poniedziałek, 25 kwietnia 2022

Komiksy dla dziewczyn: Enola i niezwykłe zwierzęta, Diabełki oraz Delisie

 

Komiksy, które jako osobna forma wydawnicza swoje życie rozpoczęły na przełomie XIX i XX wieku, fascynują niezmiennie kolejne pokolenia. Mają one swoich fanów w każdym wieku.

Wiele dziewczyn lubi czytać komiksy, jednak większość z tego typu wydawnictw jest skierowana bardziej do chłopaków, choć też oczywiście wszystko zależy upodobań młodych czytelników.

Wydawnictwo Egmont w swojej ofercie ma jednak tak wiele ciekawych pozycji, że każdy bez względu na płeć i wiek, może znaleźć coś dla siebie.

Dziś przegląd komiksów skierowanych głównie do dziewcząt od ok. 7/8 roku życia, ale nie tylko oczywiście.


Życie ma smak! Delisie. Tom 1

Ta nowa seria przenosi czytalników do cudownego świata Delisi – dziewczynek, które są uosobieniem potraw, jakie wszyscy znamy i lubimy. Młoda kucharka Ramen wraz ze swoją rodziną, należącą do Makaronów, prowadzi restaurację w małym miasteczku Alakart. Poznajemy też koleżanki Ramen m.in. Mysiego Melona, która prowadzi butik z ciuchami, Truskawkę w Czekoladzie, która ma swój zespół rockowy, oraz Tiramisu – najbardziej wybredną smakoszkę świata. Bohaterki rozwijają swoje pasje i kariery, co chwila pakując się w nowe, zwariowane perypetie.

Album składa się z krótkich humorystycznych historyjek, które zarówno treściowo, jak i graficznie wyróżnia nieprzeciętna wyobraźnia autorów.

Autorką rysunków jest Magdalena „Meago” Kania, graficzka 2D specjalizująca się głównie w ilustracjach w stylu cartoonowym i azjatyckim. Scenariusz napisał Maciej Kur, autor takich serii jak „Kajko i Kokosz – Nowe Przygody” oraz „Lil i Put”. Oboje stworzyli razem także bardzo dobrze przyjęty przez polskich czytelników komiks „Emilka Sza”.Enola i niezwykłe zwierzęta. Tom 1

Początek przygodowej serii dla dzieci o Enoli, niezwykłej weterynarce specjalizującej się w pomaganiu stworom z baśni i legend. Pierwszy album zbiorczy zawiera dwa tomy oryginalne: „Niesforny gargulec” i „Na ratunek jednorożcom”.

Enola jest gotowa ruszyć na koniec świata, aby ratować dziwne istoty będące w potrzebie lub niebezpieczeństwie. Pewnego dnia zostaje wezwana do miasteczka, gdzie gargulec zdobiący dach kościoła ciągle oblewa wodą ludzi wychodzących z mszy. Co poradzić na niegrzeczne zachowanie potworka? Może Enola znajdzie sposób. Zaraz potem będzie musiała pomóc jednorożcom, które mają poważne kłopoty!

Scenarzystą „Enoli” jest Joris Chamblain, współautor wielu opowieści dla dzieci, w tym znanych polskiemu czytelnikowi „Pamiętników Wisienki”. Lucile Thibaudier to publikująca od kilku lat graficzka, która zdobyła uznanie rysunkami do komiksów napisanych właśnie przez Chamblaina, m.in. do cyklu „Sorcières sorcières”.Diabełki. Zabawy nie z tej ziemi. Tom 1

„Diabełki” to bestsellerowa seria, która we Francji od kilkunastu lat cieszy się wielką popularnością i jest wysoko oceniana przez czytelników i branżę. Druga część cyklu została w 2005 roku wyróżniona nagrodą na Festiwalu Komiksu w Angoulême w kategorii Komiks dla młodych odbiorców.

Tytułowi bohaterowie to zwariowane rodzeństwo. Nina i jej brat Tomek to rozrabiaki, prawdziwe „diabełki” - jak mówi do nich mama. Niektóre wygłupy i pomysły wprowadzają w życie razem, zwłaszcza kiedy chcą przechytrzyć rodziców albo udowodnić, że ich ponury sąsiad to niebezpieczny przestępca, jednak częściej robią sobie nawzajem na złość.

Ich pełne humory perypetie gwarantują czytelnikowi gromki śmiech od pierwszej do ostatniej planszy.Jeśli szukacie komiksów dla córki, młodszsej siostry czy kuzynki, to polecam te, jak też i inne z Wydawnictwa Egmont.

A Wy lubicie komiksy?


Komiksy możecie kupić na stronie: https://egmont.pl/ksiazki
Warto też odwiedzić IG wydawnictwa: instagram.com/harperkids_polska
Oraz FB: facebook.com/KsiazkosferaHarperKids

5 komentarzy:

  1. Miałam okazję zapoznać się z tymi publikacjami i są naprawdę świetne.

    OdpowiedzUsuń
  2. Takie komiksy muszą mega wciągać dzieci w lekture

    OdpowiedzUsuń
  3. Widzę że komiksy cieszą się coraz większą popularnością, chętnie podrzucę je córkom

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)