poniedziałek, 28 lutego 2022

Dziewczyna z Paryża. Kristy Cambron

 

"Uśmiechała się pod nosem. W świecie ogarniętym wojną, rządzonym surowymi nazistowskimi zasadami, ale pełnym nadmiernego przepychu tylko dla wybranych, sztuka podstępu pozostała żywa."


“Dziewczyna z Paryża” to wzruszająca, pełna emocji powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, w której głównymi bohaterkami są zwyczajne-niezwyczajne kobiety działające w ruchu oporu w okupowanej przez Niemców Francji.

Poznacie tu niesamowite losy dzielnych paryżanek, których życie całkowicie zmienił wybuch wojny.

“Dziewczynę z Paryża” znajdziecie w księgarni taniaksiazka.pl


Czy miłość i piękno przetrwają czas okupacji?

Paryż, rok 1939. Miasto Świateł ogarnia mrok. Dla Sandrine Paquet wojna zmieniła wszystko. Jej mąż zaginął na froncie, a szczęśliwe, pełne blasku życie stało się jedynie mglistym wspomnieniem. Tymczasem z polecenia nazistów Sandrine kataloguje dzieła sztuki kradzione żydowskim rodzinom, w tajemnicy przekazując informacje na ich temat francuskiemu ruchowi oporu. Pewnego dnia otrzymuje skrzynkę zawierającą suknię Chanel z zagadkową wiadomością…

"Była pewna, że koszmarne wspomnienia powróciły i nawiedzają go nocami niczym duchy. [...] Ocalał, choć wielu się to nie udało. Teraz uznał pewnie, że świat znów pogrążył się w ciemności. Bał się. I miał do tego prawo. Według niego ci, którzy polegli, poświęcili życie na próżno."

Lila de Laurent, krawcowa dotychczas pracująca w domu mody Chanel, z dnia na dzień traci pracę – firma zamyka się w chwili, gdy do Paryża wkraczają Niemcy. Szykowne bale, praca u słynnej projektantki, uczucie do René Touliarda zastępują wojenna rzeczywistość, codzienna walka o przetrwanie i świadomość, że dawny ukochany kolaboruje z wrogiem. Wkrótce pod pretekstem szycia kreacji dla żon i kochanek niemieckich żołnierzy, krawcowa zbiera informacje, które mogą zaważyć na losach Francji.

„Nad kobietami z Paryża zawisło fatum. Każda musiała wybrać swoja ścieżkę, a podążając za nią- zapomnieć o emocjach i wyhodować grubą skórę”.


"Dziewczyna z Paryża" to niezwykle poruszająca, piękna historia o poświęceniu, patriotyzmie, walce o przetrwanie, lojalności, miłości i odwadze.

Akcja powieści rozgrywa się w latach 1939-1944 ale ukazane tutaj zdarzenia nie są przedstawione chronologicznie. Fabuła jest prowadzona dwutorowo.

Śledzimy na przemian losy dwóch bohaterek, które w końcu się ze sobą splatają  za sprawą nietypowego dzieła sztuki, a mianowicie sukni z domu mody Chanel.

Książkę czyta się bardzo dobrze, ale wymaga pewnego skupienia.

Mamy tu dość sporo wątków, postaci, różnego typu informacji.

Na uwagę zasługuje też doskonały warsztat pisarski, piękny język oraz misternie poprowadzona, bardzo ciekawa fabuła.

Zdecydowanie polecam.


Więcej zagranicznych powieści znajdziecie w księgarni taniaksiazka.pl 

7 komentarzy:

 1. Lubię taką literaturę. Zapisuję sobie tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 2. Może się za nią rozejrzę ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Polecę ją siostrze, powinna jej przypaść do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 4. "Doskonały warsztat pisarski" - to brzmi bardzo zachęcająco!

  OdpowiedzUsuń
 5. sporo słyszałam o tej książce i jak tylko będę miała wolniejszą chwilę to na pewno po nią sięgnę

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)