niedziela, 30 lipca 2017

Plusy i minusy studiowania za granicą.

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na studiowanie po za granicami naszego kraju. Moim zdaniem to naprawdę świetna sprawa, jeśli tylko ktoś ma taką możliwość i warunki, to nie ma się nad czym zastanawiać. Czasami bowiem jedynym ograniczeniem jest nasz strach i obawa przed nieznanym. Choć oczywiście jest to ważna decyzja i warto dobrze ją przemyśleć oraz przeanalizować wszystkie plusy i minusy studiowania za granicą.

Warto też skorzystać ze pomocy osób zajmujących się doradztwie edukacyjnym. Na stronie studia.elab.edu.pl znajdziemy wiele cennych informacji na ten temat, a konsultanci służą swoją wiedzą i pomagają dostać się na wymarzone studia w Anglii, Danii lub w USA.

Choć sama znam niewiele osób, które miały możliwość studiowania za granicą, to żadna z nich nigdy nie żałowała tej decyzji. A wręcz była to jedna z najlepszych rzeczy jakie zrobiły w życiu, która bez wątpienia otwarła im drzwi na nowe możliwości, których by nie miały, wybierając studia w kraju.


PLUSY studiowania za granicą:

- Duży wybór kierunków.
- Jakość kształcenia - poziom na zagranicznych uczelniach jest bardzo często wyższy niż w Polsce.
- Większe szanse na znalezienie ciekawej i dobrze płatnej pracy w Polsce i za granicą. Wiedza i doświadczenie zdobyte na zagranicznych uczelniach są doceniane przez polskich pracodawców.
- Szkolenie języka. Bezcenne doświadczenie. Żaden kurs nie może dać tyle, co wyjazd zagraniczny i kontakt z językiem na co dzień w różnych sytuacjach.
- Motywacja. Dla wielu zagranicznych uczelni dużą wartość ma też motywacja, determinacja oraz osobowość danego studenta, nie tylko same oceny.
- Szkoła życia i umiejętności adaptacyjne.
- Życie kulturalne, zwiedzanie, poznawanie innych ludzi z całego świata. Międzynarodowe znajomości, to ogromny nieoceniony pozytyw studiowania za granicą.

MINUSY studiowania za granicą:

- Koszty studiów. Ale nie do końca tak jest, że studiowanie za granicą wiąże się z wysokimi kosztami. W wielu krajach istnieje możliwość uzyskania pożyczki na bardzo korzystnych warunkach (do spłacenia po studiach). Dania i Szwecja oferują też darmowe studia, a w Szkocji natomiast bezpłatny jest licencjat. Trzeba po prostu rozglądnąć się, jakie są warunki w danym kraju. Często też w trakcie studiów otwierają się przed nami określone możliwości, które pozwalają zmniejszyć koszty kształcenia się za granicą.
- Trudności i bariery komunikacyjne. Brak odpowiednich umiejętności językowych może być przeszkodą. Dlatego też, jeśli bierzemy pod uwagę możliwość studiowania za granicą, już w liceum przyłóżmy się porządnie do nauki konkretnego języka. Można też zrobić sobie po maturze na przykład roczną przerwę i poświęcić ten czas właśnie na intensywne szkolenie językowe, by być bardziej przygotowanym i móc z większą pewnością siebie rozpocząć studiowanie w danym kraju.

9 komentarzy:

 1. ja niestety nie miałam wyboru , studiowałam zaocznie i pracowałam w PL

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja już zaczęłam w Polsce, a drugi stopień lansuje wyjechać 😊 ~RINROE

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie miałam wyboru. Pozdrawiam i miłej niedzieli życzę...

  OdpowiedzUsuń
 4. Gdyby tylko była taka możliwość to chętnie bym się zdecydowała na studia za granicą.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak jak wszystkiego, są plusy i minusy. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam na ten temat mnóstwo przemyśleń, chciałam napisać tutaj kilka uwag, ale myślę, że zawsze należy popierać dążenie do polepszenia warunków w życiu i do rozwoju osobistego. Przeczytałam Twój artykuł spoglądając na niego z dwóch perspektyw, czytając jako ososba mieszkająca już kilka lat za granicą i wychowująca dziecko, które być może w przyszłości będzie mogło studiować za tutaj i możliwe, że w jakiś sposób będę mogła Mu pomóc, oraz z perspektywy osoby z Polski, która ewentualnie mogłaby wyjechać za granicę specjalnie na wymarzone studia. Wszystkie za i przeciw uwzgędniam i popieram. Jednak przyznasz, że osoba druga w przypadku nieskończonych studiów nie ma zbyt ciekawych perspektyw w związku z pozostałym do spłacenia kredytem, i ewentualnym powrotem do Polski, lub życiem nie do końca zgodnym z Jej planami. Patrząc jednak na Twoje doświadczenie (znajomi, którym się udało) mam wrażenie, że musi się udać. Na szczęście osoby, które ja znam, a dokładnie jedna osoba, której na trzecim roku się nie udało na studiach technicznych z powodu bariery językowej, uczyła się bezpłatnie. Nie ma chyba nic gorszego jak zaczynac wszystko od nowa z kredytem do spłaty, zamiast dobrej pracy i wymarzonego domu. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, czasem różnie to bywa. Choć i w Polsce też wiele osób przerywa studia mając już wzięty kredyt. Dużo też zależy od danej osoby, jak się odnajdzie w sytuacji, gdy będą jakieś problemy lub czy może liczyć na pomoc. Najważniejsze, to dobrze przeanalizować temat, wszystkie za i przeciw. :)

   Usuń
 7. KOszty to chyba zawsze największy minus.

  OdpowiedzUsuń
 8. Spędziłam rok na wymianie w Niemczech i to było super przeżycie, zupełnie inaczej niż na studiach w Polsce. niestety w Niemczech wszystko jest droższe i całe stypendium szło na akademik i jedzenie.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)