niedziela, 7 listopada 2021

Egzekucja. Joanna Chyłka T. 14. Remigiusz Mróz

 

„Martwienie się to niepotrzebny sposób na zużywanie wyobraźni.”


Remigiusz Mróz ani na chwilę nie zwalnia tempa. Tworzy książki w różnych gatunkach literackich - nie obca mu powieść historyczna, thrillery prawnicze, powieści science fiction czy kryminały, których do tej pory stworzył najwięcej.

Jest obecnie „najpłodniejszym” polskim pisarzem wydającym najwięcej książek w ciągu roku, a także jednym z najbardziej rozpoznawalnych twórców, któremu udało się zachęcić do sięgnięcia po jego kryminały czy powieści sensacyjne, nawet tych, którzy prawie w ogóle nie czytają.

Jego cykl kryminałów prawniczych z Joanną Chyłką zaintrygował świat filmu i od pewnego czasu możemy oglądać serial, nakręcony na podstawie tej serii.

Seria z Chyłką uznawana jest za jedną z najlepszych w dorobku Remigiusza Mroza.

Najnowsza książka "Egzekucja", która dostępna jest w księgarni taniaksiazka.pl, wciąga od pierwszej strony, tempo akcji jest bardzo dynamiczne, nie brak tu też nagłych, zaskakujących zwrotów akcji.

Ta część jest jednak nieco inna od poprzednich, gdyż bliżej jej bardziej do powieści obyczajowej niż kryminału czy thrillera. Autor skupił się bardziej na osobistym życiu prawniczki. Jej relacji z Zordonem oraz różnych problemach, z którymi bohaterka zmagała się w przeszłości lub obecnie. Nie zabrakło też oczywiście Langera oraz konsorcjum, którego wątek już we wcześniejszych częściach został rozpoczęty.


Niewiele w literaturze polskiej jest takich postaci kobiecych jak Joanna Chyłka. W prawniczym świecie pełnym mężczyzn w niczym im nie ustępuje. Mocna osobowość, inteligentna, nie bojąca się wyzwań, bezkompromisowa, przekraczająca granice, mistrzyni ciętej riposty, po prostu twarda babka.

Ma jednak i swoje słabości.

Pierwszą są papierosy, drugą siostrzenica. A od pewnego czasu też i trzecią...

„- Zawsze wychodziłam z założenia, że miłość jest oddawaniem komuś do ręki broni, którą może cię unicestwić. Przy tobie zrozumiałam, że tak nie jest. To nie broń, tylko tarcza, która chroni cię przed wszystkim, co na świeci złe. A nawet jeśli tak nie jest, to i tak nie ma znaczenia, bo ufam ci na tyle, żeby dać ci tę broń i mieć pewność, że nigdy jej nie użyjesz.”

Minęły trzy miesiące, od kiedy Kordian Oryński zaginął. Przez cały ten czas Chyłka robiła wszystko, by go odnaleźć, ale nie natrafiła na żaden ślad.

Prawniczka nie zamierza jednak się poddawać. Aby zapewnić sobie fundusze na dalsze poszukiwania, prowadzi biuro porad prawnych i mimo że nie może sama reprezentować klientów przed sądem, nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystywała do tego kogoś innego. Jednocześnie stara się doprowadzić do uchylenia decyzji sądu dyscyplinarnego o usunięciu jej z zawodu.

Nic nie wskazuje na to, by w którejkolwiek ze spraw udało jej się odnieść sukces – aż do momentu, kiedy zgłasza się do niej policjant oskarżony o zabójstwo cywila…

 „Poczucie straty osoby bliskiej powinno być jak fale, które na przemian przybijają do brzegu i od niego odbijają - Chyłka miała jednak wrażenie, że znajduje się w samym środku nieustającego sztormu.”


Jedna z ciekawszych części z cyklu Joanna Chyłka. Warto po nią sięgnąć.

Przeczytaliście jakąś książkę Mroza? Jakie są Wasze wrażenia?


7 komentarzy:

 1. Czytałam poprzednie tomy, ten też już czeka w kolejce na przeczytanie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam serdecznie ♡
  Muszę koniecznie przeczytać! Wspaniała recenzja :) Zacznę od pierwszego tomu :)
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna kolekcja książek na zdjęciu! Klimaty nie moje, ale wiem komu mogę polecić :)

  OdpowiedzUsuń
 4. cały czas się wzbraniam przed tym autorem, moim zdaniem jest go po prostu za dużo

  OdpowiedzUsuń
 5. Kolekcja książek w tle robi wrażenie. Niestety co do samego Pana Mroza to zdecydowanie nie moja bajka, ale dobrze, że tobie się podobało :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Do egzekucji jeszcze nie doszłam, ale serię z Chyłką bardzo lubię!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)