niedziela, 4 listopada 2018

Pewnego razu w Londynie. Gregory, Rogers. Picturebook

Picturebooki to książki, w których główną rolę odgrywają ilustracje. Są one całostronicowe, pełne barw i szczegółów. W niektórych mamy też tekst, ale zazwyczaj jest on dosyć krótki. 
Tego typu książki są przeznaczone zazwyczaj dla młodszych dzieci, ale nie tylko.

Dzięki picturebookom maluchy rozwijają swoją wyobraźnię, ale również ćwiczą spostrzegawczość, cierpliwość i pamięć. Obserwują poszczególne elementy na rysunkach, szukają drobnych szczegółów oraz nazywają wybrane przedmioty.
Picturebook jest też często pierwszą formą sztuki, z jaką spotyka się mały człowiek.

Pewnego razu w Londynie jest niezwykłym picturebookiem, gdyż przenosi młodego czytelnika w przeszłość o kilkaset lat, do czasów królowej Elżbiety.

Pewien  chłopiec szperając w kulisach opuszczonego teatru, niespodziewanie wpada na deski Londyńskiego Globe Theatre, wprost przed szekspirowską publiczność.

Od tego popołudnia nic już nie będzie takie samo, a przyjaźń z pewnym niedźwiedziem, którą nawiąże, na zawsze pozostanie w jego sercu.
Co jeszcze spotka tego chłopca w czasach Szekspira i czy wróci on bezpiecznie do teraźniejszości?


Książka ta otrzymała liczne wyróżnienia i nominacje, m.in.: Wyróżnienie w kategorii Picturebook, Children,s Book Council of Australia Awards, Nominacja w kategorii Najlepsza Ilustrowana książka Roku, New York Times, USA, Wyróżnienie w kategorii  Książka Roku dla Dzieci, American Library Associaton, USA.
W Polsce została wydana przez Wydawnictwo Literówka.

9 komentarzy:

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)