niedziela, 8 maja 2022

Życie Violette. Perrin Valerie

 

"Gdyby za każdym razem, kiedy o Tobie myślę, wyrastał kwiat, ziemia byłaby jednym wielkim ogrodem."


Ta książka jest jak promyk słońca, który z nadejściem wiosny nieśmiało przedziera się przez chmury.

Opowiedziana z wrażliwością i wyczuciem, ciepła, przejmująca, a jednocześnie niezwykle budująca historia kobiety, która wbrew wszystkiemu uparcie wierzy w szczęście. Opowieść, która biegnie po nitce do kłębka − utkana z kaprysów losu, spraw drobnych i wielkich, strasznych i pięknych.

Autorka, Valérie Perrin urodziła się w 1967 roku w Remiremont, w Wogezach. Dorastała w Burgundii a w 1986 roku osiadła w Paryżu. Jest francuską fotografką i scenarzystką, współpracowniczką i od 2006 roku życiową partnerką reżysera Claude’a Leloucha.

Drugą powieść Perrin, „Życie Violette”, którą znajdziecie w księgarni taniaksiazka.pl, uhonorowano Maison de la Presse Prize oraz Paperback Readers Prize a także nagrodą Amerykańskiego Stowarzyszenia Księgarzy. Książkę przetłumaczono na ponad trzydzieści języków, a magazyn „Figaro Littéraire” uznał Perrin za jedną z najlepiej sprzedających się autorek we Francji w 2019 roku. We Włoszech „Życie Violette” zostało bestsellerem 2020 roku.


Klimat francuskiej prowincji, opowieści o życiu we wszystkich jego odcieniach, śmiech i łzy, które mieszają się z aromatami herbaty, kwiatów i świeżo zebranych warzyw.

I niezłomna wiara w szczęście. Bo życie jest piękne… mimo wszystko!

Niezwykła historia zwykłej kobiety, którą los zaprowadził do miejsca zapomnianego przez większość ludzi. Kobiety, która pragnie na nowo rozkwitnąć – pomimo poczucia przegranej, niewyobrażalnej tragedii i straty, która ją dotknęła.

„Śmierć jest jak ten pałętający się nam ciągle pod nogami pies, którego obecność dostrzegamy, dopiero kiedy nas ugryzie. Albo, gorzej, ugryzie kogoś nam bliskiego."

Violette spędza całe dnie na cmentarzu. Dba o niego najlepiej jak potrafi, porządkuje groby, wymienia kwiaty, sprząta znicze… Jest dobrym duchem tego miejsca, służącym wsparciem odwiedzającym go żałobnikom. Violette wiele już słyszała – zarówno pięknych, jak i smutnych historii. I sama mogłaby niejedną opowiedzieć: o córce, która zginęła w straszliwym wypadku, o ukochanym mężu, który pewnego dnia zniknął…

Lecz Violette nie chce dać się pogrzebać w przeszłości. I nawet w miejscu, w którym króluje śmierć, ma nadzieję na nowe życie.

„... przeszłość zatruwa teraźniejszość. Ciągłe wracanie do niej prowadzi powoli do śmierci.”

Wzruszająca opowieść o wyjątkowości ukrytej w codziennym życiu, o zakończeniach, które rozdzierają serce, i o nowych początkach, które kiełkują na gruzach przeszłości.

To prawdziwa oda do szczęścia i pochwała radości z małych rzeczy.

Porusza, zachwyca, czaruje, dodaje otuchy i napełniła serce nadzieją.

Niezwykła i wartościowa książka.

Zdecydowanie warto przeczytać.


Więcej zagranicznych powieści znajdziecie na taniaksiazka.pl.

5 komentarzy:

 1. Właśnie dzisiaj usłyszałam o tej książce pierwszy raz 😊 ma piękną okładkę!

  OdpowiedzUsuń
 2. Zachęcająca recenzja, myslę, że w wakacyjny czas kiedy będę mieć nadrobionych już kilka książek to sięgnę po tą.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie w przyszłości przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie w przyszłości przeczytam.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)