wtorek, 5 grudnia 2017

Przygotuj dom na zimę

Kiedy nadchodzą mroźne dni, marzymy by zaszyć się gdzieś z ciekawą książką i kubkiem gorącej kawy lub herbaty. Jednak zanim otulimy się ciepłym kocykiem i pogrążymy w lekturze, powinniśmy przygotować dom i jego otoczenie na nadejście zimy. Nie chodzi tu tylko o zmianę wystroju czy wymianę garderoby na cieplejszą.


Szczelne okna i drzwi.
Szczelne okna to mniejsze straty ciepła, a tym samym niższe opłaty za ogrzewanie.
Warto zatem je wyregulować oraz umyć uszczelki i zabezpieczyć je specjalnym środkiem konserwującym. Podobnie rzecz ma się z drzwiami. Sprawdźmy, czy  nie poluzowały się zawiasy oraz czy przez szparę pomiędzy drzwiami a futryną dolną, nie przedostaje się zimne powietrze.
Bezpieczne ogrzewanie.

Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego warto skontrolować instalacje grzewcze w naszym domu. Niestety co roku niesprawna instalacja jest przyczyną wielu tragedii. Warto w tej kwestii poradzić się też fachowca oraz zabezpieczyć się przed ewentualnym zagrożeniem, zaopatrując się w czujnik czadu i gazu. Taka czujka powinna znaleźć się w każdym domu. Niejednej rodzinie uratowała życie A najwięcej wypadków zdarza się, gdy domownicy śpią i nie są w stanie sami szybko zareagować.
Czyszczenie rynien.
Za pomocą szczotki albo specjalnego przyrządu do czyszczenia rynien wygarniamy śmieci, liście i gałązki. Zatkane rynny utrudniają odpływ deszczówki i topniejącego śniegu, a tym samym woda może zacząć spływać po murze i niszczyć elewację.
Wyczyszczenie kratki wentylacyjnej.
Z kratki wentylacyjną usuwamy kurz i pajęczyny. Zabrudzona utrudnia odpowiedni dopływ powietrza.
Kontrola dachu.
Przed zimą koniecznie należy sprawdzić szczelność dachu.
A gdy już spadnie śnieg w przypadku dachów płaskich, musimy się przygotować na regularne odśnieżanie. Na szczęście my mamy strony, po którym śnieg zsuwa się pod własnym ciężarem.
Porządki przed domem.
Zamian nadejdzie zima trzeba pochować meble ogrodowe, grill, zdemontować trampolinę czy plastikowe elementy od huśtawki czy zjeżdżalni.

A potem, kiedy już spadnie śnieg czeka nas jeszcze odśnieżanie...
Niestety jest to spory minus mieszkania w domu.

A Wy jeszcze dodalibyście do tej listy?
Jak przygotowujecie dom na zimę?

11 komentarzy:

 1. Ciepły kocyk, herbata i czekolada :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie w sumie tego typu sprawy nie dotyczą, bo mieszkam w bloku

  OdpowiedzUsuń
 3. nie lubię tych wszystkich zajęć przed domem, na szczęście nie ma już liści. urocza przytulna sypialnia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przypomniałaś mi, że musze wyczyścić kratki wentylacyjne :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dobry post. Warto o tym pamiętać.

  OdpowiedzUsuń
 6. U nas takie rzeczy robi się jesienią ;) ja bym jeszcze dodała, że należy schować kwiaty ogrodowe aby nam nie zmarzły :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mi kratki wentylacyjne wyczyścił kominiarz :P

  OdpowiedzUsuń
 8. Miałam takie czujki w łazience, bo mam tam piec gazowy. Niestety ta od gazu wyła przy każdym użyciu dezodorantu, czy zmywacza do paznokci... Jakaś chyba felerna była...

  OdpowiedzUsuń
 9. Cale szczescie nie musze sie takimi rzeczami przejmowac :P

  OdpowiedzUsuń
 10. Do mieszkania w bloku część tych zaleceń się nie przyda, bo zazwyczaj wspólnota mieszkaniowa zajmuje się zorganizowaniem sprawdzenia wentylacji, dachu, czy zaprowadzeniem porządu w ogródkach przy budynku przez zatrudnienie wykonawców itd. Szczęśliwi Ci co mają domek jednorodzinny, ale i ile więcej obowiązków wokół domu :) Pozdrawiam Adriana Style

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)