niedziela, 29 maja 2022

Zachowaj spokój. Harlan Coben

 

„Wszystko było tak cholernie kruche. To oczywiste, pewnie, ale przeważnie zapominamy o tym - nie chcemy myśleć, jak łatwo nasze życie może lec w gruzach, ponieważ gdybyśmy zdali sobie z tego sprawę, odchodzilibyśmy od zmysłów. Ci, którzy wciąż się boją, potrzebują leków, żeby normalnie funkcjonować. Oni rozumieją rzeczywistość. Wiedzą, jak cienka jest granica. I nie chodzi o to, że nie potrafią zaakceptować prawdy - nie umieją o niej zapomnieć.”


Jeśli lubicie klimatyczne, wywołujące mnóstwo emocji thrillery, których fabuła zbudowana jest ze swoistych psychologicznych puzzli, łączących się podczas czytania w jedną, choć zaskakującą całość, to jest to pozycja zdecydowanie dla Was.

Książka „Zachowaj spokój”, którą można kupić w księgarni taniaksiazka.pl, została też ostatnio sfilmowana. Na Netflix można właśnie oglądać sześcioodcinkowy serial na podstawie powieści, a w rolach głównych obsadzenie zostali Magdalena Boczarska i Leszek Lichota.


„Już dawno po wszystkim. Po prostu siedź cicho i wszystko będzie dobrze.”

Mail o takiej treści otrzymuje szesnastoletni Adam Baye, licealista, którego przyjaciel niedawno popełnił samobójstwo. I pewnie nikt by się o tym nie dowiedział, gdyby rodzice, zaniepokojeni jego dziwnym zachowaniem, nie zdecydowali się zainstalować programu szpiegowskiego w komputerze syna.

Czy Adam ukrywa informacje na temat samobójstwa przyjaciela? Czy otrzymana wiadomość ma coś wspólnego z popełnionym na przedmieściach Nowego Jorku brutalnym morderstwem, nad którym pracuje detektyw Loren Muse? Dlaczego rodziną Baye’ów zaczyna interesować się FBI?

„-Wszystkie nasze decyzje rodzą konsekwencje, Pietra. Wszyscy codziennie bawimy się w Boga. Kiedy kobieta kupuje sobie nową parę drogich butów, nie daje tych pieniędzy na jedzenie dla kogoś, kto umiera z głodu. W pewnym sensie te buty są dla niej ważniejsze niż ludzkie życie. Wszyscy zabijamy, żeby uczynić nasze życie wygodniejszym. Nie przedstawiamy tego w taki sposób, jednak to właśnie robimy.”

Wciągający, klimatyczny, wielowątkowy thriller psychologiczny, z elementami sensacji, kryminału i powieści obyczajowej. Nieoczekiwane zwroty akcji sprawiają, że trudno oderwać się od lektury. A fabuła dostarcza czytelnikowi wielu emocji.

Spokoju, przy tej książce zdecydowanie nie da się zachować.

"Jeśli patrzy się na coś z boku, łatwo wygłaszać nieprzemyślane i niepochlebne sądy."

Książka daje do myślenia, szczególnie jeśli chodzi o relacje rodzice – dorastające dziecko, a także kwestie związane z Internetem, rzeczywistością wirtualną, jak również zaufaniem do innych osób czy konsekwencjami podejmowanych decyzji i wyborów.

Warto przeczytać.


Więcej thrillerów znajdziecie w księgarni Taniaksiazka.pl.


5 komentarzy:

 1. Miałam okazję zapoznać się z tą lekturą i także wywarła na mnie spore wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie miałam okazji jej czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety nie miałam okazji trafić na ta ksiazke ale wydaje sie byc bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię książki tego autora, choć czytałam ich zaledwie kilka.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytałam dawno Cobena. Mam wrażenie, że pisze książkę za książką. Nie wiem, czy z pożytkiem dla wartościowej lektury.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)