piątek, 8 czerwca 2018

Lab Girl i Magiczna iskra. Inspirujące i motywujące książki z Wydawnictwa Kobiecego

"Miłość i nauka są do siebie podobne pod tym względem, że nigdy nie idą na zmarnowanie."
Lab Girl. Hope Jahren


Dziś polecam dwie inspirujące i motywujące książki z Wydawnictwa Kobiecego: Lab Girl i Magiczna iskra.


"Ludzie są jak rośliny: rosną w stronę światła."
Lab Girl.  Hope Jahren

Międzynarodowy bestseller 2016 według „The New York Times” oraz zwycięzca National Book Critics Circle Award w kategorii „autobiografia”.
Lab Girl to niezwykła, fascynująca autobiografia Hope Jahern - światowej sławy badaczki roślin, gleb i nasion. Już jako mała dziewczynka  wolała spędzać czas w laboratorium ojca, niż bawić się z rówieśnikami.

„Wybrałam nauki przyrodnicze, ponieważ dawały mi to, czego potrzebowałam: dom w dosłownym tego słowa znaczeniu, czyli z definicji bezpieczne miejsce. (...)"

Dziś Hope prowadzi 3 laboratoria i jest uznanym naukowcem. W swojej książce opowiada o pielęgnowaniu pasji, wzlotach i upadkach, ogromnej determinacji, a także ludzkiej przyjaźni i miłości.
To wspaniała opowieść o dokonaniach niezwykłej kobiety, realizującej swoje plany i marzenia, mimo wielu przeciwności losu. Siła, wiara w swoje możliwości, niezłomny hart ducha, umiejętność wyciągania wniosków z porażek, ale przede wszystkim ciężka praca, pozwoliły jej odnieść sukces i uznanie.
W Lab girl widzimy dwa splątane ze sobą światy. Autorka zabiera nas w fascynującą podróż do krainy roślin, opisując z ogromną pasją ich rozwój, a także uchyla uchylenia drzwi do laboratorium, pokazując w przystępny sposób na czym polega praca naukowca.
Jest to również historia jej bratniej duszy – Billa, genialnego odkrywcy, z którym przebyła długą drogę od niebiańskiego Bieguna Północnego, przez Stany Zjednoczone aż do rajskich Hawajów.

To piękna, poruszająca, głęboka, miejscami wzruszająca i zmuszająca do refleksji oraz bardzo inspirująca książka. Ale nie zabrakło w niej również humorystycznych akcentów oraz wielu naukowych ciekawostek.
"Lab girl" czyta się jak pasjonującą powieść, a w każdym rozdziale znajdziemy dowody na to, iż świat ludzi oraz roślin jest nierozerwalny.

„Każdy początek to koniec czekania. Każdy z nas ma 1 (słownie: jedną) szansę na tym świecie. Każdy z nas jest jednocześnie czymś niemożliwym i nieuchronnym. Każde w pełni rozwinięte drzewo było najpierw nasionkiem, które czekało.”


„Dopóki rolą twoich marzeń jest zatrzymywanie cię w miejscu, nigdy nie postawisz tych pierwszych małych kroków prowadzących do zmiany. Będziesz dalej marzył, otoczony wygodnymi wymówkami, dlaczego nigdy nie ruszasz z miejsca. Kreatywne życie polega na czymś odwrotnym, na tworzeniu naprawdę.”
Magiczna iskra. Kajsa Ingemarsson

Jest to pierwszy tom bestsellerowej serii Trylogia Droga Serca o kreowaniu szczęśliwego życia wypełnionego radością, spokojem i miłością.
„Magiczna iskra” to poradnik motywujący, podkreślający rolę kreatywności oraz ukazuje, podpowiada sposoby na odkrycie jej w sobie. Autorka przekonuje, iż każdy człowiek może osiągnąć wiele, jednak musi uwierzyć w swoje możliwości i ruszyć się z miejsca. Znajdziemy tu konkretne porady, w jaki sposób zacząć i zmienić swój tok myślenia oraz nastawienie.
Autorka stara się nam pomóc i wydobyć iskrę, która znajduje się w każdym z nas, choć niestety często jest zapomniana lub schowana pod słowami „nie dam rady”, „nie uda mi się” lub "jestem do niczego”.

„Odważ się uchylić drzwi temu, co jest większe, tajemnicze i czego nie da się w pełni wytłumaczyć czy zrozumieć.”
"W baśniach na całym świecie używa się magii do tworzenia, ale baśnie i postaci są właściwie jedynie obrazem naszej magicznej zdolności."
„Inicjatywa leży w twoich rękach, twoja wolna wola decyduje o wszystkim. Od ciebie zależy, czy będziesz stać w miejscu, czy pójdziesz przed siebie. To ty masz władzę nad swoim tworzeniem.”

Poradnik jest bardzo motywujący, pomocny i pełen naprawdę trafnych wskazówek. Jednak od nas samych tylko zależy, czy z nich skorzystamy. Wówczas ta książka stanie się naszym prawdziwym sprzymierzeńcem na drodze do pozytywnych zmian w naszym życiu.

„Obojętnie, ile inspiracji i wsparcia otrzymasz w swoim tworzeniu, to ty musisz wykonać samą pracę.”


Lab Girl i Magiczna iskra to niezwykle inspirujące i motywujące książki z Wydawnictwa Kobiecego. Choć każda ujmuje temat inaczej, to obie pokazują, iż nie ma rzeczy nie możliwych, wszystko zależy od nas samych. Jednak trzeba pamiętać, iż nie możemy czekać na cud. To czego pragniemy, nie spadnie nam z nieba. Musimy wstać i działać, krok po kroku idąc do celu. A zacząć możemy w każdym momencie naszego życia, gdyż nigdy nie jest za późno na zmiany.
Pamiętajmy też, iż droga do kreatywnego, satysfakcjonującego życia nie musi opierać się na zbyt wygórowanych oczekiwaniach, ale może skupić się na małych codziennych sprawach, które dają nam radość oraz energię do dalszego działania.

11 komentarzy:

 1. Wartości życiowe przytoczone w sentencjach, są jak nasionko w tymże poście, i od razu jestem bliżej światła :) Książki prezentują się elegancko, moja wyobraźnia już sięgnęła zenitu. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tego tupu książek nigdy za wiele. Niestety, choćby największe pokłady motywacji kiedyś się wyczerpują, dlatego regularnie trzeba wracać do takich pozycji :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam książki poradnikowe, często w trakcie czytynia najważniejsze rzeczy z książki przepisuje sobie do notatnika, bo wiem ze te praktyczne porady mogą mi się przydać i mnie wzmocnić :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie bym przeczytała... Ale w tym celu powinnam wybrać się do księgarni i kupić cały stosik. A kilka niedoczytanych pozycji spoczywa na szafce nocnej :( Ach ten brak czasu...

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawe propozycje. Chętne poznałabym je bliżej.

  OdpowiedzUsuń
 6. A ja uwazam, ze nie sa to ksiazki dla mnie. Zreszta czasu na czytanie i tak nie mam

  OdpowiedzUsuń
 7. Chyba nie bylaby to pozycja dla mnie

  OdpowiedzUsuń
 8. Nigdy nie są zmarnowane? Czy ja wiem

  OdpowiedzUsuń
 9. Mysle ze to fajna propozycja ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Książki zapowiadają się swietnie ale u mnie póki co brak czasu na ich przeczytanie

  OdpowiedzUsuń
 11. Obie propozycje mnie wręcz urzekły, chociaż na początku myślałam że to nie dla mnie. Ta seria szczególnie do mnie trafia, jestem jej bardzo ciekawa. Jak zwykle recenzja cudowna

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)