czwartek, 2 maja 2019

Zamiana. Rebecca Fleet


„Moje dwa życia toczą się równolegle do siebie, suną gładko jedno przy drugim, ale nigdy się nie dotykają.”


"Zamiana" jest powieściowym debiutem Rebecci Fleet. Książka ukazała się w piętnastu krajach i cieszyła statusem bestsellera.
To z jednej strony thriller psychologiczny, a z drugiej dramat obyczajowy.

Autorka opowiada historię małżeństwa przeżywającego kryzys.
Ona ma wrażanie, że tkwi w tym związku, tylko jedynie ze względu na dziecko. Jest zafascynowana młodszym kolegą z pracy, pragnie zapomnienia i zmiany w życiu.
On psychoterapeuta specjalizujący się w rozwiązywaniu... problemów małżeńskich! zmagający się z depresją i uzależnieniem od środków farmakologicznych.
"Tak wygląda życie. Podajemy cierpienie dalej, rozciągamy je, rozcieńczamy. Czekamy, aż tak bardzo się rozwodni, że stanie się prawie niewyczuwalne."
Urlop, który miał być odskocznią od codziennej rutyny i próbą naprawy ich relacji, staje się jednym wielkim rozczarowaniem. Małżonkowie decydują się na wypoczynek, polegający na zamianie mieszkań. Para trafia do domu o surowym wystroju, pozbawionym osobistych akcentów. W nim kobieta doświadcza dowodów przypominających o przeszłości i zaczyna dostrzegać różne rzeczy, które kojarzą się jednoznacznie z jej wielką miłością, o której jednak chciałby zapomnieć.


"Są rzeczy, które ranią człowieka na zawsze, od środka. Nie można tego wyleczyć, nie ma ucieczki. Jedyne, co można zrobić, to zakopać wspomnienia tak głęboko, żeby nie udało im się wydostać na powierzchnię"
Działania autodestrukcyjne podejmowane przez oboje małżonków. Prawdy skrywane przed bliskimi i życie oparte na kłamstwach. Ucieczka przed konsekwencjami popełnionego czynu. Nieoczekiwany zwrot akcji wprawia z zdumienie i podnosi emocje.


Narracja w tej powieści jest pierwszoosobowa – poznajemy wydarzenia głównie z perspektywy Caroline, ale również w niektórych momentach głos przejmuje jej mąż Francis oraz pewna tajemnicza postać, której tożsamość dopiero na końcu zostaje odkryta.

Akcja jest bardzo intrygująca, choć nie toczy się w szalonym tempie, to trudno się oderwać od tej książki. Prowadzona jest dwutorowo - obserwujemy zarówno bieżące wydarzenia, jak i te, które miały miejsce dwa lata wcześniej w 2013 roku.

„Zamiana” to bardzo ciekawy debiut. Jeśli lubicie dramaty obyczajowe z elementami thrillera, to z pewnością warto sięgnąć po tę książkę.
"Nie można się czegoś kurczowo trzymać i to zniszczyć. Przechowywać wspomnień, a jednocześnie liczyć na to, że pewnego dnia obudzisz się z wymazaną pamięcią... pielęgnować tego, co się ma, a przy tym chcieć potrzeć zapałką o draskę, zrobić krok w tył i patrzeć, jak wszystko płonie i eksploduje."

Zamiana. Rebecca Fleet
Wydawnictwo: Marginesy
Ilość stron: 320
Rok wydania: 2019

17 komentarzy:

 1. Myślę, że ta książka mogłaby mnie wciągnąć. Zapisuję sobie jej tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa fabula, mysle ze by mnie pochlonela :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa jestem co się wydarzy w domu do którego trafiło małżeństwo aby ratować swój związek. Co ich tam czeka?

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaciekawiłaś mnie. Chętnie bym ją przezytała, tylko kiedy czas znaleźć na to wszystko ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. jejku, piękne , zachwycające zdjęcia. książka na pewno trzyma w napięciu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę, że książka by mnie wciągnęła :) ale moją uwagę przykuła ta śliczna torebka :)

  OdpowiedzUsuń
 7. jej jaką ty masz piękną monsterę!! zazdro!!!
  co do książki chętne wpisze na listę

  OdpowiedzUsuń
 8. Fabuła interesująca jednak gatunek książki nie dla mnie

  OdpowiedzUsuń
 9. Choć rzadko sięgam po książki tego typu, to ta zapowiada się na tyle interesująco, że z chęcią ją kiedyś przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. coś czuję, że to odpowiednia ksiażka dla mnie!

  OdpowiedzUsuń
 11. lubię thrillery psychologiczne, zawsze mają zaskakujące zakończenia których nie sposób przewidzieć

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo ładne cytaty wybrałaś.Ja już nie pamiętam kiedy ostatnio czytałam książkę.Dużo czytam czasopism kobiecych.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Średnio lubię dramaty,choć ta książka mnie zaciekawiła.

  OdpowiedzUsuń
 14. Myślę że przypadnie mi do gustu

  OdpowiedzUsuń
 15. Książkę kojarzę, ale thrillery nie za dobrze na mnie wpływają, więc staram się je ograniczać ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)