poniedziałek, 12 marca 2018

Gry Ryzyk Fizyk i Inspektor Tusz oraz komiksy Lucky Luke. Propozycje dla starszych dzieci i młodzieży.

Dziś propozycje gier dla starszych dzieci, młodzieży oraz dorosłych oraz dwa najnowsze komiksy z serii Lucky Luke z Wydawnictwa Egmont, które mój starszy syn zbiera od pewnego czasu.


Seria Lucky Luke stanowi klasykę światowego komiksu humorystycznego. Przygody samotnego kowboja, przemierzającego prerię na swym wiernym koniu Jolly Jumperze, bawią czytelników w każdym wieku już od 70 lat.

Niedawno Wydawnictwo Egmont wydało dwa kolejne tomy: Alibi (Tom 58) i Pony Express (Tom 59).


Album Alibi zawiera 4 historyjki, zostały stworzone przez grupę autorów posługujących się pseudonimem Claude Guylouis, natomiast rysunki są autorstwa Morrisa.
Czytanie rozpoczynamy od tytułowej historyjki, w której Lucky Luke zapoznaje córkę bogacza, Gizelę, z prawdziwym Dzikim Zachodem.
W Athletic City przeczytamy o pewnym słabeuszu, który oczywiście z pomocą Lucky Luke'a staje się prawdziwym siłaczem.
Trzecia, chyba najzabawniejsza opowieść, jest o Daltonach. W Ole Daltonos słynni bracia podszywają się pod torreadorów.
Ostatni komiks Koń znika, rozbawi czytelnika do łez, ale i daje też trochę do myślenia. Lucky Luke musi rozwikłać tajemniczą zagadkę zaginięcia Jolly Jumpera, której rozwiązanie z pewnością będzie zaskakujące.


Album Pony Express  został napisany przez Xaviera Fauche i Jeana Léturgie.
Słynny kowboj próbuje tym razem pomóc firmie Williama Russela Pony Express. Wystartowała ona bowiem w konkursie na dowożenie poczty z Sacramento do Saint Joseph. Jeśli uda się jej dostarczyć pocztę w ciągu 10 dni to otrzyma 50 tysięcy dolarów i będzie dostarczała przesyłki pomiędzy Missouri, a Kalifornią. W razie przegranej, kontakt dostanie firma kolejowa. Zadanie jest dość trudne, a konkurencja nie działa uczciwie. Spisek, szybka akcja i oczywiście spora dawka humoru.

Cała ta opowieść bazuje na autentycznej historii o początkach konnej firmy kurierskiej oraz jej zmaganiach z nieuczciwą konkurencją.


Ryzyk Fizyk to jedna z najpopularniejszych gier quizowych na świecie. Zebrano w niej zabawne, ciekawe, niezwykłe pytania z różnych dziedzin.
Wygrywa ten, kto właściwe obstawi daną odpowiedź i zaryzykuje w odpowiednim momencie.
Pytania są z wiedzy ogólnej, niektóre zaskakujące, wręcz abstrakcyjne, inne bardziej oczywiste. Niemniej wcale nie musimy znać na nie odpowiedzi. Można, a nawet trzeba strzelać. A odpowiedzią zawsze będzie to liczba.

Gra jest przeznaczona dla osób od 10 roku życia, ale myślę, że i troszkę młodsi 8/9 latki, które potrafią myśleć logicznie i mają pewne wyobrażenie na temat różnych zjawisk z otaczającego nas świata, mogą spróbować w nią zagrać. Można też w grze tworzyć drużyny, np. młodszy gracz ze starszym.

Każdy z graczy posiada swoje dwa żetony po 100$, tabliczkę, na której będzie pisał odpowiedzi oraz marker. W pudełku znajdziemy też klepsydrę, talię z pytaniami, matę do obstawiania zakładów, a także kartonowe żetony o wartości od 100 do 2500$.
Wszystkie elementy są wykonane porządnie i estetycznie.

Jak grać?
Czytamy pytanie i odwracamy klepsydrę. W ciągu pół minuty zapisujemy odpowiedź na swojej tabliczce. Odwróconą kładziemy na macie. Następnie odwracamy tabliczki i układamy je w kolejności od najniższej wartości do najwyższej (odpowiedzią są zawsze liczby). I zaczynamy obstawianie prawidłowej odpowiedzi.
Oczywiście nie musimy typować tylko swojej odpowiedzi, ale tę, która wyda nam się w danym przypadku najbliższa prawdy.
Gracz, który wytypował zwycięską odpowiedź otrzymuje 300 $.
Gracz, który prawidłowo obstawił otrzymuje z powrotem swoje żetony pieniędzy i ich wielokrotność zgodnie z opisem z maty.
Przegrany traci wszystkie obstawione nieprawidłowo tekturowe żetony monet, a te plastikowe wracają do niego.
Po 7 rundach zwycięża gracz z największą liczbą pieniędzy.

Ryzyk Fizyk to bardzo dobra gra imprezowa. Im więcej osób w niej bierze udział, tym weselej i jest lepsza zabawa.Inspektor Tusz to także świetna gra imprezowa, w której gracze rysują i odgadują różne hasła. Jednak różni się od innych gier tego typu, dzięki specjalnym czerwonym okularom, przez które nie widać tuszu na kartce.

Gracz aktywny, czyli rysujący bierze kostkę i rzucając nią określa, kto zakłada czerwone okulary - rysujący, zgadujący a może wszyscy. Aby odgadnąć hasło (po polsku lub angielsku), będą musieli śledzić ruch pisaka. Słowo musi brzmieć dokładnie tak jak na karcie. W wersji podstawowej są 2 hasła – podstawowe i dodatkowe. Natomiast w wersji zaawansowanej dodatkowo są też zakazane wyrazy, za które tracimy punkty. Po odgadnięciu hasła albo po upływie czasu, rysowanie zaczyna następny gracz i tak zgadujemy, do momentu, aż skończą się znaczniki punktów (po 10 na gracza). Za odgadnięte hasła gracze dostają odpowiednio 1 punkt za hasło dodatkowe oraz 2 punkty za hasło podstawowe.


Gry planszowe stanowią świetna alternatywę dla tych komputerowych czy zainstalowanych na telefonie. Ich zaletą jest to, iż bawimy się w grupie, nie ważne czy rówieśniczej, czy też gramy rodzinnie. Gry wciągają szybko, dobra zabawa gwarantowana. 
Komiksy natomiast mogą zachęcić do czytania tych, którzy nie pałają specjalną miłością do książek. 
Obecnie w księgarni internetowej Wydawnictwa Egmont egmont.pl jest promocja na wszystkie komiksy, które możemy kupić 30% taniej.

28 komentarzy:

 1. uwielbiałam bajki Lucky Lucke, miałam nawet komiksy :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię Lucky Luke! Sama nie raz podczytywałam komiksy z tym bohaterem! Gry wyglądają przepięknie, chętnie bym pograła ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Szczególnie zaciekawiły mnie gry. Uwielbiam, a tych nie znam

  OdpowiedzUsuń
 4. gdy byłam dzieckiem uwielbiałam Lucky Luka

  OdpowiedzUsuń
 5. podoba mi się ta gra! szkoda że Julka jeszcze za mała

  OdpowiedzUsuń
 6. Gra wydaje się świetna :D Będę musiała o niej pamiętać za jakiś czas

  OdpowiedzUsuń
 7. Wspaniałe propozycje, jednak mój synek jest jeszcze na nie za mały.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ta gra musi być świetna. Często w sobotnie wieczory w coś gramy i myślę, że z tą grą byśmy się polubili

  OdpowiedzUsuń
 9. Mój starszy synek ostatnio bardzo lubi czytać komiksy, te myślę, że spodobałyby mu się :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Super! Uwielbiam planszowki

  OdpowiedzUsuń
 11. Pamiętam, ze jak byłam mała, to bardzo lubiłam oglądać Lucky Luce'a :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Kocham Lucky Lucka - mam chyba każdy możliwy numer komiksu sprzed lat.

  OdpowiedzUsuń
 13. Lucky Luke na pewno spodobałby się mojemu 9 - latkowi

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo fajne książeczki.

  OdpowiedzUsuń
 15. o! coś dla naszego przedszkolaka

  OdpowiedzUsuń
 16. Ale świetne gry, mój synek byłby zachwycony :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Sama bym chętnie pograła w takie gry! :D A Lucky Luke'a bardzo lubiłam oglądać w dzieciństwie i nawet miałam komiks z nim w roli głównej ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Moja córka bardzo lubi komiksy, ale do Lucku Luka nie może się przekonac :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Jak byłam mała uwielbiają czytać komiksy :) Gra jest bardzo ciekawa, bardzo mnie zainteresowała 😍

  OdpowiedzUsuń
 20. Pamiętam tę bajkę za czasów mojego dzieciństwa

  OdpowiedzUsuń
 21. Ale mi przypomniałaś moją ulubioną bajkę, uwielbiałam przygody tego kowboya

  OdpowiedzUsuń
 22. Bardzo ciekawe gry, przypomina mi się młodość i oglądanie tej bajki.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)