wtorek, 27 listopada 2018

Żyj lepiej, kochaj mądrzej. Philip G. Zimbardo, Rosemary K. M. Sword

"Jeśli działasz tak jak zawsze, otrzymujesz ten sam wynik co zawsze.... jeśli metoda po staremu już nie działa, być może nadszedł czas, by coś z tym zrobić. Masz wybór - tkwić w status quo albo ruszyć naprzód ku lepszej przyszłości."


Philip G. Zimbardo i Rosemary K. M. Sword w książce „Żyj lepiej, kochaj mądrzej”  pokazują w taki sposób można rozstać się z problemami, ciągłym stresem, jak wyjść z toksycznych relacji, tak, by nasze życie znowu albo w końcu, stało się satysfakcjonujące – przynajmniej częściowo.
Znajdziemy tu proste narzędzia, sprawdzone metody i prawdziwe przykłady, historie osób, którym udało się uwolnić od demonów przeszłości.
Oczywiście nic nie zastąpi wizyty u specjalisty i konkretnej terapii, niemniej ta pozycja może pomóc wielu ludziom oraz uświadomić im ich problem, a w dalszej perspektywie zachęcić do poszukania profesjonalnej pomocy. 


Ta książka ma dwa cele:
- pomóc czytelnikowi zidentyfikować toksyczne obszary we własnym życiu i zostawić je za sobą
- nauczyć go, jak równoważyć przeszłe, teraźniejsze oraz przyszłe doświadczenia i zdarzenia, by wieść bardziej spokojne, szczęśliwsze, wartościowe życie.

Autorzy specjalizują się w temacie stresu pourazowego (PTSD), prowadzili też badania nad skutecznością terapii równoważeniem perspektyw postrzegania czasu (TPT), którą opracowali z myślą o swoich pacjentach.
Według nich, wszyscy ludzie w ciągu swojego życia byli lub dopiero będą w toksycznej relacji. Może ona dotyczyć osób z rodziny, pracowników czy partnerów.
Niektórzy ludzie jednak szybko wychodzą z takich relacji i otrząsają się z negatywnych wspomnień, ale spora grupa osób ma z tym problem. Szczególnie jeśli taka sytuacja miała miejsce w dzieciństwie. Są też ludzie, którzy podświadomie szukają toksycznych osób, z którymi mogliby wejść w relację. Jest to po części związane właśnie z negatywnymi doświadczeniami z czasów, gdy byli dziećmi.

Trudny temat, ale tak naprawdę dotyczy on każdego z nas, choćby i w niewielkim stopniu. Nie ma bowiem tak, że ze wszystkimi mamy świetny kontakt i zawsze nasze relacje są poprawne. Najczęściej różnego typu negatywne, stresujące relacje pojawiają się w szkole (między uczniami lub w stosunku do nauczycieli), a potem w pracy.

W tej książce znajdziemy wiele podpowiedzi w jaki sposób radzić sobie w takich właśnie trudnych relacjach. Jeśli bowiem szybko zadziałamy, możemy przerwać coś, co później byłoby już znaczniej trudniejsze do naprawienia.
Autorzy pokazują też w jaki sposób radzić sobie z trudniejszymi traumami. Jak można się wyzwolić od przeszłości, by w końcu zacząć spokojnie żyć. Oczywiście zawsze trzeba mieć na uwadze to, że sama książka może nie wystarczyć i konieczna będzie wizyta u specjalisty.

Mimo, iż książka w cudowny sposób nie sprawi, że problemy nie znikną, to z pewnością będzie dla wielu osób bardzo pomocna i wartościowa.Żyj lepiej, kochaj mądrzej.
Philip G. Zimbardo, Rosemary K. M. Sword
Ilość stron: 216
Rok wydania: 2018

28 komentarzy:

 1. Książka zapowiada się świetnie. Czas zapisać ją na swoją listę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. lubię książki, które motywują do pracy nad sobą co prowadzi do lepszej jakości życia i współżycia z innymi ludźmi

  OdpowiedzUsuń
 3. książka wydaje się być motywująca choć tak jak napisałaś po przeczytaniu otaczające nas problemy nie zniknął

  OdpowiedzUsuń
 4. O tak takie tematy sa trudne, podoba mi sie fabula tej ksiazki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam takie poradniki. Zawsze coś ciekawego można z nich wyczytać i wnieść do naszego życia by stało się lepsze :) Chętnie bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię takie ksiązki które motywują i pomagają zacząć pozytywnie myśleć

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja raczej nie sięgam po tego typu książki i choć ciekawa, to wątpię, aby trafiła w moje ręce.

  OdpowiedzUsuń
 8. Warto szukać pomocy wszędzie nawet w takiej książce. Może to ona popchnie kogoś do leczenia, czy wprowadzenia zmian. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Czy ksiazka moze nam pomoc zrownowazyc zdarzenia w naszym zyciu? Mysle ze niektórzy moga to odnalesc po przeczytaniu tej ksiazki.

  OdpowiedzUsuń
 10. Po ksiażkę takiego autorytetu warto sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 11. Trudno mi zdecydować czy jest to książka dla mnie, gdybym przeczytała kawałek to myślę że wiedziała bym czy warto po nią sięgać

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo lubię i cenię pozycje pisane przez dr Zimbardo. Ta książka dodatkowo wpisuje się w tematykę mojej pracy. Bardzo chętnie zajrzę do tej książki i dzięki za recenzję ;-)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekawa pozycja. Opisane techniki w tego typu poradnikach pomagają nam spojrzeć na niektóre nasze relacje lub wydarzenia z zupełnie innej perspektywy. Dodaje ja do mojej tajnej listy :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Miałam niedawno okazję przeczytać fragment tej książki i bardzo mnie ona zainteresowała :) Nie wykluczam, że kiedyś po nią sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. powiem Ci, że jeszcze nie miałam poradnika/książki o takiej tematyce, ale myślę, że temat poruszany przez autorów trafi do szerokiego grona odbiorców

  OdpowiedzUsuń
 16. zaciekawiła mnie, lubię takie można powiedzieć poradniki jak żyć lepiej i pracować nad sobą i swoimi zmianami, na pewno warto.

  OdpowiedzUsuń
 17. Takie książki to dla wielu świetna motywacja. Ja bardzo lubię tego typu ksiazki.

  OdpowiedzUsuń
 18. Mysle ze jest to ciekawa propozycja ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. ciekawie zapowiadająca się lektura, warta przeczytania tak myślę

  OdpowiedzUsuń
 20. Uwielbiam takie ciężkie tematy w książkach. O dziwo lekko mi się je czyta.

  OdpowiedzUsuń
 21. Naprawdę warto przeczytać taką książkę. Często nie zdajemy sobie sprawy, że nas dotyczą takie toksyczne relacje, a taka lektura pozwoli sobie to uświadomić.

  OdpowiedzUsuń
 22. Dziękuję za tę recenzję po książkę na pewno sięgnę za Twoją namową. Zapowiada się ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Ja również muszę sięgnąć po tą książkę!

  OdpowiedzUsuń
 24. Jeszcze nie miałem okazji przeczytać tej książki, ale chętnie to zrobię!

  OdpowiedzUsuń
 25. musi się ciekawie zapowiadać ta ksiązka. już p o tytule spodobała mi się

  OdpowiedzUsuń
 26. Z chęcią bym po nią sięgnęła :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Nie do końca lubię takie książki, ale myślę, że warto po nią sięgnąć. Pozwala czasami na różne sprawy spojrzeć inaczej :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)