sobota, 19 listopada 2022

Żona lobotomisty. Samantha Greene Woodruff

 

„Żaden człowiek nie wybiera zła, dlatego że jest zły. On jedynie mylnie uważa je za szczęście, gdy poszukuje dobra.”

Mary Wollstonecraft


„Żona lobotomisty” to intrygująca, poruszająca, wzbudzająca silne emocje, miejscami szokująca, ale jednocześnie piękna powieść, która została zainspirowana prawdziwym i niestety niezbyt chlubnym rozdziałem w historii medycyny.

Książka opisuje historię Ruth Emeraldine, dziedziczki fortuny, która z pasją poświęca się pomocą chorym w szpitalu psychiatrycznym. Kobieta, mimo tego, że jest już po 30, to nie myśli o zamążpójściu. Całe swoje życie przeniosła na opiekę nad pacjentami.

Powieść „Żona lobotomisty” do kupienia w księgarni TaniaKsiazka.pl.


Inspirowana szokującym rozdziałem w historii medycyny, przejmująca historia kobiety walczącej przeciwko najbardziej ponurym okolicznościom.

Akcja książki toczy się w latach 1930-1950 we Nowym Jorku, kiedy to społeczność medyczna uważała lobotomię za „cudowny lek”. Stosowano ją często w leczeniu chorób psychicznych.

Po tragicznej śmierci brata, który odebrał sobie życie po pierwszej wojnie światowej, Ruth Emeraldine decyduje się pomagać ludziom cierpiącym z powodu chorób psychicznych. Zakochuje się w charyzmatycznym Robercie Apterze – genialnym lekarzu i orędowniku nowej radykalnej terapii – lobotomii. Ruth wierzy, że jest to cudowny lek. Kiedy jednak jej mąż traci kontrolę nad sobą i wpada w złudną megalomanię, Ruth nie może dłużej ignorować swoich rosnących podejrzeń. Robert operuje pacjentów nie zważając na nic, często z przerażającymi rezultatami, a wrażliwa młoda matka Margaret Baxter ma się stać jego kolejną ofiarą. Tylko Ruth może ją ocalić – ją i dziesiątki innych ludzi – od przerażających konsekwencji ambicji Roberta.

Powieść ukazuje, w jaki sposób ego oraz chore ambicje mogą wypaczyć nawet najlepsze intencje, co może grozić przerażającymi i nieodwracalnymi konsekwencjami. Pokazuje również sytuację kobiet w tamtych czasach. Mamy tu dwie silne postacie żeńskie Ruth i Margaret, które musiały dostosować się do niełatwych standardów, wymogów i norm jakie stawiano w czasach jakich przeszło im żyć.  Książka porusza też problem depresji poporodowej. Margaret, młoda gospodyni, upokorzona swoją niezdolnością funkcjonowania jako doskonała żona i matka, rozpaczliwie poszukuje leku, który zaradziłby jej  „smutkowi poporodowemu”. Kobieta wierzy, iż lobotomia może ją „naprawić”…

Bardzo ciekawa, poruszająca, wciągająca, owiana mgiełką tajemnicy historia.

Polecam zdecydowanie. 


Więcej powieści obyczajowych znajdziecie na TaniaKsiazka.pl.

Post powstał we współpracy z TaniaKsiazka.pl.

4 komentarze:

  1. Bardzo ciekawie zapowiada się ta książka. Chociaż ostatnio mam nadmiar emocji, chętnie przeczytam jak będzie okazja :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jestem przekonana, że jest to jedna z książek, która może zainteresować moją siostrę.

    OdpowiedzUsuń
  3. Zapowaida się interesująco. Będę miała ją na uwadze :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)