czwartek, 9 maja 2019

Ratujmy Ziemię. Wielka księga zabaw oraz Basię i śmieci. Książki dla dzieci na temat ekologii z Wydawnictwa Egmont.

Ostatnio dużo się mówi na temat ekologii, zarówno pod względem lokalnym, jak i globalnym. Coraz więcej ludzi, w tym i dzieci, ma całkiem dużą świadomość ekologiczną. Zmieniają się nasze zachowania: segregujemy śmieci, oszczędzamy wodę, kupując dane produkty zastanawiamy się nad ich pochodzeniem, chodzimy na zakupy z własną siatką, ograniczamy używanie plastikowych słomek czy sztućców oraz ogólnie staramy się dbać o przygodę wokół.
Niestety i tak śmieci zalewają nas z każdej strony. Smutnych i przerażających zdjęć plaż pełnych plastiku czy zwierząt zaplątanych w reklamówki nie brakuje. Nadal wiele osób, firm, dużych koncernów podchodzi do tematu ekologii lekceważąco. Niektórzy też po prostu nie mają świadomości, że dane zachowania, tak bardzo szkodzą naszej planecie i w konsekwencji nam samym.
Dlatego mimo licznych akcji dotyczących ochrony środowiska i zaangażowania coraz większej ilości ludzi, pozytywne zmiany są tak mało widoczne...
Najgorszy jest atakujący nas z każdej strony plastik...

Młode pokolenie może jednak wiele zmienić, jeśli oczywiście nauczymy dzieci odpowiednich zachowań. Niestety, jak na razie, nie mówi się na temat ekologii zbyt dużo w szkołach - jest akcja sprzątania świata, sadzenia roślin czy godzina dla ziemi, ale to ciągle bardzo mało. Brakuje też odpowiednich materiałów edukacyjnych i książek.

Wydawnictwo Egmont wydało jednak ostatnio dwie ciekawe książki skierowane do dzieci, które pokazują w jaki sposób żyć bardziej ekologicznie i dbać o środowisko. Pomagają też budować poczucie odpowiedzialności za naszą planetę.

Książki „Ratujmy Ziemię. Wielka księga zabaw” oraz najnowsza część z serii Basia, w sposób ciekawy zachęcają dzieci i rodziców do rozmów na temat ekologii.Książka „Ratujmy Ziemię. Wielka księga zabaw” autorstwa Gaëlle Bouttier-Guérive przystępnie, językiem dostosowanym do możliwości i wrażliwości dzieci uświadamia, jak wygląda kondycja naszej planety oraz jakie są jej zagrożenia. Największą zaletą publikacji są jednak praktyczne ekologiczne porady, od których książka aż pęka w szwach.
Książka inspiruje do lepszego życia nie tylko dzieci, ale i dorosłych:
- pokazuje, jak żyć bardziej ekologicznie i dbać o środowisko,
- pomaga budować poczucie odpowiedzialności za naszą planetę,
- uwrażliwia na los roślin, zwierząt, ludzi, na nasze wspólne dobro.

Jest to książka edukacyjna, o tematyce ekologicznej, która uczy przez zabawę. Nie znajdziecie w niej nudnych pogadanek ani suchych wykładów.

Zawiera: 9 gier i zabaw, quizy, zgadywanki, wycinane pionki do gry planszowej.

Publikacja zachwyci dzieci kolorowymi obrazkami, od których trudno oderwać wzrok. Barwny świat z książki daje nadzieję, że mimo zagrożeń, przyszłość Ziemi rysuje się w kolorowych barwach.
Książka daje poczucie sprawczości – wszystko jest w naszych rękach. Możemy uratować Ziemię.
Zdecydowanie polecamy.


W książce „Basia i śmieci” mała Basia zainteresowała się problemem zaśmiecenia środowiska. „Myślałaś kiedyś o tym, że jesteś wielorybem?” – pyta mamę dziewczynka. Od tego przewrotnego pytania zaczyna się rozmowa o ekologii i brudnej stronie współczesnego świata. „Bo wieloryby nie mogą jeść torebek” – słusznie zauważa Basia. Dziewczynka odkrywa, że świat wokół niej nie jest tak różowy i wszyscy mamy sporo na sumieniu wobec naszej planety. Używamy foliowych torebek, plastikowych opakowań, słomek. Krótko mówiąc, śmiecimy. 

Basia otwiera oczy młodym czytelnikom na jedno z najpoważniejszych wyzwań dzisiejszego świata: zanieczyszczenie środowiska.
Razem z Basią dowiadujemy się:
- czym jest ekologia,
- jak ludzie zanieczyszczają środowisko,
- jak nasze działania wpływają na przyrodę,
- co możemy zrobić, żeby zmienić nasze nawyki.

Autorki serii o Basi Zofia Stanecka oraz Marianna Oklejak po raz kolejny stworzyły opowieść, którą zdecydowanie warto przeczytać. 


Jeśli szukacie książek dla dzieci na temat ekologii, to polecam zarówno „Ratujmy Ziemię. Wielka księga zabaw”, jak i „Basię i śmieci” z Wydawnictwa Egmont.
Warto kształtować w młodym pokoleniu odpowiednie postawy i uświadamiać, jak bardzo nasze zachowanie oraz różnego typu wybory, których dokonujemy codziennie, wpływają na świat wokół nas.

9 komentarzy:

 1. Każda forma nauki dzieci, jak dbać o naszą planetę przyniesie w przyszłości dobry skutek :) Ale oprócz czytania tego typu książek w parze muszą iść również działania, które robimy w domu, tak żeby połączyć teorię z praktyką :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Serię o Basi zawsze z chęcią czytamy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ważne też żeby rodzice dawali dobry przykład, a takie książki na pewno pomogą rozwinąć zainteresowanie tematem. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Te książki są niesamowite, bardzo wartościowe. Dlatego cieszę się, że zagościły i i nas 😉

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka jest bardzo ciekawie zaprojektowana.

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam takie bogato ilustrowane książki na ważne społecznie tematy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo się cieszę, że ten trudny temat poruszany jest w książeczkach dla dzieci!

  OdpowiedzUsuń
 8. W takie książki warto inwestować. Sama kupuje podobne swojemu dziecku.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)