lata wielu krzywd ze strony człowieka. Dziś głównym zagrożeniem dla fok szarych jest kurczenie się terenów, które naturalnie zamieszkują. Intensywny rozwój turystyki i związana z nim obecność człowieka wypiera zwierzęta z ich tradycyjnych siedlisk, a także uniemożliwia im powrót na historyczne miejsca rozrodu. Na szczęście dla wielu los tych zwierząt nie jest obojętny. Z książki dowiemy się min. o helskim fokarium. To tam trafiają bałtyckie foki, które potrzebują leczenia. Tam również uzyskał pomoc Miron, bohater tej książki.Książki z tego cyklu oprócz ciekawego i wartościowego tekstu Ewy Nowak są pięknie wydane i zawierają świetne, kolorowe ilustracje Anny Łazowskiej.

Bardzo polecam książki z serii „Akademia Mądrego Dziecka. Pomóż Mi Przetrwać”. Uczą jak się zachować w kontakcie ze zwierzętami, uczą empatii i tłumaczą dlaczego ochrona danych gatunków jest taka ważna.

Książki możecie kupić na stronie: https://egmont.pl/ksiazki
Warto też odwiedzić IG wydawnictwa: instagram.com/harperkids_polska
Oraz FB: facebook.com/KsiazkosferaHarperKids

8 komentarzy:

 1. Uwielbiam tę serię, jest prosta, mądra i pozwala chronić zwierzęta.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniała,bardzo ciekawa seria i jakże pięknie zilustrowana. Aż chce się czytać!

  OdpowiedzUsuń
 3. Wędrówki po kuchni2 maja 2021 21:07

  Bardzo cenię sobie takie wartościowe i mądre książki. Do tego te genialne ilustracje. Coś wspaniałego!

  OdpowiedzUsuń
 4. Pomysł na sympatyczne spotkanie z książkami, ciekawe przygody, porcję ciekawostek, chętnie podłapuję. Mam z kim czytać takie książeczki, rośnie mi młodziutka pasjonatka czytania. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Oprawa graficzna robi wrażenie, lubię takie dopieszczone książeczki, młody czytelnik uczy się też wzorców estetycznych. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo lubię książki przyrodnicze, a ta seria jest wspaniała i bardzo wartościową. Mamy te książeczki, jak i dwa poprzednie tytuły z kolekcji.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawe wydania, super się prezentują.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)