czwartek, 18 października 2018

Obsesja i Paranoja. Katarzyna Berenika Miszczuk

"Zdjęcie wisiało na samym środku tablicy. Było najważniejsze.
Na ziemi, w kurzu, pod topornym stołem leżało jeszcze kilka zdjęć. Każde przedstawiało inną czarnowłosą dziewczynę. Wszystkie były przedarte na pół, zgniecione i zapomniane.
Odziany w rękawiczkę palec sunął po fotografiach, aż zatrzymał się na jednej i postukał w nią opuszką. Ofiara została wybrana."


Cykl „W lekarskim fartuchu”, czyli "Obsesja" i „Paranoja” Katarzyny Bereniki Miszczuk to nie jest typowy thriller, a raczej połączenie powieści obyczajowej i kryminału z wątkami miłosnymi. Całość napisana jest dość lekkim językiem z elementami humorystycznymi, choć nie brak tu także fragmentów budzących grozę i autentycznego uczucia niepokoju.
Historia bardzo wciąga, a siłą tych książek są mocni, ciekawi, świetnie wykreowani bohaterowie.


Joanna Skoczek odbywa rezydenturę na oddziale psychiatrii warszawskiego Szpitala Wschodniego. Kobieta niedawno się rozwiodła, a za towarzysza ma tylko kota Kołtuna. I choć na brak zainteresowania nie może narzekać, to jednak szara rzeczywistość oraz monotonia dnia codziennego bardziej ją obezwładniła, niż czyjeś ramiona.
Niespodziewanie Joanna zaczyna dostawać anonimowe liściki miłosne, początkowo nie traktuje ich zbyt poważnie, aż do momentu, gdy w podziemnym magazynie zostaje zamordowana pacjentka szpitala.
Ofiara ma czarne włosy i jak się okazuje podczas śledztwa, jest ona kolejną kobietą, którą wybrał, poszukiwany przez policję od trzech miesięcy, niebezpieczny psychopata. Możliwe, iż jest to ktoś z personelu szpitala. Ale kto..?

"...- Marek, zdajesz sobie sprawę z tego, jak to brzmi? Co wspólnego miałby mieć bezdomny ze sławną projektantką mody i koleżanką mojej babci? - zapytał powoli. - To absurdalne! 
- Czerwoną włóczkę. 
- Nic nie łączy tych spraw. Powtórzę raz jeszcze: sprawdziliśmy włóczkę znalezioną przy emerytce i przy projektantce. To nie była ta sama włóczka. 
- Czerwona nitka łączy te sprawy- zaparł się medyk - Może nie chodzi o konkretną nitkę, ale na przykład o kolor!.."

W drugiej części cyklu, Paranoi, na pierwszy plan wysuwa się lekarz medycyny sądowej Marek Zadrożny.
Lato w stolicy, pomimo leniwej i wakacyjnej atmosfery, obfituje w serię tajemniczych samobójstw. Zadrożny na palcu jednej z ofiar znajduje kawałek czerwonej nitki. Podobny skrawek wyciąga z kieszeni innego zmarłego. Nikt jednak nie wierzy w jego teorie, a on sam zaczyna zastanawiać się, czy czasem nie popada w paranoję.
Tymczasem Joanna Skoczek, lekarka psychiatrii, wraca do Warszawy po urlopie. Wciąż próbuje się otrząsnąć z ostatnich wydarzeń (opisanych w Obsesji).
Marek Zadrożny oraz komisarz Sebastian Pol starają się rozwiązać dziwną i skomplikowaną sprawę częstych samobójstw, aż w końcu zaczyna ona dotykać bezpośrednio ich prywatnego życia…
Między Markiem, a Joanną czuć chemię. Ten wątek został bardzo ciekawie poprowadzony przez autorkę i nie jest nachalny. To tylko dodatek, do bardziej ciekawej, tajemniczej, kryminalnej i budzącej emocje historii. 

Wartka, bardzo wciągająca akcja, świetne, dowcipne, inteligentne dialogi, bohaterowie, których od razu polubimy lub zaczniemy się bać oraz zagadkowe, kryminalne sprawy.
Polecam zdecydowanie oba tomy.
Autorka trzyma wysoki poziom do samego końca. . 


Obsesja. Katarzyna Berenika Miszczuk
Ilość stron: 416
Data wydania: 27.09.2017

Obsesja. Katarzyna Berenika Miszczuk
Wydawnictwo: W.A.B
Ilość stron: 431
Data wydania: 17.10.2018

13 komentarzy:

 1. Na pewno jest wciągająca, chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno polecr tesciowej. Ona lubi takie klimaty

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeszcze nie miałam okazji spotkać się z książkami, fabuła osadzona w moich ulubionych klimatach, zatem może wpadną mi w ręce. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pozycje dla mnie, lubię tego typu książki i coś czuję, że szybko bym je pochłonęła :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nazwa cyklu troszkę jak dla kryminałów medycznych.

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię książki tej autorki, bardzo dużo wydaje i jest o niej głośno

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo wciagajace pozycje, moja mama ostatnio zaczytuje sie pania Miszczuk ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. już same tytuły mnie zachęcają do przeczytania :D
  Sandicious

  OdpowiedzUsuń
 9. Chętnie sięgnęła bym po jej książki. Przy następnym zamówieniu być może się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Mysle ze moga na prawde byc to wciagajace ksiazki :)

  OdpowiedzUsuń
 11. NIe znam, ale zapowiadają sie ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. bardzo fajna książka, ale jednak nie mam czasy wcale na nie :(

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie znam tych książek, ale mnie bardzo zainteresowały :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)