niedziela, 30 czerwca 2019

Kiedy zacząć kompletować wyprawkę dla dziecka?

Kompletowanie wyprawki dla noworodka, choć jest przyjemnym, dostarczającym przyszłym rodzicom wielu pozytywnych emocji, zajęciem, to jednocześnie stanowi też duże wyzwanie. Zwłaszcza gdy oczekujemy pierwszego dziecka.
Wiele par zastanawia się też kiedy zacząć kompletować wyprawkę.
Niektórzy, szczególnie przyszłe mamy, odczuwają nieodpartą ochotę na zakup ubranek czy innych akcesoriów niemowlęcych, niemal zaraz po potwierdzeniu ciąży u lekarza. Inni z różnych przyczyn, wolą zaczekać prawie do samego porodu.

Czasami w najbliższym otoczeniu kobiety ciężarnej panuje przekonanie, iż nie należy zbyt wcześnie kompletować wyprawki dla noworodka, co w większości spowodowane jest dawnymi przesądami, które jednak nie znajdują pokrycia w rzeczywistości. Nie warto się nimi przejmować, tylko kierować się własną intuicją oraz zdrowym rozsądkiem.

Zwlekanie z zakupami może się bowiem skończyć brakiem gotowości na przyjście na świat malucha.


Jak pokazuje kalendarz ciąży, najwięcej porodów odbywa się między 38 a 40 tygodniem ciąży. Czasami jednak dziecko może pojawić się nieco wcześniej.
Brak kompletnej wyprawki sprawia, iż niezbędne akcesoria dla dziecka będą wybierane i kupowane na szybko, co może się skończyć niezadowoleniem zarówno ze strony rodziców, jak i samego noworodka, któremu nie do końca będą dobrze służyły nabyte rzeczy.

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, to najkorzystniejszym czasem na rozpoczęcie kompletowania wyprawki jest połowa drugiego oraz początek trzeciego trymestru. Jest to zazwyczaj czas, gdy większość mam przestaje odczuwać mdłości, ma więcej energii oraz odkrywa w sobie tzw. „syndromem wicia gniazda”, czyli silną potrzebę przygotowania miejsca dla swojej dziecka.
Po za tym jest to moment, gdy przyszli rodzice na badaniach połówkowych poznają już płeć dziecka, a to znacznie ułatwia zakup odpowiednich ubranek i innych rzeczy dla noworodka.

Kompletowanie wyprawki najlepiej rozpocząć od sporządzenia optymalnej listy zakupów. Takich wyprawkowych zestawień jest obecnie w internecie mnóstwo. Warto zapoznać się z kilkoma listami oraz zasięgnąć porady innych rodziców i spisać rzeczy, które na ten moment wydadzą nam się najbardziej potrzebne. Nie ma bowiem jednej idealnej listy. Co dla jednego rodzica (i dziecka) będzie niezbędnym gadżetem, dla kogoś innego okaże się zupełnie niepotrzebnym przedmiotem.

Część osób woli zrobić jedne, duże zakupy, kiedy to zostanie wybranych większość niezbędnych rzeczy, inni powoli kompletują wyprawkę przez cały okres ciąży. 


Warto też znaleźć taki sklep, w którym kupimy większość rzeczy z naszej listy. Zaoszczędzimy dzięki temu sporo czasu, ponieważ  będziemy mogli nabyć prawie wszystko w jednym miejscu.
Szeroką ofertę produktów dla małych dzieci ma sklep ancymon.com.pl.
Pomysł na Sklep Ancymon narodził się w głowie młodej mamy, poszukującej miejsca gdzie może znaleźć piękne rzeczy dla dziecka. Miejsca, w którym nie tylko można zrobić zakupy, lecz także dowiedzieć się więcej na temat produktów, sposobu ich użycia, gdyż młodym rodzicom bardzo łatwo zgubić się w gąszczu wszelakich dziecięcych gadżetów.
Właścicielka wiele godzin poświęca na wyszukiwanie użytecznych, potrzebnych, ułatwiających życie, czasem nawet niezbędnych produktów, które testuje wraz z bliskimi. Przejrzysty układ na stronie oraz praktycznie rozmieszczone kategorie ułatwią przyszłym rodzicom wybór odpowiednich rzeczy dla maluszka.

17 komentarzy:

 1. Ja będę kompletować całą wyprawkę w trzecim trymestrze ciąży :)

  OdpowiedzUsuń
 2. przydatny post dla przyszłych mam. może kiedyś bardziej mi się przyda, tymczasem nie mam dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 3. Póki co mnie to nie czeka, ale piękne są dodatki do pokoików dziecięcych ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajne miejsce :). Ja całe kompletowanie itp. mam jeszcze przed sobą :P

  OdpowiedzUsuń
 5. z pierwszym dzieckiem zaczęłam kompletować wyprawkę koło maja , a na wrzesień miałam termin. głównie przez wakacje kupowałam. teraz jestem w drugiej ciąży i póki co nie myślę o wyprawce. ciuchy mam, jedynie muszę dokupić kilka cieplejszych ciuszków, bo termin mam na zimę. łóżeczko mam, wanienkę też. sporo rzeczy mi zostało po pierwszym dziecku. jedynie co muszę kupić to wózek i nosidełko do auta, kosmetyki i ciuchy dla siebie - to z takich ważniejszych rzeczy. a z takich pierdół to mam ochotę na kokon do łózka, chociaż to zapewne zbędny gadżet na góra 3-4 miesiące, ale mi się podobają haha :D , chciałabym matę edukacyjną, bo przy pierwszym tego nie miałam i tak samo jakiś leżaczek-bujaczek, ale to są moje widzi-mi-się ! aa i przede wszystkim przy drugim dziecku chcę się zaopatrzyć w chustę do noszenia i próbować dzidzię w chuście nosić , już mojemu powiedziałam, że na warsztaty będziemy jechać :D

  OdpowiedzUsuń
 6. jak na razie mnie to nie dotyczy, ale kto wie jak bd potrzebować takich inf chętnie wróce do tego wpisu

  OdpowiedzUsuń
 7. z doświadczenia wiem, że warto zawczasu zbierać najpotrzebniejsze rzeczy bo nie wiadomo, kiedy dzieciątko przyjdzie na świat (u mnie to było totalne zaskoczenie, bo 7 miesiąc ciąży)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wpis wprost idealny dla kobiet w ciąży.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja już nie pamiętam jak to było u mnie, ale na pewno jakiś czas przed planowanym terminem. Terz do wyboru jest tyle pięknych rzeczy dla dzieci, do wystroju pokoju itd. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Pamiętam że ja po trochu kupowałam jak tylko weszłam w trzeci trymestr.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja na szczęscie takie przygotowania mam już za sobą. Z synem wyprawkę kupowałam od około 25 tyg ciązy, z córką zaczęłam od samego początku - i dobrze się złożyło bo od 24 tyg lezałam w szpitalu i urodzilam wcześniaka.

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetny post dla przyszłych mam. Ja wyprawkę zaczęłam kompletować jak tylko dowiedziałam się o ciąży :D

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja wyprawke kompletowałam w 5-6 miesiącu ciąży i to był odpowiedni czas. Kolejnym razem gdy będę musiała znów to robić zagladne do podanego sklepu

  OdpowiedzUsuń
 14. Moim zdaniem lepiej później niż za wcześnie (przesądy)
  Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 15. Kompletowanie wyprawki to bardzo ważna sprawa. Myślę, że Twój post przyda się wielu przyszłym mamom :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Jak wpadnę w Wir zakupów to chyba wydam Majątek :D

  OdpowiedzUsuń
 17. ja robiłam listy. kupiłam co najpilniejsze, a reszta to były prezenty...

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)