środa, 23 stycznia 2019

Zmartwienia Róży i Nietypowy Adaś. Książki, które pomagają w rozwiązywaniu problemów u dzieci i oswajają emocje.

Zarówno dzieci, jak i dorośli mają swoje zmartwienia i kłopoty. Niektórzy jednak te dziecięce troski bagatelizują, myśląc, że to nic takiego. Prawdziwe problemy to mają przecież dorośli.
Nic bardziej mylnego.
Mały człowiek często bardzo przeżywa różnego typu niepowodzenia, rozterki czy problemy z akceptacją w grupie rówieśniczej. Emocje z tym związane potrafią mocno zaburzyć zwykły schemat dnia. Bywa też czasem, że ciężko dostrzec, iż dziecko, szczególnie już to starsze, wkraczające w wiek nastoletni, coś trapi. A jeśli już zauważymy pewne niepokojące symptomy, to nie zawsze, a przynajmniej nie od razu, uda nam się wyciągnąć od dziecka czy nastolatka, czym jest spowodowany jego smutny nastrój lub agresywne albo niestandardowe zachowanie.

"Zmartwienia Róży" i "Nietypowy Adaś", to świetne książki z Wydawnictwa Zielona Sowa, które pomagają w rozwiązywaniu problemów u dzieci i oswajają emocje.
Dają też wskazówki dla rodziców, gdyż ich odpowiednia postawa oraz pomoc jest nieoceniona w kształtowaniu młodego człowieka. 
Autorem i ilustratorem obu tytułów jest Tom Percival.

Pozycje te wyjaśniają małym czytelnikom, jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami, zwłaszcza w momencie, gdy dziecko napotyka na nie po raz pierwszy w życiu.
Ważne by zacząć mówić o tym, co nas smuci czy niepokoi i nie ukrywać emocji. Dziecko, niezależnie od tego, ile a lat, powinno mieć świadomość, iż bliskie mu osoby zawsze go wysłuchają i chętnie będą służyć mu pomocą, a przede wszystkim nie wyśmieją ani ze zbagatelizują jego problemów. Nawet jeśli jest to tak naprawdę błahostka. Oczywiście błahostka w mniemaniu nas - dorosłych.
Róża jest zwykłą dziewczynka, która uwielbia się bawić, chodzi do szkoły i ma kochających rodziców. Jednak pewnego dnia zaczęło ją coś martwić. To nie było duże zmartwienie, ale Róża nie widziała jak sobie z nim poradzić. Postanowiła udawać, że wcale go nie ma. Ale to nie pomogło. Czuła się źle i nie mogła się w pełni cieszyć z rzeczy, które zazwyczaj sprawiały jej radość.
Niespodziewanie spotkała chłopca, który siedział samotnie w parku. Ewidentnie też go coś gryzło. Róża zapytała go o jego zmartwienie. I wówczas stało się coś niesamowitego. Im dłużej chłopiec opowiadał o tym co go trapi, tym bardziej kurczyło się jego zmartwienie. Aż w końcu znikło! Róża zrozumiała, że najlepszym sposobem na różne troski i kłopoty jest rozmowa. Kiedy dzieci opowiedziały o swoich zmartwieniach, poczuły ulgę i radość.

Milczenie i tłumienie w sobie emocji karmi zmartwienia. Jeśli coś nas trapi jak najszybciej o tym komuś powiedzmy. Powiernikami nie muszą być tylko rodzice czy dziadkowie, to może być też pani ze szkoły albo kolega lub koleżanka.

Ta historia pokazuje dzieciom, iż na wszystkie zmartwienia znajdzie się sposób, najważniejsze, by o nich rozmawiać i ich nie ukrywać.


Adaś był niczym nie wyróżniającym się chłopcem, do momentu, aż odkrył, że… wyrosły mu skrzydła. Na początku wcale go to nie zmartwiło. Fruwał wysoko i cieszył się z posiadania skrzydeł. Jednak w pewnym momencie zdał sobie sprawę, iż nie jest już taki, jak inne dzieci. Co pomyślą o nim rodzice i inni ludzie? Bał się ich reakcji.

Wiele się mówi o tolerancji, akceptacji osób w jakiś sposób odbiegających od „typowego schematu”. Ale prawa jest taka, że społeczeństwo nie lubi inności. Nadal dla wielu inny kolor skóry, niepełnosprawność, mankamenty urody, a także określone zainteresowania, plany jakie mamy na przyszłość, są powodem, by daną osobę wyśmiać, obgadać, omijać z daleka, dać jej odczuć, że różni się od większości.

Nic dziwnego, że Adaś miał obawy przed ujawnieniem, nawet rodzicom, że wyrosły mu skrzydła. Martwił się, że nie zostanie zaakceptowany. Wiele osób ukrywa różnego typy sprawy, gdyż obawiają się reakcji innych.

Chłopiec po rozmowie z rodzicami, w końcu postanowił, że nie będzie już dłużej się chował i pozwoli rozwinąć się swoim skrzydłom.
Kiedy w końcu stał się widoczny, okazało się, że wokół jest wiele innych dzieci, które też ukrywały swoją nietypowość. Postawa Adasia dodała im jednak odwagi i dołączyły do niego.

Książka pokazuje dzieciom, że każdy jest typowy dla samego siebie. Dodaje małym czytelnikom odwagi i zachęca ich do podzielenia się swoimi odczuciami, zmartwieniami z bliskimi.
Bycie nietypowym może być zaletą, a nie wadą, bardzo dużo zależy od naszego nastawienia, ale i wsparcie bliskich też nie jest bez znaczenia.


Książki "Zmartwienia Róży i "Nietypowy Adaś" zachęcają do rozmów na temat tolerancji, odmienności a także o zwykłych kłopotach, jakie towarzyszą w codziennym życiu zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

Wszyscy mamy czasem zmartwienia, obawiamy się reakcji innych lub czujemy się niepewnie. Ważne by o swoich rozterkach i problemach powiedzieć innym, zaufanym osobom, np. rodzicom.
Książki choć skierowane do dzieci, skłaniają też do refleksji i dorosłych. Od naszej postawy, wsparcia oraz chęci i umiejętności przekazywania odpowiednich wzorców zależy bardzo dużo. Pokazujmy dzieciom, by nie bały się być sobą i wyrażać swojego zdania. By nie ukrywały tego co je gryzie i miały świadomość, że my rodzice zawsze jesteśmy gotowi ich wysłuchać, doradzić i nie będziemy bagatelizować ich problemów.

26 komentarzy:

 1. Przepiekne wartościowe ksiązki- muszę je zakupic do naszej biblioteczki - Zielona Sowa zawsze mnie zaskakuje pozytywnie i tym razem jestm pod wrazeniem. Tematy idealne dla naszej 7 latki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne ilustracje i wartościowa treść :)

  OdpowiedzUsuń
 3. widziałam reklamę tych książek i sięnimi zainteresowałam. Dziękuję za recenzje ! Myślę, że warto je kupić, mądre i jak pięknie wydane !

  OdpowiedzUsuń
 4. Zielona Sowa wydaje ostatnio same mądre i piękne książki!

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ładnie wydane książki z ciekawymi opowieściami
  Dzieci takie pochłoną w mgnieniu oka

  OdpowiedzUsuń
 6. bardzo podoba mi się to, że książki mają morał i dotyczą częstych problemów ostatnio czyli tolerancji i akceptowania siebie i innych

  OdpowiedzUsuń
 7. Pięknie wydane książeczki. Dla dzieci idealne! Muszę je mieć :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Takich książek powinno być jak najwięcej

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo fajne ilustracje, dzieci bardzo lubię takie i tematy równie ważne ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Wiem ze dzieci czesto nie potrafia sobie poradzic z roznymi emocjami dlatego ciesze sie ze istnieja takie slodkie ksiazeczki :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo ciekawa oprawa książki. Dla dziecię malych sądzę że może sie przydać..

  OdpowiedzUsuń
 12. książka ma przepiękne ilustrację, lubię takie

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekawy sposób przekazania dzieciom wiedzy właśnie przez książkę Podobają mi się te propozycje

  OdpowiedzUsuń
 14. Ale swietnie wydane ksiazeczki :) podobaja mi sie

  OdpowiedzUsuń
 15. Masz rację, że dorośli bagatelizują problemy dzieci, co ma nieraz tragiczne konsekwencje. Według ostatnich doniesień wzrasta liczba samobójstw wśród dzieci i młodzieży. Myślę, że wielu można by zapobiec, gdyby ludzie ze sobą rozmawiali.

  OdpowiedzUsuń
 16. bardzo fajnie, że są książki które pozwalają dzieciom oswoić emocje oraz poruszają problem braku akceptacji w grupie

  OdpowiedzUsuń
 17. Super są te książeczki. Tutaj w parze z pięknymi ilustracjami idą wartościowe, pouczające treści :) Rewelka!

  OdpowiedzUsuń
 18. moja córcia już jest za duża na takie książeczki, ale dla młodszych dzieci jak najbardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 19. ładne obrazki, nie za dużo tekstu .. idealnie :) dla dzieci w sam raz.
  chociaż ja tych pozycji nie znam, ale już sobie zapisałam i jak moja będzie starsza to będziemy czytać.

  OdpowiedzUsuń
 20. Wartościowe i super wydane :) Muszę się za nimi rozejrzeć :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo podobają mi się te książki i według mnie są idealne dla każdego. Można je wykorzystać na przykład podczas zajęć dydaktycznych i rozmowy o emocjach. Ilustracje są bardzo wyjątkowe.

  OdpowiedzUsuń
 22. Jak to dobrze, że powstają takie książeczki dla dzieci :) Nie dość, że pięknie wydane, to jeszcze bardzo pomocne :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Nie spotkałam się jeszcze z nimi jednak czuję się bardzo zachęcona do ich zakupy. Koniecznie poszukam w mojej księgarni,

  OdpowiedzUsuń
 24. Sama bym przeczytała te książeczki :D

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)