piątek, 22 czerwca 2018

Seria Kwiat Paproci: Szeptucha, Noc Kupały, Żerca i Przesilenie. Katarzyna Berenika Miszczuk. Wydawnictwo W.A.B.

„Człowiek, który ma serce z kamienia, może zadać ostatni cios. Czerń, odbicie bieli, na zawsze pozostanie czernią, nie oświetli jej najsilniejszy płomień. Serca z kamienia nie zdoła ogrzać największy żar.”
Przesilenie


Jeśli szukacie intrygującej, wciągającej, niestandardowej, momentami zabawnej, ale i przyprawiającej o dreszczyk emocji lektury na wakacje, to osobiście polecam serię Kwiat Paproci autorstwa Katarzyny Bereniki Miszczuk.

Rzadko zdarzają się tak pomysłowe historie, wymykające się utartym schematom. Co prawda początkowo podeszłam do tej serii z pewną rezerwą i nie sądziłam, że ta opowieść tak mnie wciągnie. Jednak potem co krok byłam zaskakiwana, trudno było przewidzieć następny ruch bohaterów czy też ogólnego zrządzenia losu. Czasem tylko udało mi się czegoś domyśleć, ale i tak nie do końca. Do tego solidna dawka humoru oraz ciekawy wątek miłosny.
Oj zarwałam kilka nocy przez te książki, nie sposób się było od nich oderwać.

Serię tworzą 4 tomy: Szeptucha, Noc Kupały, Żerca i Przesilenie.
Polecam kupić od razu cały cykl i czytać po kolei, na pewno nie wybiórczo, bo wówczas nie będziemy zbytnio wiedzieć o co dokładnie chodzi.


Autorka stworzyła świat alternatywny, opisując jak wyglądałoby życie w Polsce, gdyby Mieszko 1 nie przyjął chrztu. Akcja dzieje się współcześnie, ale mamy sporo retrospekcji, które mają pomóc w zrozumieniu obecnej sytuacji.
Oczywiście jest też dużo odwoływań do wierzeń, legend, zwyczajów i obyczajów polskich oraz słowiańskiej mitologii, co okazało się niezwykle ciekawe.
To taka troszkę powieść fantasy oparta na naszym rodzimym, słowiańskim folklorze.

Gosława Brzózka, zwana Gosią, po ukończeniu medyny wybiera się do świętokrzyskiej wsi Bieliny na obowiązkową praktykę u szeptuchy, wiejskiej znachorki. Nie jest tym jednak zachwycona, gdyż nie wierzy w te wszystkie słowiańskie zabobony i bogów. Ogólnie nie lubi wsi i panicznie boi się kleszczy.

Pobyt w Bielinach wywróci jednak do góry nogami jej dotychczasowe życie. A na jej drodze staje tajemniczy Mieszko, który ma w przyszłości zostać żercą. Okazuje się, że strzygi, rusałki, południce czy bogowie, nie istnieją tylko w legendach, ale sporo mieszają tu na ziemi.

„Ten świat nie jest przyjazny bogom i nam. Ludzie w nas nie wierzą. Jeśli w coś nie wierzysz, to tego nie ma.”

Ogromną rolę odgrywa tu też owiany tajemniczymi legendami, kwiat paproci. Wielu go pragnie ze względu na niezwykłą moc, jaką ma w sobie. Jednak tylko widząca może go znaleźć i zerwać.

Każda kolejna część zdaje się być lepsza od poprzedniej, dużo się tu dzieje, a autorka trzyma wysoki poziom do samego końca.
Polecam zdecydowanie.


10 komentarzy:

 1. Te książki robią teraz furorę w wersji tradycyjnej i audiobooków . muszę je koniecznie mieć i przeczytać. To moje klimaty

  OdpowiedzUsuń
 2. Kończę właśnie książkę i zastanawiam się co dalej czytać chyba mam plan

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja akurat średnio przepadam za tego typu książkami, zresztą ostatnio niestety mam mało czasu na czytanie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę że te książki mogą być w sam raz dla mnie i dla mojej mamy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Słyszałam już o tej serii i zdecydowanie muszę kupić te książki.

  OdpowiedzUsuń
 6. mysle ze nie do konca są to ksiązki dla mnie tym razem ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawy temat - bez chrześcijaństwa.
  Ciekawe, jak by się to dalej potoczyło.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawa seria. Na pewno zainteresowałaby mnie ich treść. Wyglądają rewelacyjnie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Twoja zapowiedź brzmi zachęcająco, myślę, że znajdę w tej serii wszystko to co w literaturze lubie najbardziej

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)