wtorek, 16 października 2018

Kiedy po raz ostatni przestawimy zegarki? Czy zmiana czasu zostanie zniesiona?

Już niedługo, bo w ostatnią niedzielę października, ponownie przestawimy zegarki i przejdziemy na czas zimowy. Tym razem pośpimy godzinę dłużej, gdyż wskazówki z godz. 3 cofamy na 2.
W telefonach natomiast zmiana godziny 28 października, powinna nastąpić automatycznie.

Ostatnio jednak dużo się mówi o sensie zmiany czasu dwa razy w roku.
Została przeprowadzona ankieta, w której obywatele państw członkowskich UE mogli zagłosować, czy opowiadają się za zmianą przepisów dotyczących przestawiania zegarków, a jej wyniki stały się ważnym punktem odniesienia do dalszej debaty na ten temat. Europejczycy opowiedzieli się za likwidacją zmiany czasu z zimowego na letni i z letniego na zimowy. Aż 84 proc. z rekordowych 4,6 miliona odpowiedzi poparło tę kwestię.
A zatem w krajach UE przez cały rok ma obowiązywać jeden czas.


Komisja Europejska chce, aby do ostatniej obowiązkowej zmiany czasu na letni doszło w niedzielę 31 marca 2019 r. Każde z państw UE miałoby zdecydować czy chce stosować czas zimowy, czy też letni. Jeśli dany kraj wybrałby czas zimowy to ostatniej zmiany czasu dokonałby w niedzielę 27 października 2019 r. Po tej dacie zmiany czasu byłyby już nieodwołalne.


Czasy, gdy przestawianie czasu miało ekonomiczne uzasadnienie już minęły.
Gdy wprowadzano zmiany czasu, niemal cały wytwarzany prąd był zużywany na oświetlenie, dlatego ważne było maksymalne wykorzystanie światła dziennego. Przestawienie zegarków miało pozwolić też na oszczędności w przemyśle, ale obecnie większość fabryk i tak pracuje bez względu na porę dnia przy sztucznym oświetleniu. Oszczędności są więc minimalne.

Zmiana czasu szkodzi też naszemu zdrowiu.
Zaburzanie rytmu dobowego odbija się na jakości naszego snu oraz koncentracji. Według lekarzy godzina zabrana ze snu może powodować też zwiększenie ryzyka zawału czy wylewu krwi do mózgu.


Jako pierwszy o potrzebie stosowania czasu letniego pisał Benjamin Franklin.
Jednak pionierami we wdrożeniu czasu letniego byli Niemcy. Podczas pierwszej wojny światowej, 30 kwietnia 1916 przesunęli wskazówki zegara o godzinę w przód, a 1 października 1916 o godzinę do tyłu. Niedługo potem w Anglii również zaczęto stosować zmianę czasu.
19 marca 1918 Kongres USA ustalił podział na strefy czasowe i wprowadził na czas trwania wojny obowiązek stosowania czasu letniego w celu oszczędności paliwa służącego do produkcji energii elektrycznej.

Czas letni jest stosowany jest w blisko siedemdziesięciu państwach na świecie, w tym we wszystkich krajach europejskich (z wyjątkiem Białorusi i Islandii).

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w czasie okupacji hitlerowskiej, a następnie obowiązywała w latach 1946–1949, 1957–1964 i nieprzerwanie od 1977 roku.

Warto też wiedzieć, że podstawowym czasem jest ten zimowy, zwany inaczej czasem strefowym. Natomiast letni to tylko czas przejściowy, wprowadzony w celu oszczędności energii.


A Wy co sądzicie o zmianie czasu - jesteście za czy przeciw? 
Nosicie zegarki czy sprawdzacie godzinę tylko na telefonie?
Ja od pewnego czasu powróciłam do noszenia zegarków, a to mój najnowszy nabytek z bonprix. Jest to zegarek typu chronograf z licznymi sztrasami, na metalowej bransoletce, którą można skrócić poprzez wyjęcie ogniw i dopasować do ręki.
W dziale zegarki bonprix znajdziemy sporo ciekawych modeli.
To mój drugi zegarek z tego sklepu, poprzedni można zobaczyć tutaj-klik. Cały czas spisuje się on bez zarzutu.

29 komentarzy:

 1. Dla mnie to w sumie lepiej, nie lubie tych zmian czasu a dodatkowo z przeszlosci mam kilka wpadek z tym przestawianiem ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam mieszane uczucia, bo uważam że zmiany czasu są OK. W okresie jesiennym rzeczywiście ta godzina dłużej spania robi różnicę, a z kolei wiosną i tak budzi mnie słońce, które wcześniej wstaje. Dlatego zazwyczaj zmiany czasu były dla mnie naturalne. Jak będzie teraz gdy ich nie będzie - nie wiem?

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja jestem za tym,aby wszędzie był jeden czas.. bo ta zmiana jest męcząca. Noszę zegarki, bo bardzo je lubię. Często jednak zapominam,że mam je na ręce i sprawdzam godzinę na telefonie :P

  OdpowiedzUsuń
 4. Powiem Ci ze nie zastanawialam sie nad tym i chyba jest mi to obojetne

  OdpowiedzUsuń
 5. Przydałby mi się zegarek, bo mój smartfon ostatnio się szybko rozładowuje ;) Też mnie te zmiany czasu dobijają ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Popieram to aby nie zmieniać czasu i zostać przy jednej, zawsze mnie to denerwowało i trudno było przywyknąć. Zegarki noszę od święta

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę, że zniesienie zmiany czasu, nie byłoby takie złe. Choć ma ona swoje plusy, to jednak wydaje mi się, że minusów jest więcej ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. W sumie nie lubię zmiany czasu. Czasami trudno się przestawić pomimo, ze to tylko godzina :) Godzinę sprawdzam na telefonie, bo o założeniu zegarka często zapominam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. nie znoszę zmiany czasu, mój organizm się buntuje, źle wtedy sypiam i chodzę rozdrażniona :P

  OdpowiedzUsuń
 10. Slyszalam juz od dluzszego czasu, ze ma to nastapic. Troche dziwnie przestawic sie z takiego stanu rzeczy na inny, jesli robilo sie cos cale zycie i uwazalo, ze tak powinno byc :P

  OdpowiedzUsuń
 11. dla mnie zmiana czasu nie ma wielkiego znaczenia, szybko potrafię się dostosować. piękny zegarek, często zamawiam na BonPRI

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja jestem za zniesieniem zmiany czasu. To tylko kłopotliwa i niepotrzebna sprawa.

  OdpowiedzUsuń
 13. Dla mnie zmiana czasu to głupota i zawsze się potem stresuję, czy dobrze przestawiłam czas i czy się nie spóźnię do szkoły/pracy/gdziekolwiek...

  OdpowiedzUsuń
 14. no ciekawe czy tak się naprawdę stanie

  OdpowiedzUsuń
 15. Noszę zegarek jak wychodzę z domu na dłużej - tak sprawdzam w teleonie. Co do zmiany godzin to mam mieszane uczucia.

  OdpowiedzUsuń
 16. Jest i to zupełnie obojętnie. Kury wstają o wschodzie słońca, kozy jedza o zachodzie. Dla nich nieważna jest godzina. Dla mnie też nie ma ona znaczenia, bo żyję rytmem słońca a nie zegarka.

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja jestem za tym aby nie bylo tych znam. Człowiek wyada z tego rytmu, a jak ciezko jest dzieci aby sie przestawily. Czekam na ten dzień kiedy nie bedzie sie przestawiac zegarkowv

  OdpowiedzUsuń
 18. czekam na to by zmiany czasu nie było, co tam będę spać całym rokiem godzine krócej ale dłuższy dzień to mi wynagodzi

  OdpowiedzUsuń
 19. jest mi dobrze z letnim czasem. Szybko bym się do tego przyzwyczaiła aby je całkowicie wznieśli :)

  OdpowiedzUsuń
 20. O prosze;) u mnie wszystko sie przestawia automatycznie i w czasie kiedy spie wiec wcale tego nie czuje

  OdpowiedzUsuń
 21. Też jestem za tym, aby nie było tych zmian, jak dla mnie są one bez sensu.

  OdpowiedzUsuń
 22. Opowiadam się za zlikwidowaniem zmiany czasu, zawsze źle ją znoszę, gdyż mam mocno usystematyzowany rozkład dnia.

  OdpowiedzUsuń
 23. Nareszcie nie będzie już zmiany czasu, było to bardzo denerwujące ;) ładny zegarek :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Popieram jak najbardziej zmianę czasu, bo to czasem naprawdę staje się utrudnieniem ;)

  OdpowiedzUsuń
 25. mi nie sprawia różnicy zmiana godziny - zwłaszcza jak śpimy dłużej :D

  OdpowiedzUsuń
 26. Oby szybko znieśli tę zmianę czasu, bo to tylko utrudnienie.

  OdpowiedzUsuń
 27. Na mnie akurat te zmiany czasu praktycznie nie miały wpływu i chyba wolałabym, aby zostało tak jak jest :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)