poniedziałek, 7 lutego 2022

Latarnicy. Emma Stonex

 

„Miałem wrażenie, że im więcej czytam, tym bardziej wolny staje się mój umysł, a jeśli ma się wolny umysł, to nieważne, co się dzieje wokół.”


"Latarnicy" to odurzająca i trzymająca w napięciu historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, które miały miejsce w 1900 roku na wyspie Eilean Mòr u wybrzeży północno - zachodniej Szkocji. Trzech latarników pełniących tam wartę i czekających na zmianę zniknęło bez śladu. Podobno, gdy na wyspę przypłynęła kolejna grupa zastali zamknięte drzwi latarni, a w środku na stole stały talerze z przygotowanym posiłkiem, krzesło było przewrócone, a zegar stanął. Nikogo jednak w środku nie było. Wyspa została dokładnie przeszukana lecz nikogo nigdy nie znaleziono...

Ta historia do dziś budzi emocje i rodzi mnóstwo pytań i spekulacji.

Autorka, Emma Stonex, również była nią zafascynowana. Postanowiła zatem ją opisać i zinterpretować, proponując własne wyjaśnienie tych wydarzeń.


Nadzwyczajna i literacka opowieść o miłości oraz żalu a także próbie zrozumienia, jak strach potrafi zatrzeć granice między rzeczywistością a wyobrażeniem.

Książkę "Latarnicy” możecie kupić w księgarni taniaksiazka.pl.


Rok 1972. Trzech latarników zniknęło z wieży morskiej w Kornwalii, odległej o mile od brzegu. Drzwi wejściowe są zamknięte od wewnątrz, stół nakryty do posiłku, a dwa zegary zatrzymały się o godzinie 8:45. Dziennik jednego z nich opisuje potężną burzę, ale przez cały tydzień na niebie nie pojawiła się ani jedna chmura.

Rok 1992. Autor powieści przygodowych Dan Sharp pragnie rozwikłać tajemnicę zniknięcia trzech mężczyzna z Maiden Rock. Młody powieściopisarz nawiązuje kontakt z wdowami po zaginionych latarnikach. Jest przekonany, że tę sprawę da się rozwiązać. Ale prawda może wyjść na jaw dopiero w konfrontacji z najgłębiej skrywanymi lękami…

"Ludzie uwierzą we wszystko, a jeśli mają wybór między kłamstwem a prawdą, wolą kłamstwo, bo zwykle jest bardziej interesujące."

Bardzo ciekawa, intrygująca, fascynująca, klimatyczna, lekko mroczna, zagadkowa historia. Ciężko tę książkę skategoryzować i włożyć w jakieś ramy. Ciężko ja również jednoznacznie ocenić. Uważam jednak, że zdecydowanie warto po nią sięgnąć. Jest to coś innego. Autorka wciąga nas coraz głębiej w gęstą atomosferę opowieści, prowadząc do rozwiązań tej tajemniczej zagadki.

Jeśli zaintrygował Was opis, to zdecydowanie jest to książka dla Was. 

„(…) morze ma dwie twarze. Trzeba zaakceptować obie, (…), dobrą i złą, i od żadnej nigdy się nie odwracać”.

 

Więcej zagranicznych powieści znajdziecie w księgarni taniaksiazka.pl 


5 komentarzy:

 1. Zapowiada się idealnie na wolny czas, więc będę miała ją na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 2. Paulina Kwiatkowska7 lutego 2022 09:22

  Skoro to coś innego to tym bardziej jestem ciekawa tego wydania.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe, czy by mi się spodobała.

  OdpowiedzUsuń
 4. Płynęłam przez powieść z ogromną przyjemnością. :) Uwielbiam książki Echa, każda inna, nieszablonowa, zmuszająca do refleksji, bez względu na to, jaki klimat gatunkowy w niej panuje. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Na tę książkę chętnie się skuszę, ale nie wiem jeszcze, kiedy bo mam straszne zaległości w czytaniu ❤️

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)