niedziela, 5 grudnia 2021

Trzy siostry. Heather Morris

 

„...-ale wczoraj ty... - wczoraj było całe życie temu.”


„Trzy siostry” Heather Morris, autorki „Tatuażysty z Auschwitz” z to bez wątpienia mocna, niezwykła, poruszająca, bolesna, ale zarazem piękna historia trzech kobiet, którym przyszło żyć w okrutnych czasach.

Dwie z sióstr mieszkają obecnie w Izraelu, otoczone rodziną i przyjaciółmi.

Wybrały właśnie Heather Morris, aby opowiedziała ich historię.

„Trzy siostry” znajdziecie w księgarni taniaksiazka.pl.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Marginesy.


Gdy Cibi, Magda i Livi były dziećmi, obiecały ojcu, że zostaną razem bez względu na wszystko. Wiele lat później, podczas drugiej wojny światowej, naziści wywożą szesnastoletnią Livi do Auschwitz. Jej starsza siostra Cibi wyrusza za nią – zamierza ją ochronić lub umrzeć przy niej. Magda natomiast ukrywa się w rodzinnym mieście na Słowacji, ale w końcu zostaje schwytana.

„Chcę, żebyście obiecały mi i sobie nawzajem, że każda z was zawsze będzie dbać o siostry. Że zawsze będziecie troszczyć się o siebie nawzajem, bez względu na wszystko. Że nie pozwolicie, by cokolwiek was rozdzieliło”.

W horrorze obozu zagłady trzy piękne siostry spotykają się ponownie.

Kobiety choć żyją w najgorszym koszmarze, są razem. Składają sobie kolejną obietnicę: że będą żyć. Ich walka o przetrwanie wyrwie je z piekła Auschwitz, lecz najpierw będą musiały przetrwać marsz śmierci przez rozdartą wojną Europę, by ostatecznie trafić do ojczyzny, teraz pod rządami komunistów. Zdeterminowane, żeby zacząć od nowa, wyruszają w kolejną podróż – do Izraela.

Obozowa literatura nie jest łatwa w odbiorze. Opisy wywołują mnóstwo emocji, człowiek nie jest w stanie zrozumieć ogromu cierpienia, jakiego doświadczyli ludzie w obozach koncentracyjnych czy w czasie walk…  Historia daje jednak promyk nadziei i wiary w ludzi mimo wszystko...

Książkę czyta się z zapartym tchem i ze ściśniętym sercem, jednocześnie podziwiając odwagę oraz siłę sióstr. Dopingujemy im też podczas prób odnalezienia się w nowej, powojennej rzeczywistości.

Świetna, niezwykle ciekawa, wywołująca silne emocje książka.

Więcej bestsellerów znajdziecie na taniaksiazka.pl.

6 komentarzy:

 1. Mam te książkę i jestem bardzo poruszona. To nie pierwsza tego typu książka, którą czytam. Literatura obozowa jest tą, która bardzo mnie interesuje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Siostra dopiero będzie się z nią zapoznawać, jestem ciekawa jej wrażeń.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdecydowanie nie dla mnie... Przeraża mnie to co człowiek może zrobić człowiekowi...

  OdpowiedzUsuń
 4. zraziłam się do tej autorki po tatuażyście. Historia na pewno ciekawa, nadająca się na hollywodzką ekranizację, ale niestety nie mająca zbyt wiele wspólnego z prawdą

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj to nie moje literackie kierunki, zazwyczaj niemal wszystko po co sięgam to literatura faktu, ale wśród pań zapewne znajdzie swoje uznanie ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dla mnie temat za ciężki, ale książka jak najbardziej wartościowa.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)