sobota, 6 marca 2021

Nie jesteś tym, co masz. Peter Walsh. Recenzja książki.


Jesteście osobami, które żyją w minimalistycznym otoczeniu, czy raczej lubicie otaczać się różnymi przedmiotami, z którymi potem trudno Wam się rozstać?

Mnie daleko do minimalistki. Ale jednocześnie nie chcę żyć w przestrzeni, gdzie jest bardzo dużo przedmiotów - ubrań, zabawek, przeróżnych bibelotów. Staram się znaleźć złoty środek, ale zdarza mi się (choć już dość rzadko), że skuszę się na coś, co wcale nie było mi potrzebne. Regularnie robię też przegląd szafy, domowej biblioteczki czy różnych dziecięcych akcesoriów i pozbywam się (choć czasem z bólem serca) przedmiotów, których już z różnych powodów nie potrzebuję.

Wiele osób zmaga się z nadmiarem rzeczy. W każdą sobotę ścierają kurze z arsenału bibelotów, których nie mają serca wyrzucić. Z szafy wysypują się ubrania, a mimo to wciąż nie mają co na siebie nałożyć. Albo mają w domu pudło/szafkę/karton wstydu, w którym trzymają całą górę rzeczy do przejrzenia. Pragną uporządkować przestrzeń wokół siebie, ale nie wiedzą od czego zacząć. 

Poradnik "Nie jesteś tym, co masz" z księgarni TaniaKsiazka.pl, pozwala spojrzeć z innej perspektywy na przedmioty, które mamy w domu.

Autor, Peter Walsh, w swojej książce skupia się na emocjach, których przepracowanie przy pozbywaniu się rzeczy jest dużym wyzwaniem i niezwykle cennym doświadczeniem. W delikatny i motywujący sposób tłumaczy, jak uporządkować swoją przestrzeń bez poczucia winy, za to z otwartością na nowe pozytywne przeżycia. Prowadzi przez proces redukcji posiadanych przedmiotów pomaga zrozumieć, że nie jesteśmy tym co mamy, a tym, co czujemy.

Otwiera też oczy na fakt, że nie jesteśmy nieśmiertelni. Niby każdy o tym wie, ale rzadko się zastanawiamy nad tym, co i ile rzeczy, chcemy pozostawić po sobie.

W książce znajdziemy wiele praktycznych wskazówek, np. jak przeprowadzić aukcje, wyprzedaże garażowe, sprzedaże internetowe, sprawy spadkowe i inne.

Dodatkowo w każdym rozdziale mamy liczne, bardzo ciekawe i pomocne ćwiczenia, które pomagają w ogarnięciu przestrzeni jak i w uporządkowaniu emocji pojawiających się, czasem w zupełnie niespodziewanych momentach, podczas rozstawania się z różnymi rzeczami.

Bardzo interesujący i dobrze napisany poradnik. Nawet jeśli nie lubicie tego typu pozycji, to ta może was zaciekawić i naprawdę pomóc.

Tę książkę, jak i wiele innych ciekawych nowości, min. poradniki znajdziecie w księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl.

11 komentarzy:

 1. Brzmi ciekawie, też staram się regularnie robić czystki, choć wydaje mi się że to nic nie daje 🙃

  OdpowiedzUsuń
 2. To chyba książka dla mnie. Strasznie obrastam w rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
 3. W tym roku dość często sięgam po poradniki, więc będę miała go na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapowiada się ciekawie. Ja często rzeczom przypisuje sentymentalna wartość i potem ciężko mi się z nimi rozstać.

  OdpowiedzUsuń
 5. ooo! to by była pozycja dl amnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziś robiłam porządki, oddałam sąsiadce ogromną torbę ze swoimi nieużywanymi rzeczami :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Obrastam jedynie w książki, pozostałe przedmioty z chęcią przekazuję innym, jeśli już są mi niepotrzebne. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zapowiada się całkiem ciekawa lektura, więc zapisuję sobie tytuł

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie lubię poradników i monopolu na wszystkie mądrości.
  Ten zapowiada się interesująco. Nie jestem typem zbieracza bibelotów, ale mam rzeczy z którymi trudno się rozstać. Bo to cenne pamiątki dla mnie, chociaż żadnej wartości materialnej nie mają.
  Jeżeli to interesujący poradnik i dobrze napisany, chętnie przeczytam. Muszę usunąć sporo rzeczy ze swego otoczenia.
  Dzięki za polecenie.
  Irena - Hooltaye w podróży

  OdpowiedzUsuń
 10. UPS! Coś czuję że z tą książką może wreszcie posprzątałabym strych... Pełno tam szpargałów które kiedyś "na pewno" jeszcze się przydadzą.

  OdpowiedzUsuń
 11. Super książka, Polecam :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)