wtorek, 15 listopada 2022

O mojej córce - Kim Hye-jin


"Jakże miło byłoby, gdyby każda sprawa w życiu czekała cierpliwie, aż będę przygotowana, żeby się jej podjąć. Gdyby wszystko dawało mi czas na przemyślenie, podjęcie najlepszej decyzji."


„O mojej córce” to uniwersalna opowieść o empatii i otwartości na innych, odwadze ich zrozumienia i wparciu, jakie możemy im zaoferować. Nie zawsze jest to łatwe, ale warto próbować, bo dzięki temu sami się zmieniamy na lepsze.

Choć książka jest niewielkich rozmiarów, jest w niej więcej emocji oraz ważnych treści i ciekawych myśli niż w niejednej opasłej powieści.

Nie dajmy się zatem zwieść pozorom i nie przegapmy jej w gąszczu literackich nowości.

Książkę „O mojej córce” możecie kupić w księgarni TaniaKsiazka.pl.


Powieść „O mojej córce” ukazuje relacje rodzinne w Korei Południowej, a także sytuację kobiet na rynku pracy, podejście społeczeństwa do starości, różnicy pokoleń oraz porusza kwestię praw osób LGBT+. Mówi o nietolerancji, skostniałych schematach i stereotypach, które trudno przełamać.

Autorka Kim Hye-jin uświadamia też jak zwykły, szary człowiek odnajduje się w rozwijającej się gospodarczo Korei. Pokazuje jak wielu obywateli cierpi w wyniku transformacji i jak dużą płacą za to cenę.


"Widziałam ludzi w moim wieku, którzy nadal żyją, jakby mieli po dwadzieścia lat. Ludzi, którzy wiedzą, kiedy włożyć kij w mrowisko, a kiedy stanąć z boku, którzy mają jeszcze na wszystko czas. Ludzi, którzy umieją korzystać z tej przewagi. A może to ja po prostu zachowuję się jak stara kobieta? Uwięziona w przekonaniu, że jestem już stara, sama wytyczam sobie granicę pomiędzy tym, co jestem w stanie a czego nie jestem w stanie zrobić. Sama odsuwam od siebie rozliczne życiowe okazje, cały czas głowię się na tym, jak przejść przez życie bez większego wysiłku. Koszę wszystkie przerośnięte krzaki i oczyszczam sobie ścieżkę, żeby móc spojrzeć śmierci prosto w twarz, kiedy tak będzie iść po mnie wypielęgnowaną dróżką prowadzącą ku końcowi. Sama sobie wmawiam, że nie dam już rady zacząć od nowa, walczyć o swoje, wygrać i prowadzić monotonne, ale przynajmniej bezpieczne życie. Bezwolne, ale przynajmniej pozbawione scen."


Książka kryje w sobie ogromny ładunek emocji i stawia wiele pytań.

Czy bycie rodzicem daje nam prawo do rozporządzania życiem dziecka?

Czy można zrozumieć drugiego człowieka i otworzyć na niego serce?

Chyba nie ma większego błogosławieństwa niż wtedy, kiedy dzieciom się powodzi.


"Trudno jest zrozumieć czyjąś opowieść o czymś, czego samemu nigdy się nie doświadczyło."

"Nigdy nie wiadomo, co się tak naprawdę otrzymuje, co inni poświęcili, żeby coś mieć."

 

Green sprowadza się do Matki ze swoją partnerką. Kobieta nie może pogodzić się z faktem, że jej córkę z inną kobietą łączy coś więcej niż przyjaźń. Wolałaby nie wiedzieć o różnych rzeczach i wciąż myśli, że Green byłoby łatwiej, gdyby znalazła męża, urodziła dzieci i spełniła społeczny obowiązek. Wtedy miałaby spokojne, normalne życie. Tylko co to znaczy? Rodzina to ludzie, którzy cię wspierają i zawsze są przy tobie – tłumaczy Matce Green. Dla niej partnerka, którą nazywa Rain, jest mężem, żoną i dziećmi. W takim razie, kto tak naprawdę buja w obłokach? Matka przesiąknięta kulturowo-społecznymi stereotypami i fantazyjnymi normami czy córka, która chce żyć prawdziwym życiem, biorąc za nie odpowiedzialność?


"Czasem cuda nie przyjmują pięknej formy."

"Silną i przerażającą bronią potrafi być cisza."

"Ostre słowa prowokują kolejne ostre słowa."

'Jeżeli chce się coś zmienić na siłę, trzeba tę siłę najpierw mieć."

 

Bardzo dobra książka, która z pewnością zapada w pamięć na dłużej. Gorąco polecam.

Więcej powieści zagranicznych znajdziecie na TaniaKsiazka.pl.

Post powstał we współpracy z TaniaKsiazka.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)