czwartek, 31 marca 2022

Królowa głodu. Wojciech Chmielarz

 

"Tymczasem w głębi lasów budzi się nowa siła-potężna, obłąkana, żądna ludzkiego mięsa i zemsty."


"Królowa głodu", którą znajdziecie w księgarni taniaksiazka.pl, to niepokojące, a zarazem brawurowe połączenie postapokalipsy, horroru, science fiction, westernu i fantasy. Prawdziwy kalejdoskop gatunków.

Wojciech Chmielarz w tej książce pokazał zupełnie nowe oblicze.

Wykreowany niesamowity, ale i niebezpieczny, surowy świat, w którym panuje chaos. Choć ma on fundamenty naszej rzeczywistości, to został ukazany z całkowicie inną perspektywą.

Książka ma mroczny klimat, momentami jest brutalna, pełno tu też tajemnic i zaskakujących zwrotów akcji. Nie zabrakło też oryginalnych, barwnych, często niejednoznacznych bohaterów. Wszystko to sprawia, że nie sposób się oderwać od czytania.


Dwadzieścia lat po tym, jak Księstwo Kuźni Zachodu upadło pod naporem sił Korporacji, zdradzone i opuszczone w decydującej chwili przez sojuszników, jego dawne tereny wciąż pozostają ponurym pasem ziemi niczyjej. Ludzi pamiętających czasy wojny pozostało niewielu – ci, którzy jakimś cudem przetrwali rzeź, padali ofiarą grasujących w lasach ogromnych żlebodźwiedzi, rozprzestrzeniającej się nieuleczalnej zarazy, ale też zwyczajnego głodu. W końcu przesiąknięte krwią poległych ruiny państwa stały się domem głównie dla przybywających z daleka poszukiwaczy patroszących okolicę kawałek po kawałku w pogoni za żywmetalem, rzadkim i cennym kruszcem o wyjątkowych właściwościach, którego nawet wątła obietnica wystarcza, by przyprawić o pozbawiający zdrowego rozsądku obłęd wszystkich podążających za wizją szybkiego wzbogacenia.

Do takiego miejsca przybywa młody Holender Bram Huygens. Bez towarzyszy, bez karawany, bez bagaży i bez jakiegokolwiek sprzętu do wydobywania. Nie chce mówić o tym, kto i po co przysłał go do osady żyjącej z poszukiwaczy cennego kruszcu, ale nikogo to nie dziwi – tutejsi nie są zbyt otwarci. Miniona wojna, która nie wzięła się znikąd, jest pokłosiem chaosu zrodzonego po apokalipsie. Bramowi powierzono misję, od której zależy przyszłość dawnego księstwa i jego mieszkańców. Wkrótce Bram przekona się, że w Kaźni każdy ma swoje sekrety, a niektóre z nich są śmiertelnie groźne. Zwłaszcza jeśli za przeciwnika ma się lokalnego szeryfa…

Tymczasem w głębi lasów budzi się nowa siła – potężna, obłąkana i żądna zemsty.

Lektura wciąga od pierwszej strony i mocno działa na wyobraźnię. Autor łamie schematy i świetnie łączy różne gatunki.

Jeśli szukacie czegoś innego i niebanalnego, to warto sięgnąć po tę książkę.


Po więcej fantastyki zapraszam do księgarni taniaksiazka.pl.


4 komentarze:

 1. Siostra bardzo lubi twórczość tego autora i jestem ciekawa jej wrażeń.

  OdpowiedzUsuń
 2. Paulina Kwiatkowska31 marca 2022 18:19

  W przyszłości chętnie skuszę się na tę lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dam się skusić, bo brzmi znakomicie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety nie miałam jeszcze przyjemności poznać twórczości tego autora. Może czas nadrobić, bo po recenzji wnioskuję iż może mi się spodobać

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)