czwartek, 30 maja 2019

Atlantycka konspiracja. Maciej Makarewicz. Recenzja

"Paląc pergamin z przełomu piętnastego i szesnastego wieku. Portugalczyk doskonale wiedział, ile ryzykował. Widząc, że morderca natychmiast zerwał się do biegu, przerwał modlitwę do Archanioła Michała i dobywszy telefon, wybrał ten sam numer, co wcześniej."

Czy powinniśmy napisać od nowa historię świata?
Rory Fallon, specjalista w dziedzinie starodawnej kartografii, odkrywa na swojej poczcie głosowej niespodziewaną, dramatyczną wiadomość. Zarejestrował ją Dom João, spotkany przed laty profesor z lizbońskiego Archiwum Narodowego.

Zagadkowe nagranie wprowadzi Fallona do świata starych portugalskich map, odkryje przed nim dawną polityczno-religijną intrygę związaną z pewną starożytną relikwią oraz podaruje mu klucz do rozwiązania tajemnicy legendarnego zakonu templariuszy. Jej ujawnienie może całkowicie odmienić oblicze historii zapisanej w podręcznikach...


„Atlantycka konspiracja” to thriller łączący trzymającą w napięciu wartką akcję z wątkami historycznymi. Sięga czasów narodzin i wzrostu potęgi Imperium Portugalskiego, czyli wydarzeń, które w epoce konkwisty oceanów sprawiły, że obraz Ziemi trzeba było wyrysować od nowa. Stawia także niepokojące pytania, na które wciąż trudno znaleźć odpowiedzi.Uwielbiam powieści, które w intrygujący sposób łączą w sobie wątki historyczne z fikcją literacką.

Jedynie mały minus (który dla kogoś innego może być jednak plusem) za czasami zbyt wiele szczegółowych opisów, w których natężenie informacji historycznych, nazwisk, dat, zdarzeń jest zbyt duże. Można się w tym pogubić, zwłaszcza, że autor momentami dosłownie bombarduje nas tymi informacjami z ogromnym natężeniem. Zdarzało mi się nawet dwukrotnie czytać dany fragment tekstu, by zrozumieć o co tu chodzi. Przez to akcja zwalnia. Potem jednak znów nabiera tempa i wydarzenia są przedstawiane w sposób przejrzysty, jasny i ciekawy.
Podziwiam wiedzę autora i chęć przekazania wielu intrygujących faktów min. o epoce wielkich odkryć geograficznych, niemniej myślę, że można było część informacji pominąć lub napisać je w sposób krótszy i prostszy.

"Pod dedykacją, według tegoż przekazu, spisano klucz do rozszyfrowania sekretu. Jego poszukiwali wszyscy ci dawni mężowie, którzy — gdyby żyli — zapewne dziś uznaliby go za swego haniebnego następcę. Jednakże żaden z nich nie był tak blisko nigdy. Przenigdy."Autor, Maciej Makarewicz, studiował w Poznaniu i Madrycie. Zawodowo pilot wycieczek, przewodnik i krawiec podróżniczy, szyjący na zamówienie plany bliższych i dalszych wypraw. Hobbystycznie miłośnik starodawnych map, amator wytrawnego wina oraz praktykujący włóczykij, przemierzający Polskę, Europę i świat w poszukiwaniu inspiracji. Tropiciel zagadek historycznych i autor artykułów dla magazynu „Focus Historia”.

Dla wszystkich fanów thrillerów i trzymających w napięciu powieści historycznych będzie to prawdziwa gratka.
Przeżyjecie dreszcz emocji, momenty grozy doprawione nowoczesną technologią, będziecie próbować wraz z bohaterami rozwikłać teorie spiskowe oraz dowiecie się wielu intrygujących faktów z naszej historii.

Inne książki w podobnym stylu: Denar dla szczurołapa autorstwa Aleksandra R. Michalaka, powieści Dana Browna oraz Macieja Siembiedy.


Atlantycka konspiracja
Maciej Makarewicz
Wydawnictwo: Replika
Liczba stron: 464
Data premiery: 14 maja 2019

21 komentarzy:

 1. Uwielbiam sensacje. Brzmi obiecująco:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawie zapowiadająca się książka, lubie takie połączenie prawdziwej historii z wymyśloną fabułą :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wątek zakonu templariuszy mnie bardzo mocno zachęca. Chętnie przeczytam tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka zapowiada się dość interesująco

  OdpowiedzUsuń
 5. wygląda na to że zachęciłaś mnie do kolejnej książki!

  OdpowiedzUsuń
 6. Muszę w końcu przekonać się do takich gatunków :)

  OdpowiedzUsuń
 7. uwielbiam powieści hiostoryczne, które trzymają w napięciu, jestem fanką KODU DA VINCI, więc tą książkę pewnie też bym polubiła

  OdpowiedzUsuń
 8. Brzmi dość interesująco

  OdpowiedzUsuń
 9. Pozycja zdecydowanie dla mojego ukochanego, powiem mu, on bardzo lubi tego typu tematykę :)

  OdpowiedzUsuń
 10. To ja muszę koniecznie polecić tę książkę mojemu Dziadziowi :) On bardzo lubi tego lektury.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jakoś nie przemawia za mną ten gatunek ksiazki.

  OdpowiedzUsuń
 12. Z jednej strony intrygujące, ale z drugiej nie wiem czy literatura historyczna by mnie interesowała na tyle by po nią sięgnąć ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Książka raczej nie dla mnie, chociaż muszę przyznać zaciekawiła mnie trochę

  OdpowiedzUsuń
 14. brzmi zachęcająco. lubię thrillery, więc może bym przeczytała kiedyś :)

  OdpowiedzUsuń
 15. mam tę książkę na oku i koniecznie muszę ją kupić :-)

  OdpowiedzUsuń
 16. Literatura historyczna zdecydowanie nie należy do moich ulubionych. Nie mniej jednak książka jest bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 17. Też lubię połączenie histrii i fikcji. Chętnie sięgnę po książkę.

  OdpowiedzUsuń
 18. Ta książka zapowiada się bardzo ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 19. A o imperium portugalskim jeszcze nie czytałam :D Aż sobie zapiszę tytuł :D

  OdpowiedzUsuń
 20. To propozycja ksiazki w sam raz dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 21. o proszę! będę musiała się rozejrzeć za tą książką!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)