poniedziałek, 4 kwietnia 2022

Stacja jedenasta. Emily St. John Mandel

 

„ (…) świat dorosłych jest pełen duchów. (...) ludzi, którzy wiodą takie życia, a nie inne i są tym tak zawiedzeni. (...) Zrobili wszystko, czego od nich oczekiwano. Chcieliby zrobić coś innego, ale już nie mogą, bo mają kredyt, dzieci, milion innych spraw. Tkwią w pułapce.”


Oryginalna, mroczna, błyskotliwa powieść rozgrywająca się w niezwykłych dniach upadku cywilizacji.

„Stacja Jedenaście”, którą znajdziecie w księgarni taniaksiazka.pl, to wielowymiarowa, refleksyjna, nastrojowa historia, której akcja toczy się w różnych czasach i miejscach.

Wyłania się z niej przejmująca refleksja nad kruchością ludzkiego życia. Skłania też do zastanawiania się nad tym, jak często nie doceniamy czegoś lub kogoś, dopóki tego nie stracimy...


Kirsten Raymonde nigdy nie zapomni tego wieczoru, kiedy Arthur Leander, słynny hollywoodzki aktor, doznał ataku serca na scenie podczas przedstawienia Króla Leara.

Tej samej nocy w mieście wybuchła zabójcza pandemia grypy, która w ciągu kilku tygodni doprowadziła do końca cywilizacji, jaką znamy.

"Grypy pojawiały się co sezon, ale były to słabe, nieudolne wirusy, które zabierały tylko bardzo starych, bardzo młodych i bardzo chorych. I wtedy nadszedł prawdziwy wirus niczym anioł zemsty, nie do pokonania, drobnoustrój, który zredukował populację upadłego świata o ile? Nikt już wtedy nie prowadził statystyk, ale powiedzmy, moi mili, że o 99,9%. Przeżyła jedna na dwieście pięćdziesiąt, może trzysta osób?"

"Po gwałtownej epidemii nastąpił długi okres szoku. Przez pierwsze lata, jeszcze zanim ludzie zrozumieli, że nie ma miejsca, do którego mogliby się udać i w którym wciąż trwałoby życie, jakie znali, wszyscy podróżowali. W końcu jednak zaczęto osiedlać się gdzie się tylko dało."

Dwadzieścia lat później Kirsten podróżuje od osady do osady tego odmienionego świata z niewielką trupą aktorów i muzyków. Nazwali się Wędrowną Symfonią i starają się dopomóc w ocaleniu resztek sztuki i człowieczeństwa.

"Byli jak mała świeczka tląca się w nieprzepastnej ciemności."

Kiedy jednak docierają do Świętej Debory Nad Wodami, spotykają tam groźnego proroka, którego działania zagrażają istnieniu zespołu.

"Patrzyłem na mój zniszczony dom i starałem się wymazać z pamięci słodycz życia na Ziemi."

Powieść jest emocjonalna, refleksyjna, piękna i niezwykle ciekawa. Zaskakuje bardzo pozytywnie. Skupia się na relacjach, uczuciach i emocjach. Pokazuje całą złożoność ludzkiej psychiki, a zwłaszcza siłę człowieka mimo przeciwności losu. Nie liczy się jednak tylko przetrwanie. Człowiek potrzebuje do życia czegoś więcej.

"Co stracili po upadku? Prawie wszystko, prawie wszystkich, ale wciąż istniało piękno."

W książce nie brak świetnych cytatów. Na pewno wiele z nich skłoni nas do refleksji.

"Piekło to brak ludzi, za którymi tęsknisz."

"Nie wiesz dokąd zmierzasz, dopóki tam nie trafisz."

Bardzo polecam.

To naprawdę dobra literatura.


Więcej zagranicznych powieści znajdziecie na taniaksiazka.pl.

1 komentarz:

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)