poniedziałek, 4 lipca 2022

Czerwona ziemia. Marcin Meller

 

„Ach, ta czerwona ziemia. Afrykański kicz. Serwowany albo w wersji ckliwej, od razu w drugim zdaniu Pożegnania z Afryką, albo w formie mrocznych opowieści zblazowanych macho reporterów o ziemi czerwonej od przelanej krwi. Wiec ani słowa o czerwonej ziemi, młody człowieku.”


Książka „Czerwona ziemia” którąznajdziecie w księgarni taniaksiazka.pl, to thrillerowy debiut Marcina Mellera - dziennikarza i prezentera telewizyjnego, znanego również z reportaży i felietonów.

To zaskakująca, wciągająca sensacyjno-kryminalno-przygodowa opowieść z elementami thrillera o wielkiej miłości, tęsknocie, odkupieniu win i pięknej, choć niebezpiecznej, posiadającej wiele oblicz, Afryce.


Akcja toczy się na dwóch płaszczyznach czasowych: w 1996 roku i wczasach współczesnych.

Marcin Meller bardzo trafnie, autentycznie, a zarazem malowniczo opisał Afrykę – zarówno jeśli chodzi o świat dzikiej przyrody oraz ludności zamieszkującej tamte tereny, jak i sytuację polityczno-społeczną końca dwudziestego wieku.

Tytułowa Czerwona Ziemia ma znaczenie zarówno dosłownie, jak i symboliczne.

Z jednej strony bowiem mamy czerwony pył unoszący się w powietrzu i osadzający w każdym możliwym zakamarku. A z drugiej czerwień symbolizuje krew, którą przesiąknęła ta ziemia.

"W Zairze niemożliwe jest nie tylko możliwe, jest prawdopodobne, a czasami nawet pewne"

Rok 1996. Wiktor Tilszer, młody dziennikarz, przemierza Afrykę wzdłuż i wszerz, przeżywając prawdopodobnie najpiękniejszą i jednocześnie najbardziej ryzykowną przygodę swojego życia.

Rok 2020. Marcin Tilszer, syn uznanego reportera, rusza śladami ojca do Ugandy, jednak nigdy nie dociera do Gulu, z którego 25 lat wcześniej jego ojciec ledwo uszedł z życiem.

Wiktor musi porzucić dziennikarskie śledztwo, nad którym pracuje jego redakcja, i ruszyć na poszukiwania syna. A w Afryce to, co niemożliwe okazuje się prawdopodobne, a czasem nawet pewne, tropy prowadzą donikąd, zaś podjęte przed laty decyzje niosą za sobą nieoczekiwane konsekwencje.

Angażująca, pełna akcji i dramatów fabuła, mnóstwo ciekawostek oraz podanych w interesujący sposób informacji, do tego intrygujący bohaterowie. Autor bardzo zgrabnie żongluje wątkami, przez co ciężko oderwać się od lektury.

Książka z pewnością sprawdzi się w czasie wakacji i nie tylko. Czyta się ja jednym tchem.


Więcej thrillerów znajdziecie na taniaksiazka.pl.

8 komentarzy:

 1. Już wcześniej wpadła mi w oko i chętnie bym się z nią zapoznała.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiedziałam nawet, że pan Marcin napisał thriller - zatrzymałam się na jego dziennikarskiej działalności (o ile dobrze pamietam - jako redaktora Playboya;))

  OdpowiedzUsuń
 3. P. Kwiatkowska4 lipca 2022 17:27

  Na dobry thriller zawsze chętnie się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie miałam okazji jej czytać. A szkoda.

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę że mogłabym się śmiało skusić

  OdpowiedzUsuń
 6. oj zapowiada się wyjątkowo kusząco ta publikacja. Autora znam, oj znam nie jeden wywiad z nim widziałam i artykuły czytałam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Już przeczytałam. Na lotnisku i podczas lotu. Polecam na wakacyjną lekturę. Monika

  OdpowiedzUsuń
 8. Widziałam zapowiedź tej książki. Muszę sią nią zainteresować przy okazji, bo brzmi ciekawie.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)