środa, 12 kwietnia 2017

Basia i przyjaciele. Titi oraz Basia i biblioteka. Zofia Stanecka, Marianna Oklejak

Basia jest małą dziewczynką, którą spotykają różne sytuacje. Raz wesołe, a raz smutne. Trudne lub zabawne, ale zawsze prawdziwe. Basia, choć nie jest idealnie grzeczna, to nie sposób jej nie lubić. A dzieci chętnie identyfikują się z tą bohaterką.
Basia odkrywa też, że ważne pytania mają często proste odpowiedzi. Książka oswaja dzieci z różnymi problemami,  pokazuje relacje z rówieśnikami oraz dorosłymi.

Dziś u nas dwie nowości z Wydawnictwa Egmont: Basia i biblioteka oraz Basia i przyjaciele. Titi.


Basia i przyjaciele.Titi. Zofia Stanecka, Marianna Oklejak (il.).

Wokół nas jest mnóstwo barw. Kolory zachwycają i sprawiają, że świat nie jest nudny ani jednowymiarowy. Jednak niektórzy ludzie nie akceptują różnorodności.
Czarnoskóry chłopiec Titi mieszka z rodzicami mieszka w Polsce dopiero od roku. Rdzenny mieszkaniec Haiti nie rozumie jeszcze, że inny kolor jego skóry może stanowić dla kogoś problem, a nawet wzbudzać złość i agresję.

Titi idzie z rodzicami na plac zabaw, ale ten zwykły spacer zostaje przerwany przez nieprzyjemne spotkanie. Czarnuch – krzyczy jakiś mężczyzna. Ale na szczęście chłopiec może liczyć na wsparcie rodziców i przyjaciół.

Książka ta mówi też o znaczeniu słów, a te potrafią czasem bardzo ranić. Uczy też tolerancji, bo choć świat pędzi do przodu, to nadal tak wiele osób ma problemy z akceptacją innych osób ze względu na ich kolor skóry.


Basia i biblioteka. Zofia Stanecka, Marianna Oklejak (il.).

U Basi w przedszkolu wielkie wydarzenie - warsztaty artystyczne w bibliotece. Zapoznają się z zasadami obowiązującymi w tego typu miejscach oraz dowiadują się dlaczego warto czytać książki. Dzieci mają też okazję poznać Różę Marcinek - pisarkę, ilustratorkę oraz autorkę książki o Czwartej Śwince. Spotkanie to daje wiele radości i pokazuje, że wyobraźnia ma wielką moc.

Treść jest krótka i nieskomplikowana, a barwne ilustracje pozwalają młodemu czytelnikowi przenieść się na chwilę w świat tej opowieści.


INNE WPISY NA BLOGU O PODOBNEJ TEMATYCE:

6 komentarzy:

 1. Mamy jedną ksiazke z serii o Basi . Choć mi się podoba to Żuk nie bardzo lubi jak ja czytamy. Może Hrabia jak dorosnie .. ...

  OdpowiedzUsuń
 2. Słyszałam dużo dobrego o tej serii, ale jeszcze nic nie czytaliśmy! Czas to zmienić:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Znamy i lubimy Basię
  Tylko trochę juz z niej wyrastają ...

  OdpowiedzUsuń
 4. super ksiażeczki, nie mamy ich jeszcze w naszej kolekcji, więc chyba trzeba to zmienić :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)