niedziela, 21 maja 2023

Zanim wystygnie kawa. Toshikazu Kawaguchi

 

„Ludzie nie widzą i nie słyszą tak obiektywnie, jak im się wydaje. Informacje wzrokowe i słuchowe, które docierają do mózgu, są zniekształcone z powodu doświadczeń, myśli, okoliczności, szalonych kaprysów, uprzedzeń, preferencji, wiedzy, świadomości i innych niezliczonych aspektów funkcjonowania umysłu.”


„Zanim wystygnie kawa” to książka japońskiego pisarza Toshikazu Kawaguchi, która ukazała się nakładem Grupy Wydawniczej Relacja. W ostatnim czasie stała się absolutnym hitem. W Polsce sprzedało się 100 tysięcy egzemplarzy w pół roku, a na świecie ponad 3 miliony.

Toshikazu Kawaguchi, japoński pisarz urodzony w mieście Ibaraki w prefekturze Osaka, napisał swoją książkę najpierw jako sztukę teatralną, za którą nawiasem mówiąc zdobyłnagrodę na Festiwalu Suginami Drama.

Jednak światowy sukces odniósł dopiero, kiedy ze sztuki o magicznej kawiarence „Funiculi Funicula” stworzył powieść, która została przetłumaczona na najważniejsze języki świata, doczekała się też ekranizacji.

Książkę „Zanim wystygnie kawa” możecie kupić na stronie TaniaKsiazka.pl.


A gdyby móc cofnąć się w czasie?

Gdyby choć na chwilę wrócić do przeszłości i spróbować coś wyjaśnić, czemuś zaradzić, spotkać się z kimś, może po raz ostatni…

W małej bocznej uliczce w Tokio ukryła się klimatyczna kawiarnia, która od ponad stu lat serwuje starannie parzoną kawę. Krążą pogłoski, że swoim klientom oferuje też wyjątkową możliwość podróży w czasie. Wszystko może się wydarzyć, ale pod kilkoma warunkami. Najważniejsze jednak jest to, że muszą wrócić, zanim wystygnie twoja kawa.

Powieść ukazuje losy kilkorga, których ścieżki przecinają się w tokijskiej kawiarni „Funiculi Funicula”. Każda z tych osób ma nadzieję skorzystać z niezwykłej oferty, jaką serwuje to miejsce. Ktoś chce się skonfrontować z dawną miłością, ktoś powrócić do czasów sprzed utraty pamięci, zobaczyć się z siostrą, spotkać córkę, której nigdy nie było okazji poznać…

To jednak nie jest łatwe, bo klienci tej kawiarni mają sporo do wyjaśnienia i przegadania z ludźmi, których chcą powtórnie zobaczyć. A czasu mają naprawdę mało. 

„Woda płynie z wysokich miejsc do niskich. Taka jest natura grawitacji. Emocje również wydają się podlegać jej działaniu. Gdy jesteśmy w towarzystwie osoby, z którą mamy wieź i której zawierzyliśmy swoje uczucia, trudno nam kłamać tak, by nie wyszło to na jaw. Prawda po prostu chce wypłynąć na wierzch.”

Bardzo intrygująca książka. Mimo prostej narracji wciąga bez reszty, a sam pomysł na fabułę zasługuje na uznanie.

Bardzo polecam jeśli macie ochotę na coś innego, zmuszającego do myślenia i refleksji.


Więcej ciekawych propozycji z literatury pięknej znajdziecie na TaniaKsiazka.pl.


Post powstał we współpracy z TaniaKsiazka.pl.

 


2 komentarze:

  1. Fajna by była taka możliwość, chociaż nie każdy by pewnie zdążył załatwić swoje sprawy i powrócić :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)