czwartek, 23 listopada 2017

Co robi język za zębami. Poprawna polszczyzna dla najmłodszych. Agata Hącia. PWN

Lepiej nosić podkoszulek czy podkoszulkę?
Wziąść czy wziąć?
Włączać czy włanczać?
Jeśli jeden chłopiec jest lekki, to dwaj chłopcy są jacy?

Język polski nie jest prosty. Sprawia wiele trudności dzieciom, ale i nam – dorosłym.
Bardzo ciekawą pozycją, skierowaną do dzieci w wieku od 5 do 10 lat oraz ich rodziców, jest książka z Wydawnictwa PWN "Co robi język za zębami? Poprawna polszczyzna dla najmłodszych".
Jest to swoiste kompendium wiedzy z zakresu poprawnej polszczyzny napisane w sposób przystępny, zabawny, ale fachowy i bardzo ciekawy jednocześnie.

Autorka, Agata Hącia, językoznawczyni specjalizująca się w zagadnieniach kultury języka, od lat prowadząca radiowe programy poświęcone polszczyźnie, również i takie dla najmłodszych, rozbudza oraz pogłębia zainteresowanie tematami związanymi z językiem polskim.


W każdej z pięciu części książki odkrywamy kolejne tajemnice języka.
Znajdują się tutaj rozdziały prezentujące ćwiczenia logopedyczne, wyjaśniające znaczenie i pochodzenie wyrazów czy związków frazeologicznych, przybliżające zasady gramatyki polskiej oraz savoir vivre językowy.
Poszczególne przykłady i scenki odwołują się do codziennych – domowych lub szkolnych - doświadczeń dziecka.
Treść została wzbogacona barwnymi i zabawnymi ilustracjami Macieja Szymanowicza.


Książka jest idealna do czytania wraz z dzieckiem. Jej treść świetnie wpisuje się w naturalny rozwój poznawczy dziecka i odpowiada na jego rozwijającą się ciekawość świata.
"Co robi język za zębami?" to pozycja do której sięga się wiele razy i wciąż odkrywa zawarte w niej ciekawe zagadnienia na nowo.

3 komentarze:

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)