niedziela, 7 sierpnia 2022

Maciej Siembieda. Katharsis

 

„Dzień rzeczywiście był ciepły i pełen słońca. Polacy nazywali taką pogodę babim latem, ostatnim tchnieniem wakacyjnych miesięcy, przetykanym pajęczymi sieciami i rozświetlonym nieśmiałym blaskiem o wiele krótszych dni.”


„Katharsis” to kolejna znakomita książka Macieja Siembiedy - mistrza powieści sensacyjnych z Wielką Historią w tle.

Fascynująca, wciągająca, zaskakująca i dopracowana fabuła. Prawdziwe wydarzenia przeplatają się z fikcją literacką. Począwszy od 1927 roku, autor zabiera nas w niesamowitą sześćdziesięcioletnią podróż.

„Katharsis”, którą znajdziecie w księgarni taniaksiazka.pl, to powieść pełna zaskakujących zwrotów akcji, sensacyjnych zdarzeń, miłości i odsłon życia, których nigdy nie można przewidzieć.


Przez ponad sześćdziesiąt lat (1927-1990) na łamach tej powieści, toczy się polsko-grecka saga łącząca pokolenia i wiodąca nas przez zdumiewający labirynt losów czwórki bohaterów.

Kostas, Zygmunt, Janis i Zulus.

Ich pozornie niezależne historie splatają się w kopalni rudy uranu w sudeckim Kletnie, gdzie Sowieci wydobywają surowiec do budowy bomby atomowej.

Wraz z bohaterami wędrujemy od Salonik po Gdynię, z wyspy Wolin po Belgrad i od Wrocławia do Kairu...

Kostas Tosidos, bohater greckiej partyzantki w 1949 roku wraz z rodziną trafia do tajnego szpitala na polskiej wyspie Wolin. Zmienia tożsamość, lecz nieoczekiwanie dopada go grecka przeszłość, która poprowadzi go ku tragedii.

„Sacharyna”, przemytnik z Gdyni lat trzydziestych, staje się królem czarnego rynku, ale zdrada, a potem wojna zmieniają jego życie w ciąg iście szatańskich zdarzeń i ich konsekwencji.

Janis, syn Kostasa, po wojnie w dramatycznych okolicznościach przerwa karierę bokserską. Zostaje milicjantem, a jedno ze śledztw poprowadzi go ku rozwiązaniu największej tajemnicy jego ojca.

„Zulus”, wychowanek „Sacharyny” napisze własny rozdział powojennej historii przestępczej Gdyni, choć los przeznaczy mu całkowicie inną rolę.

Katharsis to nie tylko misternie poprowadzona, pasjonująca opowieść o ludziach wciągniętych w wir historii i uczuciach, które bez względu na okoliczności decydują o naszych wyborach. Między przemytnikami, bandytami, agentami służb specjalnych, spolszczonymi Grekami i ukrywającymi się w Egipcie nazistami Maciej Siembieda snuje ponadczasową i ponadnarodową opowieść o dobru i złu, zagadkach tożsamości, próbach życia w zgodzie ze sobą, a wreszcie o polityce, będącej najbardziej plugawą i fałszywą dziwką, jaką nosi ta ziemia.

"Politycy różnią się od gansterów tylko tym, że udają przyzwoitych i starają się nadać swojej działalności legalny charakter. Poza tym tak samo kradną, rabują, wymuszają haracze, zabijają, jeśli ktoś staje im na drodze, i bez skrupułów łamią prawo, byle zdobyć i utrzymać władzę. To bardziej zaawansowana forma gangsterki."

Brawurowe, godne greckiej tragedii zakończenie powieści pozostawia czytelnika oszołomionego nie tylko kunsztem pisarskim autora, ale także konfrontacją z pytaniami, które od zawsze stawia nam literatura: o granice naszej wolności, zależność od zrządzeń losu oraz cenę prawdy, która nie zawsze nas wyzwala.

Bardzo dobra, niesamowita, dopracowana, niezapomniana i wzbudzająca silne emocje książka. Zdecydowanie polecam. 

Więcej powieści sensacyjnych znajdziecie na taniaksiazka.pl.

5 komentarzy:

 1. Lubię gdy dana książka jest dopracowana. Z przyjemnością skuszę się na tę lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam , bo kryminalne historie polskich autorów czytam bardzo rzadko. Przyjrzę się tej książce.

  OdpowiedzUsuń
 3. Super że książka wzbudza bardzo żywe emocje a zakończenie jest mistrzowskie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo popularna i ciekawa książka. Polecam.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)