niedziela, 1 stycznia 2023

Kołysanka. Maciej Siembieda

 

"Chcesz się czegoś dowiedzieć od starszego człowieka, najpierw go wysłuchaj. (...) Przerwiesz, przegrałeś. Seniorzy łatwo się obrażają. Wieloletnia eksploatacja układów nerwowych robi swoje."


„Kołysanka” Macieja Siembiedy stanowi już piąty tom serii, której głównym bohaterem jest Jakub Kania, prokurator Instytutu Pamięci Narodowej. Autor przenosi nas na Śląsk Opolski.

Sensacyjna fikcja, wielka historia, ciekawostki ze śląska, lokalna polityka oraz rodzinne dramaty i tajemnice. Do tego autentyczni, wielowymiarowi, bohaterowie z krwi i kości, których dylematy moralne, problemy oraz rozterki wywołują w czytelniku mnóstwo emocji.

 "Kołysanka", którą znajdziecie w księgarni TaniaKsiazka.pl, jest powieścią wielowątkową, intrygującą, klimatyczną i wciągającą. Czyta się ją jednym tchem.


Akcja powieści toczy się w dwóch przestrzeniach czasowych. W połowie XIX wieku i w pierwszych latach wieku XX .

Wyjątkowo trudna i ściśle poufna sprawa wagi państwowej wiedzie Jakuba Kanię – specjalistę od śledztw historycznych – do Grodkowa, którego szarą eminencją jest radna sejmiku wojewódzkiego, Iwona Kern. Dlaczego wyszła za mąż za Tomasza, człowieka, którego powinna nienawidzić? O co tragicznie poróżniły się ich rodziny? Jakie tajemnice kryją ruiny jednej z najwspanialszych niegdyś rezydencji magnackich w Europie, w której dwieście lat temu sprowadzono całą orkiestrę na intrygujący koncert dla... dwóch osób? Jak połączą się losy porzuconej przez matkę czteroletniej Joanny Gryzik i „diabła z Rudy”, potwornie okaleczonego w młodości i oszpeconego odludka Karola Goduli? I wreszcie czym była „tajemnicza melodia”, którą nie tylko prokurator Kania próbuje odszukać…

„Czy radziecki geniusz muzyczny mógł być oprawcą w Grodkowie, czy nie? Z jednej strony wydawało się to niemożliwe, biorąc pod uwagę jego poziom kultury i wrażliwości, ale z drugiej.... Sumienie miał dość elastyczne...”

Trzymające w napięciu wydarzenia wokół sprawy Chaczaturiana, prawdziwej bajki o Kopciuszku, przeklętych nut oraz rodzinnych sekretów i tajemnic pałacu w Kopicach stawiają pod znakiem zapytania nie tylko dalszą karierę prokuratora Jakuba Kani, ale przede wszystkim naszą przespaną noc…

Maciej Siembieda po raz kolejny udowadnia, że jest mistrzem w łączeniu prawdy historycznej z niebanalną i niezwykle ciekawą fikcją literacką. Ma niezwykłą lekkość pisania, posługując się przy tym pięknym językiem.

Bardzo polecam "Kołysankę", jak i pozostałe książki Macieja Siembiedy.

Warto je przeczytać zdecydowanie. 

Więcej powieści sensacyjnych znajdziecie na TaniaKsiazka.pl.


Post powstał we współpracy z TaniaKsiazka.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)