poniedziałek, 1 sierpnia 2022

Szachistka z Auschwitz. Gabriela Saab

 

"-Więźniarka szesnascie tysięcy sześćset siedemdziesiąt jeden (16671)-odzywa się Fritzsch-wolę Cię w pasiaku.

-Nazywam się Maria Florkowska."


W ostatnich latach książek o tematyce obozowej powstało bardzo wiele. Oprócz pamiętników, wywiadów z byłymi więźniami obozów czy reportaży, ogromna popularność zyskały powieści obyczajowe inspirowane tymi strasznymi wydarzeniami. Większość z tych historii zostało opartych na faktach, co jeszcze bardziej poraża i przeraża. Podczas czytania tego typu literatury czytelnik doświadcza mnóstwa emocji. Książki te wywołają refleksję i paradoksalnie często też niosą nadzieję, że mimo ogromnych trudności, okrucieństwa oraz zła wokół, wielu ludzi nadal pozostaje ludźmi, a miłość, przyjaźń, walka o wolność i sprawiedliwość czy chęć niesienia pomocy w nas nie umierają do końca.

"Szachistka z Auschwitz", którą znajdziecie w księgarni taniaksiazka.pl, opowiada historię młodej, czternastoletniej Polki, która została uznana za więźnia politycznego i osadzona w KL Auschwitz.


Maria Florkowska jest kochającą córką, zapaloną szachistką, a także nad wiek odważną działaczką ruchu oporu w okupowanej Warszawie. Aresztowana przez gestapo trafia do Auschwitz, gdzie tylko przypadkiem unika losu swojej rodziny. Dostrzegając szachowe umiejętności Marii, sadystyczny zastępca komendanta Karl Fritzsch zmusza ją do rywalizacji, która ma dostarczać rozrywki jemu i strażnikom obozu. Nie ukrywa przy tym, że kiedy znudzi go jej gra, bez wahania ją zastrzeli.

Maria zaprzyjaźnia się z ojcem Maksymilianem Kolbem, który staje się dla niej wzorem i dodaje jej otuchy. Próbuje przezwyciężyć ból i za wszelką cenę przeżyć.

Przez straszliwe obozowe lata opiera swoją strategię na trzech zasadach: Żyć. Walczyć. Przetrwać. Chytrze prowokując Fritzscha na oczach jego przełożonego, zamierza doprowadzić do jego upadku – tylko wtedy zdoła uniknąć jego groźby i dożyć chwili, gdy sprawiedliwość dosięgnie zbrodniarza.

Wobec zbliżającego się końca wojny Maria postanawia zrealizować swój plan do końca i stanąć do ostatniej rozgrywki z oprawcą, choć wie, że to oznacza życie lub śmierć, sprawiedliwość lub klęskę. Czy zdoła po raz ostatni stawić czoła Fritzschowi?

Gabriella Saab w świetny sposób łączy tło historyczne z powieścią fabularną. Nie mamy jednak potwierdzenia, czy opisane tutaj sytuacje miały miejsce naprawdę. Opowieść jest jednak tak przedstawiona, że możemy sobie wyobrazić, iż taka historia mogła się faktycznie zdarzyć w jednym z obozów podczas II wojny światowej.

Bardzo dobra, choć nie łatwa książka. Warta jednak przeczytania.


Więcej ciekawych i pełnych emocji powieści zagranicznych znajdziecie na taniaksiazka.pl.


3 komentarze:

  1. Na pewno tematyka wojenna nigdy nie jest łatwa.

    OdpowiedzUsuń
  2. Niebawem będę miała ją na uwadze. Jestem ciekawa tej pozycji.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jako historyk z zamiłowania, ale i z zawodu biorę wszystkie książki wojenne, nawet te bardzieej fabularne. Kinga

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)